fbpx
A password will be e-mailed to you.

Kierowcy z prawem jazdy kat. B już od niedzieli będą mogli dosiadać motocykli i skuterów z silnikami o pojemności do 125 ccm. Ale motocykl to nie wszystko. Trzeba się jeszcze ubrać.

Kask

Pierwszym rodzajem kasku, jaki przychodzi do głowy, gdy myślimy o prowadzeniu skutera czy małego motocykla, jest typ otwarty. Jest lekki i bardzo dobrze spisuje się przy sprzyjającej aurze. Lepiej, by był wyposażony w szybkę chroniąca oczy czy nawet całą twarz. Na kasku nie należy oszczędzać – za jakością idzie cena. Naszym zdaniem minimalny wydatek to ok. 300 zł.

Rękawice

Choć żadne przepisy nie zmuszają do jazdy w rękawiczkach, są one ważnym i przydatnym elementem stroju. W razie upadku kontakt dłoni z nawierzchnią jest niemal nieunikniony. Skutki bywają bardzo bolesne. Dłonie warto chronić także przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Gdy robi się chłodniej, palce sztywnieją, pogarsza się czucie i obniża sprawność kierowcy w prowadzeniu jednośladu. Ceny niezłych rękawic zaczynają się od 100 zł.

Kurtka

Strój ochronny do jazdy na małych motocyklach wydaje się sprawą naturalną, natomiast świat skuterowy rządzi się własnymi prawami: panowie jeżdżą w garniturach i „lakierkach”, panie w letnich sukienkach i szpilkach… Niestety, w razie upadku „cywilne” ciuchy przed niczym nie ochronią. Zatem nieważne, czy na skuter, czy na motocykl, warto pomyśleć co najmniej o kurtce z protektorami. Kurtki tekstylne oferują lepszy komfort termiczny niż skórzane, a potrafią też ochronić przed deszczem. Trzeba się liczyć z wydatkiem co najmniej 300 zł.

Kurtka

Strój ochronny do jazdy na małych motocyklach wydaje się sprawą naturalną, natomiast świat skuterowy rządzi się własnymi prawami: panowie jeżdżą w garniturach i ?lakierkach?, panie w letnich sukienkach i szpilkach… Niestety, w razie upadku ?cywilne? ciuchy przed niczym nie ochronią. Zatem nieważne, czy na skuter, czy na motocykl, warto pomyśleć co najmniej o kurtce z protektorami. Kurtki tekstylne oferują lepszy komfort termiczny niż skórzane, a potrafią też ochronić przed deszczem. Trzeba się liczyć z wydatkiem co najmniej 300 zł.

Spodnie i buty

O dolnej części garderoby powinni myśleć ci, którzy wsiądą na motocykle. Skuterzyści bez niej sobie poradzą. Przy wyborze spodni mają zastosowanie uwagi dotyczące kurtek. Program minimum to bawełniane jeansy motocyklowe. Buty przydadzą się motocykliście, bo „cywilne” długo nie wytrzymają zmian biegów nogą. Powinny chronić nie tylko kości śródstopia, ale także kostkę.

Cały artykuł przeczytacie w numerze 9/2014 Świata Motocykli. Do nabycia w punktach sprzedaży prasy. Można kupić też przez internet wersję papierową lub elektroniczną.

KOMENTARZE