fbpx

Komar nie był pierwszym motorowerem jaki pojawił się w Polsce. Poprzedziły go między innymi takie konstrukcje jak Żak czy Ryś. Jednak to właśnie mały „insekt”, między innymi dzięki cenie, stał się pojazdem używanym przez społeczeństwo.

 

Komar 231

Jeździł na nim chyba każdy. Do codziennej pracy używali go listonosze, robotnicy dojeżdżali nim do pracy, a dla młodszych kierowców był szansą na pierwszy własny pojazd.

Pierwsze Komary

Pierwsze prototypy nowych motorowerów (przyszłych Komarów) powstały na przełomie lat 1957 – 1958. Testowane były przede wszystkim na zwykłych ulicach. Spowodowane było to warunkami, a dokładniej brakiem działu testowego.

Komar 231 - przód

Konstrukcja Komara była bardzo prosta, bez żadnych ekstrawagancji technicznych. Motorower miał być tani zatem innowacyjne, a przy tym drogie pomysły, odłożono w kąt. Za projekt Komara odpowiadali: Bronisław Kędzierski, Andrzej Kontzera oraz Józef Podlaski. Produkcja motoroweru zajęły się Zjednoczone Zakłady Rowerowe w Bydgoszczy, a później Zakłady Predom Romet.

Pierwszym modelem był Komar 230. Potem, już w 1962 roku, rozpoczęto produkcję Komara 231 z silnikiem S38. Jednostka napędowa generowała moc około 1,4 KM. Silnik uruchamiał nożny rozrusznik, a dokładniej pedały. Do kompletu na pokładzie znalazła się dwubiegowa skrzynia, a przełożenia zmieniało się za pomocą lewej manetki przy kierownicy.

Komar – towar eksportowy

Ta prosta konstrukcja szturmem wzięła rynek. Tylko w 1961 roku sprzedano blisko 4.000 sztuk  modelu 230. Zainteresowanie małym owadem było tak duże, że Romet w niedługim czasie otworzył nową fabrykę, a konstruktorzy pracowali nad nowymi modelami.

Reklama Romet Komar

Romet produkował też model MR 232, który określany był jako „wersja eksportowa”. Komar nie był bowiem znany tylko w Polsce. Motorowery te wyjeżdżały do Szwecji, Niemiec, Irlandii a nawet do Nigerii i Turcji. W sumie ponad 145.000 sztuk polskich motorowerów trafiło za granicę. Prestiż Rometa na rynkach światowych wzrósł na tyle mocno, że w 1980 roku rozpoczęto rozmowy na temat produkcji nowego modelu w kooperacji z włoskim lub japońskim potentatem rynku motocyklowego.

Komar 2 i kolejne

Mimo wielkiej popularności klienci zaczęli w końcu dostrzegać pewne wady Komara 231 czy 232. Po długim oczekiwaniu na rynku pojawił się w końcu Komar 2 – model 2330. Ten pojazd miał wygodniejsze siedzenie, mały schowek i przede wszystkim resorowany tył, co znacznie podniosło komfort podróżowania.

Komar 2361 Sport

Potem na rynku pojawiły się modele: 2328, 2330 (z nową ramą i amortyzowanym tyłem), 2338, 2350 (bez pedałów) czy 2360 (wersja sportowa) i kolejne aż do zakończenia produkcji w 1983.

Rekordowa jazda Komarem

Romet Komar bił także rekordy. W 1974 roku uczniowie z Wrocławia postanowili przejechać Komarem 2000 km. Zajęło im to 61 godzin bez przerw. Średnia prędkość wyniosła wtedy 33 km/h. nie obyło się tez bez napraw po drodze, ale rekord udało się pobić.

KOMENTARZE