fbpx
A password will be e-mailed to you.

Nowe prace słynnego brytyjskiego projektanta zostaną zaprezentowane w dniach od 4 do 9 kwietnia 2017 roku podczas Salone del Mobile Milano (Milan Design Week) w ramach wystawy artysty „MULTIPLEX, Wczoraj, Dzisiaj i Jutro”, w Galleria Manzoni

Tom Dixon, znany brytyjski projektant, współpracował z Pirelli, projektując kolekcję „Pirelli by Tom Dixon”, ograniczoną i ekskluzywną edycję trzech opon do skuterów, na których artysta zobowiązał się do realizacji innowacyjnych i oryginalnych wzorów bieżnika. Te „gumowe arcydzieła” będą dostępne dla publiczności z okazji Salone del Mobile Milano (Milan Design Week) w ramach wystawy artysty „MULTIPLEX, Wczoraj, Dzisiaj i Jutro”, która zostanie otwarta w Galleria Manzoni (Via Manzoni, 42 – 20121 Mediolan) w dniach od 4 do 9 kwietnia 2017 r.

W prestiżowej i ekskluzywnej lokalizacji historycznego teatru mediolańskiego Tom Dixon pokaże je jako część ekspozycji „Rubber Shop”, w ramach której odwiedzający mogą podziwiać zarówno opony motocyklowe zaprojektowane dla Pirelli, jak i instalację wykonaną z materiałów przechowywanych w Fundacji Pirelli: wybrane szkice techniczne opon, karykaturalne i ironiczne stojaki na opony inspirowane historyczną reklamą Pirelli, podpisane przez Riccardo Manzi oraz olbrzymią reprodukcję Meo Romeo Cat, zabawkę zaprojektowaną przez Bruno Munariego.

Współpraca między Pirelli a Tomem Dixonem narodziła się przypadkowo podczas wizyty brytyjskiego projektanta latem zeszłego roku w Centrali Pirelli w Mediolanie. Dixon odwiedził Pirelli HangarBicocca, fundację non-profit, założoną w 2004 roku, która przekształciła dawną fabrykę w Mediolanie w instytucję zajmującą się produkcją i promowaniem sztuki współczesnej. Odwiedził także Fundację Pirelli, w której przechowywane są historyczne dokumenty archiwalne dotyczące historii i działalności firmy od jej powstania w 1872 r. do dnia dzisiejszego oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym projektant skoncentrował się w szczególności na obserwowaniu procesów produkcyjnych w miejscu, w którym rowki na oponach są ręcznie szlifowane.

Podczas wizyty artysta był zafascynowany pracą nad oponami i wyraził chęć współpracy z Pirelli z wykorzysaniem kauczuku stosowanego do produkcji opon. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie niektórych motocyklistów wzorami opon motocyklowych i skuterowych (które na niektórych rynkach stają się kluczowym czynnikiem w wyborze opony, na równi z osiągami i jakością oferowaną przez samą oponę), Pirelli dało Tom Dixonowi swobodę i okazję do dania upustu swojej kreatywności w dostosowywaniu wzorów bieżnika opon do skuterów.

Przełożyło się to na kolekcję opon “Pirelli by Tom Dixon” którą projektant opisuje w następujący sposób: “Zawsze interesowałem się projektowaniem, motocyklami i kauczukiem jako materiałem – więc jest to prawdziwa przyjemność pracować z Pirelli, którego historia w tych dziedzinach jest dobrze znana, a którego realizacje z artystami i projektantami są legendarne. To fascynujące pracować z firmą o tak ogromnym historycznym doświadczeniu nad stworzeniem serii nowych wzorów bieżnika przy założeniu całej serii parametrów technicznych, które należy uwzględnić w produkcji opon motocyklowych „.

KOMENTARZE