fbpx

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi mieć każdy właściciel pojazdu. Chodzi tu zarówno o właścicieli samochodów osobowych, jak i ciężarówek, motocykli, motorowerów czy traktorów. O ile nie ma wątpliwości co do zasad działania OC na terytorium Polski, o tyle problem pojawia się podczas wyjazdu za granicę. Czy ubezpieczenie samochodu działa za granicą?

Ubezpieczenie samochodu – czym jest OC?

OC to ubezpieczenie samochodu, które ma obowiązkowy charakter – musi je posiadać każdy właściciel pojazdu. Zostało stworzone po to, by chronić osoby poszkodowane w wypadkach. Jak działa OC? W momencie, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego, firma ubezpieczeniowa sprawcy zdarzenia jest zobligowana do wypłaty odszkodowania poszkodowanym w wypadku. Odszkodowanie jest wypłacane zarówno w przypadku wystąpienia szkody na pojeździe, jak i na zdrowiu. Trzeba przy tym zaznaczyć, że ubezpieczenie samochodu OC chroni jedynie poszkodowanego i jego pojazd oraz sprawcę przed dodatkowa odpowiedzialnością. Nie chroni natomiast sprawcy i jego pojazdu.

Ubezpieczenie samochodu – czy zadziała za granicą?

Co z ubezpieczeniem samochodu podczas wyjazdu za granicę? Czy OC działa również poza granicami Polski? W większości przypadków – tak. Polskie OC jest respektowane na terenie krajów Unii Europejskiej, a także na terenie krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Żeby ubezpieczenie samochodu zadziałało za granicą, wystarczy mieć przy sobie potwierdzenie posiadania ważnego OC.

Ubezpieczenie samochodu zadziała podczas wyjazdu za granicę do takich krajów jak: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Irlandia, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Litwa, Cypr, Liechtenstein, Monako, San Marino, wyspy Normandzkie, Gibraltar, Wyspy Man oraz Wyspy Owcze.

Zielona Karta – w jakich zagranicznych krajach się przyda?

Ubezpieczenie samochodu zadziała podczas wyjazdu do większości krajów europejskich, jednak w niektórych przypadkach może okazać się niewystarczające. Czasem konieczne jest posiadanie Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego. Zielona Karta stanowi poświadczenie, że właściciel posiada ubezpieczenie OC pojazdu. Posiadanie Zielonej Karty jest konieczne podczas wyjazdu do takich krajów jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Zieloną Kartę może otrzymać każdy właściciel pojazdu. Wystarczy, że złoży stosowny wniosek w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym ma wykupione OC. Tego rodzaju poświadczenie najczęściej jest wydawane bezpłatnie.

KOMENTARZE