fbpx
A password will be e-mailed to you.

Tron: Legacy Ponownie mało realizmu, ale ogląda się świetnie. Niesamowicie, futurystycznie wyglądające maszyny Light Cycle podobają się nie tylko miłośnikom jednośladów. Zresztą scena z ich udziałem jest chyba jedną z najbardziej widowiskowych w tym filmie. Warto wspomnieć, że w Tron: Legacy występuje też „normalny” motocykl. W początkowych scenach Sam Flynn dosiada jednej z maszyn z […]

Tron: Legacy

Advertisement

Ponownie mało realizmu, ale ogląda się świetnie. Niesamowicie, futurystycznie wyglądające maszyny Light Cycle podobają się nie tylko miłośnikom jednośladów. Zresztą scena z ich udziałem jest chyba jedną z najbardziej widowiskowych w tym filmie.

Warto wspomnieć, że w Tron: Legacy występuje też „normalny” motocykl. W początkowych scenach Sam Flynn dosiada jednej z maszyn z rodziny Ducati Sport Classic.

Matrix

Trinity w obcisłym wdzianku na motocyklu z Klucznikiem jako pasażerem, Morfeusz z mieczem i ścigający ich bliźniacy oraz agenci Smith – ta scena zawsze rozpala wyobraźnię. Oczywiście, jak w większości takich produkcji, scena jest mało realistyczna i była kręcona przy minimalnych prędkościach. Kogo to jednak, no może poza „prawdziwymi motocyklistami”, obchodzi? Najważniejszy jest pościg, Trinity i motocykl – oczywiście Ducati.

Mission: Impossible

Mission Imposible po prostu musiało się znaleźć w naszym zestawieniu. Taka ilość irracjonalnych, a przy okazji okazałych wybuchów i efektów specjalnych to coś, co gromadzi przed ekranami tłumy. Tu też znalazły się motocykle. W drugiej części cyklu Tom Cruise jeździł na Triumphe Speed Triple, co dla motocykla nie skończyło się zresztą dobrze. W najnowszej odsłonie – „Rogue Nation”, która niedługo wejdzie do kin, dostanie BMW S1000RR. Na ten pościg czekamy i jest to praktycznie jedyny powód, dla którego pójdziemy zobaczyć ten film.

The Dark Knight Rises

Jak już jesteśmy przy wymyślnych, futurystycznych konstrukcjach to ciężko nie wspomnieć o jednośladzie Batmana. W The Dark Knight Rises też pojawiają się normalne motocykle, ale pierwsze skrzypce gra oczywiście coś, co owszem ma dwa koła, ale motocyklem ciężko to nazwać. Jednoślad wyposażono oczywiście w całą serię przydatnych Batmanowi gadżetów. Co prawda sa pościgi, ale… Najlepiej na tym jednośladzie i tak wygląda Kobieta Kot grana przez Anne Hathaway.

Wallace & Gromit: A Close Shave

Nie tylko filmy akcji korzystają na pojawieniu się w nich motocykli. Plastelinowa animacja Wallace&Grommit też może poszczycić się jednośladowym pościgiem. Klasyczny motocykl z koszem, oczywiście konstrukcji bohaterów, to maszyna do każdego zadania. Kosz po naciśnięciu kilku guzików zmienia się w samolot. Najlepsze są chyba jednak kaskaderskie sceny w wykonaniu Walleca, owiec i drabiny, oczywiście na jednośladzie.

James Bond

Twórcy tej serii wyjątkowo chętnie i często sięgają po pomoc jednośladów. Sceny z motocyklami możemy znaleźć w wielu filmach z Agentem jej królewskiej mości.

W Skyfall producenci zdecydowali się na pościg uliczkami jakiegoś bazaru oraz po dachach budynków. Oczywiście Daniel Craig sam nie jeździł na zmodyfikowanej Hondzie CRF250R. Sceny kaskaderskie nakręcił za niego słynny Robbie Maddison.

Advertisement

W Tomorrow Never Dies natomiast James Bond dosiada BMW R 1200C. Słynna scena, w której jest spięty kajdankami z Wai Lin i stara się prowadzić jednoślad jest jedną z bardziej oryginalnych jeżeli chodzi o pościgi motocyklowe.

Motocykle grały też oczywiście we wcześniejszych produkcjach z Bondem. W Never Say Never Again z 1983 roku obok Seana Conery zobaczyliśmy Yamahe XJ650 Seca. Oczywiście motocykl, dzięki zabiegom Q, nie jest zwykłą maszyną. Ma dopalacze, lata i… Obecnie dziwnie się ogląda te sceny, ale nadal nie można odmówić scenarzystom ciekawych pomysłów.

Indiana Jones and the Last Crusade

Kto nie zna Indiany Jonesa. Nieustraszony archeolog w pogoni za skarbami z przeszłości w każdym odcinku serii wpada w olbrzymie tarapaty. Nie każdy jednak pamięta, że w „Last Crusade” znalazł się też scena motocyklowego pościgu. Jak uciec nazistom, przy okazji nie gubiąc siedzącego w motocyklowym koszu gderliwego ojca (granego zresztą przez Seana Connery)? Przydadzą się techniki wprost ze średniowiecznych turniejów rycerskich!

The Great Escape

Ten film to klasyka i po prostu musieliśmy o nim wspomnieć. Ucieczka z nazistowskiego obozu, która dla większości więźniów nie kończy się dobrze to także popis jazdy na motocyklu. Steve Mcqueen skaczący na Triumphie przez płot z drutu kolczastego zapada w pamięć. Aktor w tej scenie był jednak dublowany przez Buda Ekinsa. Mcqueen wcześniej próbował samodzielnie wykonać ten manewr, lecz się rozbił. Warto też wiedzieć, że ujęcia z motocyklem nie zostały oparte na prawdziwych wydarzeniach, ale zostały dodane na życzenie Steve’a McQueena, który zresztą zgodził się zagrać rolę Hiltsa o ile będzie mógł pokazać swoje umiejętności jazdy na jednośladzie.

The Bourne Legacy

Aaron Cross został poddany modyfikacjom genetycznym w tajnym laboratorium CIA. Kiedy jemu podobni agenci są eliminowani ten będzie musiał użyć wszystkich zdolności, by przeżyć. Tak w skrócie przedstawia się fabuła obrazu. Dla motocyklistów i fanów szybkiej akcji najważniejszy jest jednak pościg motocyklowy. Odbywa się on oczywiście na zatłoczonych ulicach, jest też jazda po schodach, a raczej ich balustradzie (jak na deskorolce). Jak twierdzili twórcy filmu miał to być jeden z najlepszych pościgów motocyklowych jaki kiedykolwiek widzieliście. Czy tak jest? To pozostawiamy Waszej ocenie. W każdym razie jest to jedna z niewielu scen filmowych pościgów, gdzie przynajmniej pasażerka ma kask.

Terminator 2: Judgment Day

John Connor na motocyklu, T1000 w ciężarówce siedzący mu na tylnym kole, a do tego o oczywiście Arnold Schwarzenegger na maszynie Harley-Davidson Fat Boy. To jedna z tych scen, której fani serii nie mogą zapomnieć. Harley zresztą też, bo do tej pory w salonach marki można usłyszeć odniesienia właśnie do filmu i „to ten motocykl z Terminatora”.

Jeżeli oglądaliście uważnie tę scenę możecie zauważyć, ze motocykl Connora ma jakieś 15 biegów, no ale kto by to liczył…

KOMENTARZE