fbpx
A password will be e-mailed to you.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na swojej stronie internetowej poinformowało o przedłużeniu kontroli granicznych aż do 12 czerwca. MSWiA nie wyklucza dalszego przedłużenia kontroli na granicach.

Kontrole graniczne będą odbywać się do połowy czerwca między Polską, a Czechami, Słowacją, Niemcami oraz Litwą. Ministerstwo postanowiło przedłużyć kontrole ze względu na aktualny stan sytuacji epidemiologicznej.

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 13 marca br. przywróciło tymczasowo kontrolę graniczną osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną na okres od 15 marca br. do 24 marca br. Nowelizacja rozporządzenia przedłużyła ten czas o 20 dni – od 25 marca br. do 13 kwietnia br. Następna zmiana rozporządzenia ponownie przedłużyła kontrolę o 20 dni – od 14 kwietnia br. do 3 maja br., a kolejna o 10 dni – od 4 maja br. do 13 maja br. Na podstawie aktualnych przepisów Polska przedłuża kontrolę o 30 dni – do 12 czerwca br.

-Czytamy na stronie ministerstwa.

Obecnie granice kraju możemy przekraczać w 42. punktach. Na podróżnych czeka 18 przejść granicznych z Czechami, 16 z Niemcami, 5 ze Słowacją i 3 z Litwą. Poza tym granice możemy przekraczać w 4 portach morskich i na 17 lotniskach. Kontrole przeprowadza Straż Graniczna wspomagana przez policjantów, strażaków i żołnierzy.

Podstawy prawne

Polska skorzystała z art. 25 ust. 1 kodeksu granicznego Schengen, zgodnie z którym państwo ma prawo przywrócić kontrolę graniczną na granicach wewnętrznych UE w przypadku zaistnienia poważnego zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Kontrole graniczne mogą być wprowadzone na okres nieprzekraczający 30 dni lub na okres przewidywanego konkretnego zagrożenia, jeśli przekracza ono 30 dni.

KOMENTARZE