fbpx

Bawarczycy wiedzą jak dawkować emocje i w ich wykonaniu, każde targi przynoszą coś ciekawego. W tym roku obyło się bez premier w stylu Adventure czy Superbike. Postawiono na segmenty pomiędzy – nakedy i sportowe turystyki.

S1000XR

Wraz z zeszłoroczną premierą BMW S1000RR, chyba wszyscy domyślali się co będzie następne. S1000XR był tylko kwestią czasu, ale jego premiera i tak pewnie rozgrzała wielu fanów szybkiej turystyki, która w tym przypadku będzie nie tylko szybsza, ale i przyjemniejsza. Trzeba jednak przyznać, że silnik wcale nie jest mocniejszy – tak samo jak poprzednio, generuje 165 KM przy 1100 obr./min oraz 114 Nm przy 9250 obr./min.

Zmian jest jednak sporo. Podniesiono stopień sprężania z 12:1 do 12,5:1, dodano system ShiftCam czyli zmienne fazy rozrządu, odchudzono o 25% dźwigienki zaworowe, o 10% korbowody i… właściwie wszystko w silniku jest lżejsze i mniejsze bądź uproszczone, co dało oszczędność 5 kg i 12 mm. W dodatku konstruktorzy skupili się także na obniżeniu obrotów podczas jazdy z wysokimi prędkościami, co było wadą poprzedniego XR. Wydłużono zatem przełożenia biegów od 4 do 6, co zaowocowały o 8% mniejszymi obrotami przy tej samej prędkości, a przy okazji zmniejszyło spalanie o ok. 0,5 l

Płynniej, wygodniej, szybciej!

Podczas prezentacji, panowie z BMW zapewniali, że dużo uwagi poświęcono także przebiegowi mocy i momentu, który ma być znacznie płynniejszy, a co za tym idzie – jazda będzie mniej męcząca. O wsparcie i bezpieczeństwo kierowcy ma dbać także zaawansowana elektronika. Systemy się nie zmieniły – nadal dostępne jest pół-aktywne zawieszenie ESA, kontrola trakcji i ABS działający na sześcioosiowym czujnik położenia, kontrola hamowania silnikiem oraz zmienne tryby jazdy (Dynamic Pro w końcu daje możliwość pełnej personalizacji). Wszystkie czujniki zostały jednak zmienione na modele najnowszej generacji, a algorytmy systemów precyzyjnie dostrojone.

BMW nie zostawia jednak wszystkiego elektronice i zajęło się także podwoziem. Nowa rama Flex Frame jest teraz bardziej elastyczna, a większość sił skrętnych przejmuje silnik. Dzięki temu motocykl ma znacznie lepiej „wgryzać” się w asfalt. Z nową ramą współpracują nowe zawieszenia, z lżejszym o 19% tylnym wahaczem. Lżejszy jest także układ wydechowy czy koła. W ogólnym rozrachunku, walka o zbijanie masy zaowocowała zgubionymi 10 kg (obecna waga – 226 kg)

Nie wyprze się korzeni

Stylistycznie S1000XR drugiej generacji nie przeszedł rewolucyjnej zmiany i pokrewieństwa z poprzednikiem się nie wyprze. Większość zmian nadwozia podyktowana była w końcu ergonomii, a nie designowi. Kierownica jest węższa o 30 mm, zbiornik jest smuklejszy dla łatwiejszego chwytu kolanami, a kanapa zapewnia lepsze podparcie i swobodę ruchu.

Drugą korzyścią z przeprojektowanego nadwozia jest poprawiona aerodynamika. Kierowca ma być jeszcze skuteczniej odizolowany od opływającego go powietrza i deszczu, dzięki czemu podróż będzie mniej męcząca i cichsza. Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli długo czekać na sprawdzenie tego w praktyce!

