fbpx
A password will be e-mailed to you.

Przez ostatnie dwa lata warszawscy drogowcy wraz z funkcjonariuszami policji testowali nowe rozwiązania, które miały za zadanie sprawdzenie korzyści oraz bezpieczeństwa jazdy motocyklistów po buspasach. Program zakończył się sukcesem, a władze miasta postanowiły zezwolić motocyklom jazdy po trasach wyznaczonych dla autobusów!

O możliwość jazdy po buspasach, warszawscy motocykliści walczyli od dawna. W końcu władze miasta zgodziły się na udostępnienie buspasów. Zezwolenie wydano 1 maja 2018 i dotyczyło dwóch najdłuższych tras autobusowych w mieście: trasy Łazienkowskiej oraz Radzymińskiej. Do tej pory było rozwiązanie pilotażowe, które wstępnie miało trwać do października 2019 – czyli w zasadzie do końca sezonu 2019. Zimą ponownie rozpatrzono sprawę i już niedługo na wszystkich buspasach w Warszawie zobaczymy motocykle!

Motocykle na buspasy. Jazda po stolicy będzie jeszcze łatwiejsza!

Do tej pory rozwiązanie pilotażowe dotyczyło tylko wybranych buspasów. W tych miejscach badano potencjalne zagrożenie, które mogłyby na buspasach nieść motocykle oraz korzyści z wpuszczenia motocyklistów na buspasy. Zagrożeń nie stwierdzono. Stwierdzono natomiast duże korzyści względem ułatwienia przejazdu pojazdów z punktu A do punktu B oraz zmniejszenie ruchu na zwykłych pasach, na których do tej pory motocykliści przeciskali się między autami. Zmiany wejdą w życie już w kwietniu!

Po dwóch sezonach testów czas na ostateczną decyzję: w Miasto Stołeczne Warszawa motocykliści będą mogli jeździć po buspasach! Pilotaż tego rozwiązania przyniósł pozytywne wyniki, dlatego z przyjemnością wdrożymy je na stałe. Zmiany w organizacji ruchu i oznakowaniu będą wprowadzane już od kwietnia.

-Poinformował na swoim FB Rafał Trzaskowski

Cieszymy się niezmiernie z otwartości władz stolicy. Być może już niedługo za stolica pójdą inne miasta i jazda motocyklem stanie się jeszcze przyjemniejsza!

KOMENTARZE