fbpx
A password will be e-mailed to you.

Pierwsza jesienna premiera Ducati właśnie ujrzała światło dzienne. Multistrada V2 to godny następca modelu 950, który względem poprzednika otrzymał kilka istotnych usprawnień – jest lżejszy i jeszcze wygodniejszy. Idealna maszyna do częstych podróży.

Włoski producent w związku z niedawną premierą Multistrady V4 (i wzorem wcześniejszych działań w serii Panigale) postanowił uporządkować nazewnictwo. Mniejsza Multistrada, zamiast 950, będzie się teraz nazywała po prostu V2. Pozostanie jednak tym samym, idealnym „turystykiem na co dzień”, lżejszym, prostszym i tańszym od topowej Multi V4. Czy coś się w nim znacząco zmieniło? Nie, natomiast wprowadzone poprawki mają uczynić ten przyjemny i lubiany model jeszcze wygodniejszym i prostszym w prowadzeniu. Również stylistyka Multistrady V2 wciąż trzyma się wyznaczonego wzoru – jest elegancka, ale z typowym dla włoskiej marki sportowym pazurem. Na powierzchniach bocznych pojawiły się za to nowe grafiki prezentujące nazwę modelu. Multi V2, tak jak poprzednik, dostępny będzie w dwóch wersjach – standardowej i S.

Piec na pięć!

Ducati Multistrada V2 napędzane jest kolejną ewolucją sprawdzonego, dwucylindrowego, chłodzonego cieczą silnika Testastretta 11° o pojemności 937 ccm, generującego 113 KM mocy i 94 Nm momentu obrotowego. Nie zabrakło tu typowego dla Ducati rozrządu desmodromicznego z czterema zaworami na cylinder. Jednostka znana jest z linearnej charakterystyki i przyjemnej, gładkiej pracy w dolnym zakresie obrotów, dzięki czemu jest bardzo łatwa w kontroli. Natomiast wykręcona wyżej dostarcza solidnej porcji sportowych wrażeń. Co ciekawe, motocykl dostępny będzie również w wersji zdławionej do 48 KM, przeznaczonej dla posiadaczy prawa jazdy kat. A2.W porównaniu z poprzednią generacją tego modelu, w silniku zastosowano kilka zmian. Otrzymał on nowe korbowody, nowe ośmiotarczowe sprzęgło oraz poprawioną skrzynię biegów, pracującą płynniej i bardziej precyzyjnie, z ułatwionym wyszukiwaniem biegu jałowego i lepszą współpracą z quickshifterem. Ogólnie jednostkę napędową udało się odchudzić o 2 kg, natomiast bez zmian pozostały długie interwały serwisowe – wymiana oleju co 15 tys. km, kontrola luzów zaworowych co 30 tys. km. Cały motocykl jest teraz lżejszy łącznie o 5 kg.

Zwinna i wygodna

Podwozie pozostało w zasadzie bez zmian – 19-calowe przednie koło stanowi znakomity kompromis między zwinnością w zakrętach, a pewnym prowadzeniem na nierównościach. Klasą samą dla siebie jest tu opcjonalny, elektronicznie sterowany zawias Ducati Skyhook Suspension EVO, zawsze idealnie dopasowujący się do nawierzchni i obciążenia motocykla. Obszarem, któremu projektanci Ducati poświęcili wiele uwagi, jest ergonomia. Standardowa wysokość kanapy została obniżona do 830 mm, a siodło kierowcy zwężone w miejscu kontaktu z nogami, tak aby zapewnić stabilniejsze podparcie na postoju i pewność przy wolnych manewrach szerszej grupie użytkowników. Jednocześnie zapożyczone z modelu V4 podnóżki są teraz 10 mm dalej od kanapy, więc wysocy kierowcy nie będą narzekać na zbyt duży kąt ugięcia kolan. Samo siodło ma nowy kształt – jest wygodniejsze, bardziej płaskie i daje duże możliwości ruchu przód-tył w celu znalezienia optymalnej dla siebie pozycji. Stosując kombinację akcesoryjnego niższego siodła i obniżonego zawieszenia, można uzyskać wysokość kanapy 790 mm.

Elektroniczne wsparcie

Jedną z ważnych cech Multistrady 950 był bogaty pakiet elektroniczny. W obu wersjach modelu V2 również go nie zabraknie. W standardzie otrzymamy cornering ABS, system Vehicle Hold Control ułatwiający ruszanie na podjazdach, kontrole trakcji DTC, cztery tryby jazdy (Sport, Touring, Urban, Enduro, z możliwością dalszej konfiguracji) oraz nowość – system Ducati Brake Light, którzy przy ostrym hamowaniu uruchamia pulsowanie tylnego światła. 

W bogatszej wersji S dochodzą dodatkowo: elektronicznie sterowane zawieszenie Skyhook, tempomat, pełne oświetlenie LED z doświetlaniem zakrętów, quickshifter góra-dół, system bezkluczykowy, 5-calowy kolorowy wyświetlacz TFT oraz podświetlane przyciski na kierownicy. Warto również wspomnieć o dwóch poziomach wyposażenia, niezależnych od wersji standardowej lub S. Podstawowy poziom „Essential” będzie dostępny dla obu wersji, poziom „Travel” z parą kufrów, grzanymi manetkami i centralną podstawką tylko dla wersji S. Ducati Multistrada V2 będzie sprzedawana w dwóch wariantach malowania: Ducati Red z czarnymi kołami (dla obu wersji motocykla) oraz nowym Street Grey z czarną ramą i czerwonymi kołami (tylko dla wersji S). Na klientów czeka oczywiście bogaty katalog z dodatkowymi akcesoriami. 

Produkcja nowej Multistrady V2 ruszy już w listopadzie tego roku. Motocykle będą oczywiście objęte programem „4Ever Multistrada”, dającym pełne cztery lata ochrony gwarancyjnej bez limitu kilometrów, realizowanym w sieci salonów Ducati na całym świecie. Więcej informacji o motocyklach Ducati znajdziecie na stronie www.ducatipolska.pl

 

KOMENTARZE