DANE TECHNICZNE

BMW S1000 XR

SILNIK

Typ: czterocylindrowy, rzędowy, chłodzony cieczą 4V, rozrząd DOHC

Pojemność skokowa: 999 ccm

Średnica x skok tłoka: 80 x 49,7

Stopień sprężania: 12,5:1

Moc maksymalna: 165 KM przy 11000 obr./min

Moment obrotowy: 114 Nm przy 9250 obr./min

Zasilanie: wtrysk paliwa

Smarowanie: mokra miska olejowa

PRZENIESIENIE NAPĘDU

Silnik-sprzęgło: koła zębate

Sprzęgło: mokre, wielotarczowe, antyhoppingowe

Skrzynia biegów: sześciobiegowa

Napęd tylnego koła: łańcuch napędowy

PODWOZIE

Rama: aluminiowa, grzbietowa

Zawieszenie przednie: pół-aktywne ESA, teleskopy Upside-down Ø45 mm

Zawieszenie tylne: Wahacz aluminiowy, amortyzator centralny, poł-aktywny ESA

Hamulec przedni: podwójny, tarczowy Ø 320mm, radialne zaciski czterotłoczkowe

Hamulec tylny: pojedynczy, tarczowy, Ø220 mm, jednotłoczkowy zacisk pływający

Opony przód / tył: 120/70ZR17 /190/55ZR17

ELEKTRONIKA

ABS: tak, regulowany, działający w złożeniu

Kontrola trakcji: tak, regulowana

Inne: półaktywne zawieszenia ESA/ESA PRO, Quickshifter, DBC, Wheelie control, kontrola hamowania silnikiem, kontrola momentu obrotowego,  zmienne tryby jazdy, asystent ruszania pod wzniesienia, tempomat, doświetlanie zakrętów, bluetooth

WYMIARY I MASY

Długość: 2333 mm

Szerokość: 850 mm

Wysokość:

Wysokość siedzenia: 840 mm

Rozstaw osi: 1552

Minimalny prześwit:

Kąt pochylenia główki ramy: 24,9 °

Masa pojazdu z płynami: 226 kg

Dopuszczalna masa całkowita: 450 kg

Zbiornik paliwa: 20 l

 

F900R/XR

Premiera nowego nakeda BMW z rzędową dwójką była tzw. „oczywistą oczywistością”. F800R przecież już błagał o następce. Zaskoczyło nas jednak F900XR czyli sportowy turystyk klasy średniej, który wydaje się być oczywistym konkurentem dla Yamahy Tracer 900 czy Triumpha Tigera Sport 1050. Obie Beemki zostały wyposażone w stalową ramę z F850GS z drobnymi zmianami, a to naprawdę dobra konstrukcja. Silnik także pochodzi z F850GS, ale oczywiście został dłubnięty. Średnicę cylindra zwiększono o 2 mm, zmieniono kształt komory spalania i zmieniono tłoki z odlewanych na kute.

Przeróbki zaowocowały niezłymi osiągami – 105 KM przy 8500 obr./min czyli o 10 KM więcej niż w 850 oraz 92 Nm przy 6500 obr./min, co jest takim samym wynikiem jak w 850. Oba modele będą także dostępne w wersji 95 KM umożliwiającej zblokowanie do wymagań prawa jazdy A2.

Znamiona klasy wyższej

Wspólna dla obu modeli jest także elektronika. Pod tym względem, F900R/XR będą bezkonkurencyjne w swojej klasie. Pakiet systemów jest bowiem taki jak w mocniejszych modelach, czyli obejmuje zmienne tryby jazdy, wielopoziomową kontrolę trakcji, Cornering ABS, doświetlanie zakrętów czy pół-aktywne zawieszenia ESA. Na tym kończą się wspólne cechy.

