fbpx

Czy jesteś pasjonatem motoryzacji, który chce, aby jego motocykl działał i wyglądał perfekcyjnie? Poznaj niezbędne narzędzia marki RYOBI, które odmienią twój warsztat: smarownicę, lutownicę i opalarkę. Te trzy urządzenia ułatwią ci nie tylko konserwację, ale także naprawę i tuning, a ty sam zdobędziesz duże doświadczenie w motoryzacji.

Wielu motocyklistów lubi samodzielnie zadbać o odpowiednią konserwację swoich pojazdów, a zwłaszcza części mechanicznych. Choć większość czynności wydaje się prosta, jak nałożenie smaru, to jednak warto się wspomóc narzędziami akumulatorowymi. Zadanie wykonasz nie tylko szybciej, ale też zgodnie ze sztuką. Podstawowymi urządzeniami, które warto mieć w garażu, są: lutownica, opalarka i smarownica.

Jak działa i do czego służy smarownica akumulatorowa? 

Nakładanie smaru to jedna z podstawowych czynności konserwacyjnych. Jednocześnie jest dość angażująca, ponieważ wymaga precyzji i użycia odpowiedniej ilości smaru, który powinien być nałożony równomiernie nawet w najtrudniej dostępnych miejscach. Z pomocą przychodzi smarownica akumulatorowa.

Smarownica (zwana też towotnicą, tawotnicą i oliwiarką) jest urządzeniem do precyzyjnego dozowania smaru. Towot zmniejsza tarcie i zużycie części maszyny, zabezpiecza przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, chroni przed korozją. Zmniejsza więc ryzyko uszkodzeń, zarówno w trakcie uruchomiania motocykla, jak i podczas pracy. Korzystając ze smarownicy, zmniejszasz ryzyko awarii, a w efekcie – kosztowne i czasochłonne naprawy.

Jak działa smarownica? 

Niezależnie od rodzaju (są smarownice pneumatyczne, elektryczne; smarownice ręczne i nożne) zasada działania jest taka sama. W zbiorniku umieszcza się preparat, który pod wpływem ciśnienia wytwarzanego przez pompę wydostaje się na zewnątrz. Odpowiednie zawory czuwają nad regulacją przepływu. Dzięki specjalnej końcówce smar jest nakładany precyzyjnie i równomiernie. Dostaje się wszędzie, również w trudno dostępne miejsca.

Mężczyzna używa smarownicy do smarowania maszyn przemysłowych

Do czego służy smarownica? 

Założeniem konserwacji pojazdów jest między innymi zapewnienie ochrony przed tarciem. To właśnie dlatego smarownice należą do standardowego wyposażenia większości warsztatów motocyklowych. Małe smarownice w przydomowych garażach pomagają kierowcom samodzielnie przeprowadzić prostsze prace konserwacyjne. To idealne rozwiązanie, kiedy masz do nasmarowania łożyska, kartusze, przeguby, wały i łańcuchy. Smarownicę stosuje się do prowadnic i innych elementów konstrukcyjnych narażonych na tarcie.

Smarownica na akumulator RYOBI 

Smarownice  to poręczne urządzenia, zazwyczaj wyposażone w rozmaite końcówki, które można dopasować do konkretnego urządzenia. Na tym tle wyróżniają się smarownice RYOBI: lekkie, poręczne i pracujące na wydajnym akumulatorze. Na przykład smarownica R18GG-0 wyposażona jest w napędzany akumulatorem silnik, co gwarantuje utrzymanie ciągłości pracy przez długi czas. Na jednym ładowaniu akumulatora o pojemności 5,0 Ah zapewnia precyzyjne dozowanie do 23 naboi. To nie koniec zalet.

Smarownica akumulatorowa ONE+™ dostarcza smar z prędkością 210 g/min i maksymalnym ciśnieniem do 690 barów, co jest niezbędne dla szybkiego i łatwego smarowania. Do tego ma zawór odpowietrzający. To wszystko wpływa na płynne i równomierne wydobywanie się smaru, bez zabrudzeń. Wyposażona jest w specjalny wąż o długości 76 cm, który chroni przed kurzem i brudem, a także przed uszkodzeniem dysz. Dla jeszcze większej wygody smarownica może być zasilana nabojami 400 g lub wypełniona luźnym smarem do 450 g.

Infografika RYOBI o zaletach lutownicy akumulatorowej

Jak działa i do czego służy lutownica akumulatorowa? 

Lutownica to kolejne narzędzie, które warto mieć w warsztacie. Jak sama nazwa wskazuje, służy do lutowania, czyli łączenia różnych materiałów za pomocą stopu lutowniczego. Najczęściej używa się spoiw cynowych lub cynowo-ołowiowych.

Lutownica akumulatorowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie masz dostępu do gniazdka sieciowego: do prac przy samochodzie, motocyklu, a nawet na zewnątrz, np. na łodzi lub na kempingu.

Jak działa lutownica? 

Lutownica akumulatorowa działa przez przewodzenie ciepła z akumulatora do końcówki. Energia przechowywana w akumulatorze jest konwertowana na ciepło i przekazywana do końcówki lutującej. Końcówka staje się na tyle gorąca, że może topić spoiwo lutownicze, umożliwiając łączenie materiałów.

