fbpx
A password will be e-mailed to you.

Jakub Przygoński został najszybszym Polakiem tegorocznego rajdu Dakar. Rafał Sonik ukończył rywalizację na trzecim stopniu podium. Adam Małysz w upragnionej drugiej dziesiątce.

Po blisko dwutygodniowej rywalizacji rajdowa karawana osiągnęła metę w Santiago. Wśród wielu szczęśliwców, którym udało się ukończyć rywalizację znalazło się kilku Polaków. Najszybszym z nich był Kuba Przygoński, któremu pokonanie odcinków specjalnych zajęło 44h58’21. Motocyklista ORLEN Team zaciekle walczył o miejsce w pierwszej dziesiątce, jednak to mu się nie udało. Ostatecznie Kuba został sklasyfikowany na 11-tej pozycji. Jacek Czachor podczas zawodów miał bardzo równe tempo. Kapitan ORLEN Team przyznał, że w tym roku rywalizacja była niezwykle zacięta, a przeciwnicy nie odpuszczali nawet na chwilę. Jacek jak zawsze postawił na konsekwencję i z etapu na etap wspinał się w klasyfikacji, aby ostatecznie zająć 22-gie miejsce. Dla Marka Dąbrowskiego nie były to udane zawody. Polak od początku walczył nie tyle z trasą i rywalami, co odnowioną kontuzją. Marek zrozumiał, że jedzie nie dla własnego wyniku, tylko dla całego zespołu. Podczas etapu maratońskiego Dąbrowski miał okazję pomóc liderowi klasyfikacji. Cyril Despres dostał od Marka silnik, na którym zdołał przejechać drugą połowę rywalizacji i wywalczyć swoje piąte zwycięstwo w rajdzie Dakar. Na drugim stopniu podium stanął kolega z zespołu Cyrila – Ruben Faria.  Portugalczyk musiał stoczyć zaciekły bój z Francisco Lopezem. Wydawało się, że to Chilijczyk będzie górą, jednak awaria silnika zmusiła go do wymiany jednostki napędowej, co wiązało się z otrzymaniem 15 minut kary. Finalnie Francisco Lopez ukończył tegoroczny rajd Dakar na trzeciej pozycji.
Zwycięzcą tegorocznej rywalizacji w kategorii quadów został Argentyńczyk Marcos Patronelli. Marcos prowadził od drugiego dnia zawodów. Miał fantastyczne tempo, dzięki któremu zdołał wypracować gigantyczną przewagę nad rywalami i spokojnie dowieźć zwycięstwo do mety.Rafałowi Sonikowi udało się wywalczyć pozycję na podium. Polak jechał równo i finalnie uplasował się na trzecim miejscu. Bardzo dobrze jechał także Łukasz Łaskawiec, który podczas rywalizacji zaliczył nawet dwa zwycięstwa etapowe. Niestety Łukasz nie miał szczęścia i problemy techniczne pozbawiły go szansy na dobre miejsce w klasyfikacji rajdu.
Z całą pewnością Stephane Peterhansel będzie dobrze wspominał tegoroczny Dakar i swoje już jedenaste zwycięstwo w historii tego rajdu. Peterhansel nie miał sobie równych i w pięknym stylu wygrał dwutygodniową rywalizację. Drugą pozycję wywalczył Giniel De Villiers, któremu mimo dobrego wyniku nie udało się nawiązać walki z Peterhanselem.Doskonale spisała się załoga Adam Małysz i Rafał Marton, która ukończyła rywalizacje na piętnastym miejscu. Piotr Beaupre wywalczył 37-mą pozycję, natomiast debiutujący Dariusz Żyła 73-cią.
W rywalizacji ciężarówek zwyciężyła ekipa Eduarda Nikolaeva, przed Ayratem Mardeev i Andreyem Karginovem. Niestety do mety nie udało się dotrzeć załodze Roberta Szustkowskiego. Natomiast Grzegorz Baran, Bartłomiej Boba, Robert Jachacy ukończyli tegoroczny rajd Dakar na 40-tej pozycji.

Rajd Dakar 2013:

Klasyfikacja generalna – Motocykle
1 Cyril Despres2 Ruben Faria3 Francisco Lopez…11 Jakub Przygoński22 Jacek Czachor80 Marek Dąbrowski

Klasyfikacja generalna – Quady
1 Marcos Patronelli2 Ignacio Nicolas Casale3 Rafał Sonik…13 Łukasz Łaskawiec

Klasyfikacja generalna – Samochody
1 Stephane Peterhansel, Jean-Paul Cottret2 Giniel De Villiers, Dirk Von Zitzewitz3 Leonid Novitskiy, Konstantin Zhiltsow…15 Adam Małysz, Rafał Marton37 Piotr Beaupre, Jacek Lisicki73 Dariusz Żyła, Pierre Calmon

Klasyfikacja generalna- Ciężarówki
1 Eduard Nikolaev, Sergey Savostin, Vladimir Rybakov2 Ayrat Mardeev, Aydar Belyaev, Anton Mirniy3 Andrey Karginov, Igor Devyatkin, Andrey Mokeev,…40 Grzegorz Baran, Bartłomiej Boba, Robert Jachacy

KOMENTARZE

Nie ma więcej wpisów