fbpx
A password will be e-mailed to you.

Przekroczenie prędkości o 50 km/h w strefie zabudowanej oznacza utratę prawa jazdy na trzy miesiące.

Zgodnie z przewidywaniami prezydent podpisał nowelizację przepisów dotyczących kar za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Zgodnie z nimi jeżeli kierowca będzie jechał o 50 km/h za szybko w mieście straci prawo jazdy na trzy miesiące. Dokument zostanie mu odebrany od razu przez policjanta dokonującego kontroli.

Jeżeli w trakcie trwania tego okresu i tak wsiądzie na motocykl czy do samochodu, uprawnienia zostaną mu odebrana na pół roku.

Zatrzymanie prawa jazdy będzie mogło nastąpić także kiedy policjant stwierdzi, że kierowca przewozi więcej osób niż liczba miejsc określona w dowodzie rejestracyjnym danego pojazdu.

Prezydent przychylił się także do zmian dotyczących pijanych kierowców. Nowelizacja przewiduje, że wobec nietrzeźwych kierowców sąd razem z karą i zatrzymaniem prawa jazdy zasądzałby też nawiązki i inne świadczenia pieniężne na rzecz poszkodowanych. Byłoby to 5 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym. W wypadku recydywy kara zostanie zwiększona do 10 tys. zł.

Zgodnie ze zmianą w przypadku recydywy, czyli ponownego skazania kierowcy za jazdę po pijanemu, sąd orzekałby dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Nowe przepisy przewidują też możliwość instalowania tzw. alkolocków uniemożliwiających uruchomienie samochodu kiedy gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu przekraczałby 0,1 mg alkoholu w 1 dm sześcienny.

Nowelizacja musi teraz zostać ogłoszona w Dzienniku Ustaw, co powinno nastąpić niebawem. Przepisy, w zasadniczej części, wejdą w życie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku.

KOMENTARZE