Do czego służy lutownica? 

Lutownicę stosuje się do lutowania miękkiego i twardego. Sprawnie zespolisz nią przewody i elementy elektroniczne, naprawisz uszkodzone metalowe części pojazdu, np. wydechy. Przy jej użyciu przeprowadzisz rozmaite prace montażowe oraz naprawy elektroniki, takiej jak moduły sterujące i czujniki. Jest także pomocna w tworzeniu prototypów i niestandardowych modyfikacji, które wymagają precyzyjnego łączenia różnych materiałów.

Lutownica na akumulator RYOBI 

RYOBI oferuje szeroką gamę narzędzi garażowych ułatwiających lutowanie  i inne prace. Przewagą elektronarzędzi RYOBI jest system akumulatorowy, który z jednej strony zapewnia mobilność i wygodę, a z drugiej – płynną pracę bez ryzyka niespodzianek. Doskonałym przykładem jest flagowy produkt – lutownica 18 V ONE+™. Czym się wyróżnia?

Lutownica RYOBI pracuje na zmiennym zakresie temperatury: od 205 do 480°C, dzięki czemu możesz wygodnie dostosować ją do potrzeb. Do poziomu maksymalnego (480⁰C) nagrzewa się w zaledwie 60 sekund, co jest rekordowym czasem. Wygodę pracy i kontrolę zapewniają: kompaktowa konstrukcja ołówka, regulacja prędkości obrotowej, a także giętki przewód o długości 82 cm. Wszystko to sprawia, że bezprzewodowa lutownica jest wybierana przez fanów motoryzacji szukających pewnych rozwiązań, a także majsterkowiczów, bo sprawdza się m.in. do obrabiania rur termokurczliwych i lutowania rur.

Jak działa i do czego służy opalarka akumulatorowa? 

Opalarka to uniwersalne i wielofunkcyjne elektronarzędzie przydatne w rozmaitych pracach. Wykorzystuje energię zgromadzoną w akumulatorze do wytwarzania strumienia gorącego powietrza. W zależności od zasilania wyróżnia się opalarki elektryczne, gazowe i akumulatorowe, przy czym te ostatnie zapewniają mobilność i niczym nieskrępowaną swobodę pracy.

Jak działa opalarka? 

Najprościej rzecz ujmując, opalarka działa jak dmuchawa – wyrzuca z dyszy powietrze o temperaturze od 50 do 600⁰C. Działa dzięki przepływowi prądu przez element grzewczy, w którym nagrzewa się powietrze. Następnie wentylator wewnątrz urządzenia kieruje gorące powietrze do dyszy i wypycha je.

Mężczyzna i kobieta w warsztacie gliniarskim korzystają z opalarki

Do czego służy opalarka? 

Opalarki są niezwykle wszechstronne. Głównie używane są do usuwania starej farby, lakieru i naklejek z różnych powierzchni oraz do montażu instalacji hydraulicznych i elektronicznych. Przydają się również podczas lutowania, osuszania farb i lakierów. Możesz użyć opalarki do roztapiania materiałów, w tym termokurczliwych przewodów elektrycznych, i rozmrażania zamarzniętych rur. Co więcej, sprawdzi się również w ogrodzie – sprawnie usuniesz nią chwasty w szczelinach kostki brukowej.

Opalarka na akumulator RYOBI 

Opalarki  mają proste konstrukcje i funkcje zwiększające ich możliwości. Przykładem jest kompaktowa i lekka opalarka RYOBI, która sprawdzi się nawet w pracy w terenie. Dzięki wbudowanej lampce LED dobrze oświetla miejsce pracy, co wpływa na wysoką precyzję nagrzewania wybranego miejsca.

Zaletą opalarki R18HG-0 jest jej bezprzewodowość. Nie potrzebuje ani zasilania elektrycznego, ani gazowego i jest zawsze gotowa do pracy. Wystarczy podpiąć baterię ONE+™, aby cieszyć się nieprzerwaną pracą wysokiej jakości. Z akumulatorem 5,0 Ah narzędzie może pracować nawet do 18 minut na maksymalnej temperaturze 470°C, którą osiąga w zaledwie 60 sekund. W zestawie znajduje się dysza redukcyjna i dysza do zgrzewania przewodów.

Akumulatorowe sprzęty garażowe 

Wybierając lutownicę, opalarkę, smarownicę lub inne narzędzie do warsztatu, zwróć uwagę na renomę producenta i jego ofertę. RYOBI jest światowej klasy producentem elektronarzędzi i liderem rozwiązań akumulatorowych w segmencie DIY. Jego narzędzia są wszechstronne, bezprzewodowe, małe i poręczne, łatwe w obsłudze i idealne do pracy w terenie.

Uwagę zwraca system RYOBI ONE+™, zapewniający zasilanie wielu sprzętów używanych w domu i warsztacie jednym akumulatorem. To spore udogodnienie, ponieważ oszczędzasz nie tylko miejsce na przechowywanie, ale też pieniądze. To rozwiązanie RYOBI stało się nieocenionym wsparciem dla fanów motoryzacji, majsterkowiczów, a także ogrodników i osób remontujących dom.

KOMENTARZE