fbpx

Myślicie, że rajd Dakar to impreza tylko dla „prawdziwych” mężczyzn? Otóż nie – startują w tym najtrudniejszym rajdzie świata także kobiety, mało tego potrafią wygrywać!

Ta najsłynniejsza kobieta Dakaru pochodzi z Niemiec i specjalizuje się w rajdach terenowych typu Cross Country. W rajdzie Paryż-Dakar zadebiutowała w 1988 roku, startując na BMW w klasie motockli. Pamiętać trzeba, że ówczesne motocykle rajdowe BMW to krowiaste i monstrualnie ciężkie boksery R 1000, z których wywodzi się cała rodzina GSów.

Jak uratować sprzedaż? Wygrać Dakar!

Nota bene, to właśnie dzięki osiągnięciom w rajdzie Dakaru koncernowi BMW udało się uratować dział motocykli, bo znowu te ciężkie i nieco archaiczne maszyny zaczęły się dobrze sprzedawać.
Kilka lat później (1994) przesiadła się jednak do samochodu i z powodzeniem kontynuowała karierę. Trzy lata po debiucie „samochodowym”, jako pierwsza kobieta w historii wygrała etap rajdu Paryż-Dakar, a w 2001 roku zwyciężyła ten rajd.

Legendy rajdu Dakar - Jutta Kleinschmitt, historia

Po oficjalnym zakończeniu dakarowej kariery (po przeniesieniu rajdu do Ameryki Południowej), cały czas bierze czynny udział w rajdach długodystansowych, a jednocześnie mocno zaangażuje się w projekty dotyczące promocji młodych zawodniczek w sporcie motorowym.

Dakar. Przesiadka do samochodu

Debiutując w Dakarze (1988) Jutta nie ukończyła zawodów, ale kolejne starty (również na BMW) były coraz lepsze – w roku 1992 zaliczyła imprezę w całości zajmując 23. miejsce. Rok później, już na KTMie wspięła się oczko wyżej, kończąc rajd na 22. pozycji. Prawdziwe jednak sukcesy przyszły wraz z przeniesieniem się do kategorii samochodów. W roku 1995 startując na Mitsubishi zajęła 12. miejsce. Jadąc w Mitsubishi Pajero w sezonie 1999 stanęła po raz pierwszy na pudle Rajdu, zajmując 3 miejsce.

Ukoronowaniem jej kariery było zwycięstwo w Rajdzie Dakar w sezonie 2001, a kolejnych latach jeszcze 2 razy stawała na podium rajdu, raz w Mitsubishi (2 miejsce), raz w Volkswagenie Tuaregu (3 miejsce). Swoimi startami, Jutta udowodniła, że kobiety na równi mogą rywalizować z mężczyznami nawet w tak wymagających sportach, chociaż z drugiej strony trzeba przyznać, że chyba jako jedyna przedstawicielka piękniejsze płci odnosiła tak spektakularne sukcesy w rajdach terenowych.
Po 17 udziałach w Dakarze z sześcioma miejscami w pierwszej piątce, Jutta Kleinschmidt dzieli się swoim doświadczeniem podczas wykładów dla znanych firm. Szczegóły swojej kariery dosyć dokładnie opisała w książę pt „Moje zwycięstwo w Dakarze”

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.jutta-kleinschmidt.de i Jej profilu na fb.

KOMENTARZE