fbpx

W pierwszy weekend września, w finałowej rundzie Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski poznaliśmy ostatnich championów naszego kraju. Pod nieobecność Gwena Giabbaniego furorę zrobił zaproszony przez Irka Sikorę zawodnik z Australii.

Gareth Jones, który na co dzień startuje z Irkiem w IDM i staje tam na podium, wygrał oba wyścigi w klasie Superbike.Dzięki Australijczykowi „skazani” na sukces zawodnicy Suzuki GRANDys duo mieli więcej roboty, a mocna rywalizacja doprowadziła do niespodziewanych rozstrzygnięć na koniec sezonu. Greg Junod, typowany wcześniej na Mistrza, w pierwszym wyścigu miał problemy z kierownicą, a w drugim upadł i musiał zadowolić się drugim miejscem. Mistrzem Polski został Andy Meklau, który widząc kolegę na poboczu spokojnie dojechał na trzecim miejscu za Australijczykiem i Sikorą. Na koniec sezonu trzecie miejsce przypadło Januszowi Oskaldowiczowi, który bardziej niż z rywalami walczył z bólem ręki po wypadku w Rijece.

W Supersport tytuł powędrował do Daniela Bukowskiego, który wygrał pierwszy wyścig, a w niedzielę kontrolował sytuację osiągając metę na trzecim miejscu. Dobry weekend miał borykający się z kontuzjami Marek Szkopek. W sobotę drugie miejsce, w niedzielę zwycięstwo (o centymetry) z Marcinem Kałdowskim (+ 0.016 sekundy) i ostatecznie wicemistrzostwo. Kałdowski jest trzeci na koniec roku.

Mariusz Kondratowicz zdominował ostatnią rundę w Superstock 1000. Pod nieobecność Andy Meklaua i Gwena Giabbaniego mógł spokojnie wygrać oba wyścigi i przypieczętować tytuł Wicemistrza Polski 2011. Trzeci na koniec sezonu jest Giabbani, któremu wystarczyły punkty zdobyte przed kontuzją.

Junior Superstock 600 to podwójny popis umiejętności Adriana Paska, który wygrywał w pięknym stylu. Niestety, starczyło to tylko na trzecie miejsce na koniec sezonu. Mistrzem został Artur Wielebski, a drugi w tym roku jest Mateusz Korobacz. Optymistyczne dla polskich wyścigów jest, że wszyscy trzej są młodzi i mają szansę na międzynarodową karierę.Zdobywców Pucharu Polski poznaliśmy już podczas poprzedniej rundy i byli nimi Szymon Strankowski w Rookie 600 i Przemek Janik w Rookie 1000. W klasach markowych najwięcej punktów w sezonie 2011 zdobyli Marcin Kondratowicz w BMW, Marcin Sikora w GSX-R 600 i Sebastian Sosna w GSX-R 1000. Przemek Piastowski wygrał Młodzieżowy Puchar Polski 125.

Tekst: Łukasz Świderek, Zdjęcia: Agencja Świderek