fbpx

Harley-Davidson Electra Glide Highway King to trzeci już model z kolekcji “Kultowe Ikony”, stanowiącej sentymentalny powrót do kolorowych lat 60.

Model Electra Glide Highway King, trzecia maszyna w kolekcji Kultowe Ikony Harley-Davidson wręcz wywołuje niepohamowaną nostalgię. Zaplatane szprychami koła, szerokie opony z białymi ściankami, dwukolorowa przednia szyba, pojedyncze siodło na sprężynie śrubowej oraz starannie dobrane kolory są inspirowane prawdziwą ikoną Harley-Davidson – modelem FLH Electra Glide z 1968 roku. To motocykle, który królował na drogach w epoce papierowych map i burgerów po 15 centów. Model Electra Glide Highway King produkowany w limitowanej ilości, łączy styl kolorowych lat 60. z komfortem i technologią nowoczesnego motocykla Harley-Davidson Grand American Touring.

Kolekcja motocykli Kultowe Ikony to program corocznej premiery nowego modelu w limitowanej serii. Oferuje ona świeżą interpretację kultowych motocykli Harley-Davidson z przeszłości. Kolekcja jest ściśle limitowana, każdy model jest indywidualnie numerowany i produkowany tylko w jednej serii. W 2021 roku kolekcja zadebiutowała z modelem Electra Glide Revival, zaś w 2022 roku do sprzedaży trafił motocykl Low Rider El Diablo. Globalna produkcja modelu Electra Glide Highway King wynosi 1750 egzemplarzy. 

Po prostu ikona

W 1968 roku motocykl Electra Glide był topowym modelem Harley-Davidson. Motocykliści, którzy chcieli jeszcze więcej komfortu i wygody podczas podróży, mogli zamówić dodatkowe akcesoria w pakiecie King of the Highway, który zawierał kufry z włókna szklanego, przednią szybę, bagażnik nad tylnym błotnikiem i osłonę silnika (gmol).

„W swoim czasie był to naprawdę luksusowy motocykl” — powiedział Brad Richards, wiceprezes ds. projektowania i dyrektor kreatywny Harley-Davidson. „Kolory, które wybraliśmy dla modelu Highway King, przypominają oryginalne opcje kolorystyczne oferowane w 1968 roku. Starannie dopasowaliśmy kolor w dolnej części przedniej szyby. W 1968 r. kufry z włókna szklanego były oferowane tylko w kolorze białym, więc zrobiliśmy to samo w 2023 r. Rezultatem jest całkowicie nowoczesny motocykl, który bez wątpienia wygląda oldschoolowo”.

Model Highway King będzie oferowany w dwóch wersjach kolorystycznych: Hi-Fi Orange (1000 sztuk) i Hi-Fi Magenta (750 sztuk). Kufry są wykończone w kolorze Birch White, a wstawka w kolorze Black Denim na zbiorniku paliwa jest oddzielona od podstawowego koloru paskiem pinstripe w kolorze Birch White. Emblemat na zbiorniku jest bardzo podobny do oryginalnego, używanego w 1968 roku. Grafika Icons Motorcycle Collection i numer seryjny są grawerowane laserowo na panelu konsoli.

Zdejmowana przednia szyba ma przyciemnioną dolną część dopasowaną kolorystycznie do koloru lakieru. Pojedyncze siodło z białym obszyciem i chromowanym relingiem, zamontowane na regulowanej sprężynie śrubowej i amortyzatorze, to kolejny ukłon w stronę stylu modeli Harley-Davidson FL z lat 60. Pokryte chromem, zaplecione szprychami koła ze stali i szerokie opony z białymi ściankami dodają nostalgicznego wyglądu, podobnie jak genialne chromowane relingi przedniego błotnika, relingi i gmole kufrów, wsporniki przedniego błotnika oraz osłona filtra powietrza Ventilator. Napis Electra Glide w formie emblematu jest umieszczony po obu stronach przedniego błotnika.

Platformą modelu Electra Glide Highway King jest rama Harley-Davidson Touring ze sztywną konstrukcją szkieletową. Całe podwozie zostało zaprojektowane z myślą o długich trasach. Pojedyncze pokrętło hydraulicznie reguluje napięcie wstępne tylnych amortyzatorów emulsyjnych, zapewniając optymalną jazdę i kontrolę w zależności od obciążenia motocykla. Widelec 49 mm z technologią dual bending valve zapewnia liniową charakterystykę tłumienia i gwarantuje płynną jazdę.

Silnik Milwaukee-Eight 114 V-Twin zapewnia dynamiczny dopływ mocy. Dla tych, którzy koncentrują się na osiągach, dostępne są zestawy tuningowe Harley-Davidson Screamin’ Eagle, którymi można jeszcze bardziej podkręcić silnik. Elektroniczny tempomat dostępny w standardzie, utrzymuje prędkość, co zapewnia komfort podczas długich przejażdżek. Reflektor halogenowy i lampy dodatkowe zapewniają doskonałe oświetlenie przy zachowaniu nostalgicznej stylistyki.

Połączone elektronicznie hamulce Reflex Brembo zapewniają właściwą siłę hamowania. Pełny pakiet systemów Harley-Davidson zwiększających bezpieczeństwo jazdy jest również dostępny w standardzie, w tym ABS z działaniem w zakręcie, elektronicznie sprzężone hamulce z działaniem w zakręcie, system kontroli trakcji z działaniem w zakręcie, system kontroli poślizgu z działaniem w zakręcie i system wspomagający ruszanie pod górę i zapobiegający staczaniu się motocykla.

Harley-Davidson hołduje ponadczasowej pogoni za przygodą i wolności dla duszy. Odwiedź www.harley-davidson.pl, aby dowiedzieć się więcej o wszystkich modelach z rocznika 2023, w tym: Grand American Touring, Cruiser, Sport, Adventure Touring i Trike, a także o programie H-D Certified oraz o nowym wyposażeniu do jazdy, akcesoriach i nie tylko.

KOMENTARZE