fbpx
A password will be e-mailed to you.

Nowy silnik, nowa rama, nowy styl i elektronika. Pojawienie się nowej Yamahy MT-09 było kwestią czasu i oto jest: ostrzejsza, bardziej surowa, mocniejsza i zdecydowanie bardziej sportowa: przed Wami Yamaha MT-09 2021!

Zmian jest sporo. Japończycy nie ograniczyli się do wprowadzenia niezbędnych z punktu widzenia ekologii modernizacji, a przygotowali motocykl, który tak naprawdę w całości jest nowością. Mamy silnik o zwiększonej pojemności, od teraz to 890 ccm, większej mocy (119 KM), nową ramę, koła, elektronikę i wygląd. 

Zacznijmy od wyglądu. Ten jest zdecydowanie bardziej surowy oraz pozbawiony zwracających na siebie uwagę ozdobników, przeważa czerń. Punktem, który najbardziej zwraca na siebie uwagę jest nowy, pojedynczy reflektor LED. Po obu bokach głównej lampy znajdują się, również ledowe, światła pozycyjne. Całość prezentuje się naprawdę fajnie. Stylistyce towarzyszy minimalizm z wyraźnie zaznaczonymi genami sportowca.

To jednak niejedyne konotacje ze sportem. Nowy, rozwiercony silnik generuje więcej mocy i wyższy moment obrotowy. Jednostka została sprzężona z 6-stopniową skrzynią biegów. Zmianę przełożeń ułatwia quickshifter up/down. Yamaha poszła o krok dalej i zastosowała w dziewiątce nowy, 6-osiowy moduł bezwładnościowy (IMU), który został opracowany w oparciu o doświadczenia i rozwiązania znane z modelu R-1. To właśnie ta niewielka skrzyneczka odpowiada za zarządzanie 3-stopniowym układem kontroli trakcji, ABS, systemem kontroli poślizgu tylnego koła czy kontroli unoszenia przedniego koła.

Myślicie, że to wszystko? Oczywiście, że nie! Yamaha opracowała również całkowicie nową ramę, której charakterystyka pracy również ma być ukłonem w stronę bardziej agresywnej jazdy. Od teraz będzie odlewana metodą CF, co czyni ją bardziej kompaktową w swoim rozmiarze i bardziej responsywną w charakterze. Do nowej ramy dorzucono zawieszenie o nowych nastawach, z możliwością regulacji oraz radialną pompę hamulca przedniego. Sport widzimy tutaj na każdym kroku!

Dodatkowo mamy nowe, zdecydowanie lżejsze felgi „Spin Forget” – tylko dzięki nim motocykl jest lżejszy o 0,7 kg!

Wisienką na torcie jest całkowicie nowy wyświetlacz TFT o rozmiarze 3,5 cala. Znajdziemy na nim wszystkie niezbędne informacje, a całość sterowana jest przyciskami, znajdującymi się na kierownicy.

Yamaha MT-09 2021. Wszystko co powinieneś wiedzieć:

  • Silnik CP3 o pojemności 889 cm³ zgodny z normą EURO 5
  • Zupełnie nowa lekka rama z aluminium odlewanego metodą CF
  • Wzornictwo i stylizacja nowej generacji
  • 6-osiowy moduł bezwładnościowy oraz układy wspomagające kierowcę rozpoznające pochylenie motocykla
  • 3,5-calowy kolorowy wyświetlacz TFT ze wskaźnikami
  • Kompaktowa, dwufunkcyjna lampa LED
  • System quickshifter (QSS)
  • Lekkie obręcze SpinForged
  • Regulowane zawieszenie jako nowość w 2013 r.
  • Radialna pompa hamulcowa z przodu
KOMENTARZE