XR ma większy zbiornik o pojemności 15,5 litrów (W R jest 13 L), co bez problemu powinno zapewnić zasięg na poziomie 350 KM. W obu modelach, bak jest jednak plastikowy, lżejszy o 60% od stalowego odpowiednika. XR ma także skoki zawieszeń na poziomie 170 mm, czyli o 35 mm większe niż w nakedzie. Oczywiście waga turystyka także jest większa, dokładniej o 8 kg. Waży bowiem 219 kg gotowy do jazdy, czyli jest cięższy od potencjalnego konkurenta z Japonii aż o 12 kg!

Po rodzinie nic nie ginie

Stylistycznie oba motocykle zauważalnie czerpią z większych modeli. W F900R ewidentnie widać inspiracje i proporcje R1250R. Krótki tył, nadmuchany zbiornik paliwa, mała, cofnięta lampa i nisko umieszczone siodło nie tylko dobrze wyglądają, ale mogą zapewnić także całkiem niezłą ergonomię. W przypadku F900XR, podobieństwa do S1000XR nie ogranicza się do inspiracji. Te motocykle są niemalże identyczne.

Podobna może być zatem pozycja – wygodna, lekko sportowa i agresywna, a także ochrona przed wiatrem, która, jak zapewniają konstruktorzy, była jednym z priorytetów podczas konstruowania nadwozia serii XR. Dużo uwagi poświęcono także na umożliwienie personalizacji XR. Wraz z wejściem nowego modelu, dostępny będzie szeroki wybór szyb, kanap czy zestawów obniżających lub podwyższających, tak żeby każdy znalazł pozycje idealną dla siebie. Na szczęście, bo zapowiada się, że XR będzie motocyklem naprawdę ciekawym i szkoda, żeby ktoś musiał rezygnować z jazdy na nim. My nie zamierzamy i chcemy go dorwać chyba nawet bardziej niż potężnego S1000XR!

 

BMW F900R(XR)

DANE TECHNICZNE

SILNIK

Typ: dwucylindrowy, rzędowy, chłodzony cieczą, 4V, DOHC

Pojemność skokowa: 895 ccm

Stopień sprężania: 13,1:1

Średnica x skok tłoka: 86 x 77 mm

Moc maksymalna: 105 KM przy 8500 obr./min

Moment obrotowy: 92 Nm przy 6500 obr./min

Zasilanie: wtrysk paliwa

Smarowanie: sucha miska olejowa

PRZENIESIENIE NAPĘDU

Silnik-sprzęgło: koła zębate

Sprzęgło: mokre, wielotarczowe, antyhoppingowe

Skrzynia biegów: sześciostopniowa

Napęd tylnego koła: łańcuch napędowy

PODWOZIE

Rama: stalowa, grzbietowa, silnik jako element nośny

Zawieszenie przednie: widelec teleskopowy USD Ø43 mm, skok 135 (170) mm

Zawieszenie tylne: amortyzator centralny, regulacja napięcia wstępnego sprężyny i tłumienia odbicia, skok 142 (172) mm

Hamulec przedni: podwójny, tarczowy Ø320 mm, czterotłoczkowe zaciski radialne

Hamulec tylny: pojedynczy, tarczowy Ø265 mm, jednotłoczkowy zacisk pływający

Opony przód / tył: 120/70ZR17 /180/55ZR17

ELEKTRONIKA

ABS: tak, regulowany, działający w zakręcie

Kontrola trakcji: tak, regulowana

Inne: zmienne tryby jazdy, półaktywne zawieszenia ESA, quickshifter, doświetlanie zakrętów, bluetooth, kontrola momentu obrotowego, asystent ruszania pod wzniesienie

WYMIARY I MASY

Długość: 2140 (2160) mm

Szerokość: 815 (860)mm

Wysokość: bd

Wysokość siedzenia: 815 (825)mm

Rozstaw osi: 1518 mm

Minimalny prześwit: bd

Kąt pochylenia główki ramy: 29,5°

Masa pojazdu z płynami: 211 (219) kg

Zbiornik paliwa: 13 (15,5) l

KOMENTARZE