fbpx
A password will be e-mailed to you.

Buell Motorcycle Co. powstaje niczym feniks z popiołów! Legendarna, amerykańska marka wraca do życia i zapowiada, że produkcja modelu Buell Hammerhead 1190 ruszy już w przyszłym miesiącu.

Historia Buella to przepis na niezłą operę mydlaną. W 1983 roku Erik Buell zbudował swój pierwszy motocykl sportowy – RR1000, oparty na silniku Harley’a-Davidsona, w którym pracował jako inżynier. To wraz z pierwszą maszyną Amerykanina pojawiła się marka Buell. W 1993 roku HD kupił 49% udziałów w firmie, nie rezygnując z Buella jako osobnej marki. Nie będąc do końca zadowolonym z wyników finansowych, pod koniec 2009 roku Harley zamknął jednak fabrykę Buella.

Advertisement

Pomysłodawca marki nie złożył jednak broni i założył nową firmę – Erik Buell Racing. Na początku wytwarzała ona niewielką liczbę wyścigowego modelu 112R. W 2013 roku 49% udziałów w firmie zakupiła indyjska firma Hero, jednak już po dwóch latach ogłoszono kolejne bankructwo. W 2016 prawa do marki wykupił Bill Melvin i ambitnie usiłował wskrzesić legendarne motocykle, chociaż już bez udziału założyciela marki i jej głównego konstruktora – Erika Buella. Ostatecznie jednak Erik wrócił, ale w roli konsultanta.Buell Hammerhead 1190Teraz Buell szumnie ogłasza, że wraca z produkcją! Pierwszą maszyną, która trafi na rynek, będzie Hammerhead 1190. Motocykl bazuje na przedstawionym jeszcze w 2016 roku modelu EBR 1190 RX. Jednostką napędową będzie v-twin o pojemności 1190 ccm, generujący moc maksymalną na poziomie 185 KM i maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym 137 Nm. Masa motocykla na sucho ma wynosić 190 kg.

„Kiedy mówiliśmy, że Buell powraca, naprawdę mieliśmy to na myśli” – powiedział Bill Melvin, dyrektor generalny Buell Motorcycle Co. „Mamy na pokładzie byłych dyrektorów z takich firm, jak Buell, General Motors, Lotus Engineering, Toyota i Bombardier Recreational Products, co stanowi zapewnienie, że produkujemy i rozwijamy produkty najwyższej jakości. Teraz dopracowujemy naszą fabrykę i 1 listopada ruszamy z produkcją najlepszego amerykańskiego supermotocykla Buell Hammerhead 1190. Buell powraca!”

Hammerhead 1190 to dopiero początek ambitnych planów Buella. Podobno do 2024 roku do sprzedaży ma trafić aż 10 różnych modeli tego producenta.Buell Hammerhead 1190

KOMENTARZE