fbpx

Wybieracie się na tegoroczny, już XXIV Festiwal Rock, Blues i Motocykle w Łagowie*, który odbędzie się już w kolejny, lipcowy weekend (11-14 lipca)? To świetnie, bo będziecie mieć okazję zobaczyć także inne atrakcje tego regionu.

Trasę do objechania można zacząć w dowolnym punkcie, choćby w Łagowie. My zaczęliśmy w Wolsztynie (prężnie działa tu Wolsztyńskie Towarzystwo Motocyklowe), znanym z największej w Europie, czynnej parowozowni, gdzie co roku w maju odbywa się słynna już Parada Parowozów. Latem można się stamtąd wybrać na przejażdżkę pociągiem z ciuchcią (rozkład jazdy sprawdzicie tu https://www.parowozowniawolsztyn.pl/rozklad-jazdy/).

Zamki, bunkry i podziemne korytarze

Ruszamy boczną, ciekawą widokowo drogą numer 303 przez Babimost w kierunku Świebodzina. Za Babimostem najlepszym drogowskazem jest widoczny z daleka, największy pomnik Chrystusa na świecie.

Skręciwszy w drogę 276, jedziemy w kierunku jeziora Niesłysz. Pętla od strony południowej chwilę nam zajmie, ale warto nadłożyć kilometrów, bo widoki są piękne.

Dojeżdżamy do Łagowa, gdzie stoi zamek joannitów, położony między dwoma jeziorami. Można wejść na basztę (nie za darmo), z której roztacza się fantastyczny widok. Łagów znany jest motocyklistom doskonale z dorocznego festiwalu (https://zlotlagow.pl/pl_PL/).

Następnym celem są bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień (MRU)** pod Kaławą. Wiedzie do nich droga przez Sieniawę. Te 19 kilometrów wiejskich wertepów niestety da w kość każdemu.

Podziemne korytarze MRU (https://bunkry.pl/) mają ponad 30 km. Można w nich zobaczyć koszary, elektrownię, a nawet stacje kolejowe. Obowiązkowo należy poświecić dwie godziny na zwiedzanie z przewodnikiem. We wnętrzach MRU mamy też narodowy skarb: największy w Europie rezerwat nietoperzy.

Po wyjściu z podziemi, po dziurach i wertepach pojedziemy drogą wiodącą środkiem lasów i pól w kierunku Lutola Suchego, a stamtąd już dobrą drogą do Zbąszynia, gdzie nad jeziorem Błędno możemy odpocząć. A jeśli szukacie regionalnych kulinariów, pytajcie o to: niebecz z kapustą. To zupa dwugarnkowa, łączona na talerzu. Miks wywaru warzywno-grzybowego i  kapusty kiszonej z  makaronem, ryżem lub kluseczkami.

——————————————————————————————————————————-

Wolsztyn (zabytkowa parowozownia) – 50 km – Świebodzin (pomnik Chrystus Króla) – 36 km – Łagów (zamek joannitów) – 19 km – Międzyrzecki Rejon Umocnień (Kaława – podziemne umocnienia) – 60 km – Wolsztyn

——————————————————————————————————————————-

*W Łagowie w lipcu odbywa się Festiwal Rock Blues & Motocykle. Na ten czas miasteczko zamienia się w oazę dobrej muzyki, luzu i motocykli. W tym roku od 11 do 14 lipca. Lecz Łagów to miasto, w którym praktycznie każdego weekendu dzieje się coś interesującego dla turystów.

**Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) rozpoczęto budować w 1936 i przerwano w 1939 r. Wybudowano 106 schronów z czego 21 połączono 30 km tuneli. W okresie wojny w podziemiach zlokalizowano fabrykę części do silników samolotowych Daimler Benz. Fortyfikacje w lutym 1945 roku zdobyły bez jednego wystrzału sowieckie czołgi. Zimą odbywa się rekonstrukcja operacji zdobycia fortyfikacji.

Tekst i zdjęcia: Jarosław Spychała, opr. JP

KOMENTARZE