fbpx
A password will be e-mailed to you.

Zgodnie z przewidywaniami Senatorowie przyjęli, choć z poprawkami, nowe przepisy dotyczące karania pijanych kierowców.

Senat zaproponował kilkanaście poprawek do noweli. Są to jednak przede wszystkim doprecyzowani i poprawki redaktorskie.


REKLAMA

W nowych przepisach znalazły się zapisy, że wobec nietrzeźwych kierowców sąd razem z karą i zatrzymaniem prawa jazdy zasądzałby też nawiązki i inne świadczenia pieniężne na rzecz poszkodowanych. W wypadku jazdy na podwójnym gazie byłoby to 5 tys. zł, a recydywiści będą płacić 10 tys. zł.

Ci ostatni muszą się też liczyć, że stracą prawo jazdy dożywotnio. Tylko w szczególnych wypadkach sąd będzie mógł odstąpić od tego środka karnego.

Kolejną zmianą jest sankcjonowanie w trybie prawa karnego przestępstwa w postaci prowadzenia pojazdu mechanicznego mimo orzeczonego zakazu prowadzenia. Za to grozić będą dwa lata więzienia.


REKLAMAREKLAMA


Senat podtrzymał też możliwość montowania w pojazdach blokad alkoholowych. Obowiązek stosowania alcolocków dotyczyłby tych kierowców, którzy będą się starać o przywrócenie uprawnień, gdy orzeczono wobec nich zakaz prowadzenia pojazdów.

Oprócz tych zmian nadal czekamy kiedy Senat wypowie się na temat przepisów dotyczących przekraczania prędkości w terenie zabudowanym i utracie prawa jazdy za rażące przekroczenia.

KOMENTARZE


REKLAMA