fbpx

Wybierasz się motocyklem do Francji i planujesz tam zwiedzanie najbardziej znanych miast czy atrakcji turystycznych? Upewnij się, czy nie będziesz potrzebował ekonalepki, potwierdzającej, że twój „rumak” spełnia wymaganą na tym obszarze normę czystości spalin.

O ekonaklejki w pierwszym rzędzie muszą się postarać turyści w „puszkach”. Mogą ich potrzebować w Niemczech czy Belgii, ale we Francji muszą je mieć także podróżujący jednośladami. Obowiązek posiadania ekonaklejek Crit’Air także przez pojazdy zarejestrowane w innych krajach wprowadzono dwa lata temu.

Rodzaje naklejek

Jest sześć podstawowych typów naklejek plus dodatkowo zielona – dla pojazdów wodorowych i elektrycznych (w turystyce motocyklowej to na razie abstrakcja). Kategoria pierwsza (fioletowa, najszersze uprawnienia) obejmuje jednoślady, spełniające normę czystości spalin Euro 4 (motocykle zarejestrowane od 1 stycznia 2017 i motorowery po 1 stycznia 2018); kategoria druga (żółta) – spełniające normę Euro 3 (motocykle rejestrowane od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2016 r. i motorowery wprowadzone do ruchu do 31 grudnia 2017 r.); kategoria trzecia (pomarańczowa) – spełniające normę Euro 2 (wszystkie jednoślady zarejestrowane od 1 lipca 2004 do 31 grudnia 2006 r.); kategoria czwarta (brązowa) – jednoślady zarejestrowane od 1 czerwca 2000 r. do 30 czerwca 2004 r. bez określenia norm czystości spalin. Jednośladów nie dotyczy kategoria piąta. Żadnej naklejki nie dostaną jednoślady zarejestrowane przed 31 maja 2000 r. i te nie wszędzie będą mogły wjechać.

Ekonalepki będą potrzebne, jeśli będziecie chcieli wjechać do Paryża, Lyonu, Lille, Strasburga czy Grenoble. To obszary stref ZCR (Zone à Circulation Restreinte) – stałych ograniczeń w ruchu niektórych kategorii pojazdów.

Ekonaklejkę kupisz także w Polsce

Ponadto możecie zetknąć się ze strefami ochrony powietrza ZPA (Zone de Protection de l’Air). To większe obszary (np. cała aglomeracja Paryża, Grenoble, Marsylii) o czasowych ograniczeniach na terenie gmin i aglomeracji. Obowiązują tylko w przypadku, jeśli określone granice emisji dla pyłów i tlenków azotu są przekroczone przez określony czas, dlatego ich granice o obostrzenia mogą się dynamicznie zmieniać. Różnorodne mogą być też nakazane zachowania (np. obniżenie prędkości na drogach strefy o 20 km/h). W ostateczności wprowadzane są zakazy ruchu dla pojazdów bez winiet lub z niektórymi ich kategoriami. Za nieprzestrzeganie tych przepisów można zapłacić mandat od od 68 do 375 euro.

Ekonaklejkę można i należy załatwić w Polsce, przed wyjazdem, np. za pośrednictwem biura turystyki PZM Travel, w którym odpowiedni wniosek można złożyć także on line (za pośrednictwem PZM SKLEP). Przewidywany czas oczekiwania – do 30 dni, ale jest on zależny od liczby wniosków, spływających do Francji i może się wydłużyć. Można ją też zamówić przez specjalne strony internetowe:
www.plakietka-ekologiczna.pl/pl/ i www.crit-air.fr/nc/pl/sklep-internetowy.html (prowadzona przez green-zones.eu) lub www.nalepkaekologiczna.pl/.
Koszty – zależnie od wybranego sposobu zakupu – od 45,50 zł do ponad 100 zł.

Można też zamówić naklejki bezpośrednio na odpowiedniej stronie internetowej administracji francuskiej – www.certificat-air.gouv.fr/ – ale formularze zamówienia dostępne są tylko w pięciu językach (obok francuskiego także po angielsku, hiszpańsku, niemiecku i włosku). Wówczas za naklejkę zapłacimy tylko 4,21 euro.

Pomocna aplikacja

Wyzwaniem może być też poruszanie się w obszarach, w których obowiązują czasowe ograniczenia. Green-Zones ułatwia to, oferując specjalną aplikację, dostarczającą aktualnych informacji o ograniczeniach, wprowadzanych na danym obszarze i ewentualnych uprawnieniach danego pojazdu. Oferuje też odpłatną informację dla właścicieli oldtimerów. Pojazdy zabytkowe podlegają szczególnym regulacjom w strefach ekologicznych. Miniabonament na miesiąc kosztuje 7,90 euro.

Ponieważ stref z ograniczonym wjazdem przybywa, warto zainteresować się ekonaklejkami. Więcej informacji znajdziecie na www.certificat-air.gouv.fr/, www.pzmtravel.com.pl/francja-ekologiczne-winiety.html oraz na www.nalepkaekologiczna.pl/ lub www.crit-air.fr/nc/pl/informacje-dotyczace-winiety-critair/.

KOMENTARZE