fbpx
A password will be e-mailed to you.

Wielotygodniowa saga pt. kto dołączy do fabrycznego zespołu Ducati w sezonie 2023 – zakończona. Ostatecznie zdecydowano, że to Enea Bastianini będzie team-partnerem Pecco Bagnaii w przyszłym roku na fabrycznym Desmosedici.

Po tym, jak Jack Miller ogłosił, że w sezonie 2023 MotoGP startować będzie w barwach KTM-a, w fabrycznej ekipie Ducati pojawił się wakat. Ducati nie mogło się zdecydować, czy na team-partnera Pecco Bagnaii wybrać Eneę Bastianiniego czy Jorge Martina. Ostatecznie zdecydowano się na w pełni włoski skład.

Zarówno „Bestia”, jak i „Martinator” zadebiutowali w MotoGP w minionym sezonie. W tym roku, po trzynastu wyścigach, w lepszej sytuacji jest Bastianini. Włoch zajmuje szóste miejsce w klasyfikacji generalnej, mając na koncie trzy triumfy i jedno pole position. Martin z kolei dwa razy finiszował na podium i dwukrotnie wygrywał kwalifikacje, ale w międzyczasie zmagał się z kontuzją. W „generalce” Hiszpan jest dziewiąty.

Obaj mają też na koncie po cztery nieukończone wyścigi. Co warte podkreślenia, Bastianini ściga się jednak na zeszłorocznym modelu Ducati, podczas gdy Martin ma do dyspozycji fabryczne Desmosedici GP22.

Enea Bastianini wygrał w sezonie 2022 trzy wyścigi

„Jestem podekscytowany tym, że od przyszłego sezonu będę mógł startować w fabrycznym zespole Ducati. To było moje marzenie, które teraz się spełnia. W ciągu tych dwóch lat w MotoGP wiele się nauczyłem i wierzę, że dzięki inżynierom i pozostałym członkom Ducati będę się tylko poprawiał” – mówił Bastianini

„Chcę podziękować Claudio, Gigi, Paolo i Davide za wiarę we mnie i danie mi tej niesamowitej szansy. Bardzo dziękuję też Nadii i całemu zespołowi Gresini Racing za ich wsparcie, które otrzymuję w tym roku. Teraz skupię się na tym, by zakończyć sezon 2022 jak najlepiej!” – dodawał.

Tym samym bez zmian pozostaje skład ekipy Pramac Racing, w której – u boku Johanna Zarco – pozostaje Jorge Martin. Tymczasem w teamie Gresiniego miejsce Bastianiniego zajmie obecny zawodnik LCR Hondy – Alex Marquez. Hiszpan za team-partnera będzie miał Fabio di Giannantonio.

Kolejna runda MotoGP odbędzie się w pierwszy weekend września na torze Misano World Circuit Marco Simoncelli.

Zdjęcia: Red Bull Content Pool, Gresini Racing

KOMENTARZE