fbpx

Jeden z najwybitniejszych polskich motocyklistów odszedł we wtorek w wieku 77 lat.

Pochodzący z Poznania Mankiewicz rozpoczął karierę wyścigową w wieku 18 lat. Siedmikrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski oraz sięgnął po ”Złoty Kask„ na torze trawiastym. Wielokrotnie startował też w eliminacjach Mistrzostw Świata klas 125 oraz 250 ccm. Polak bardzo często dojeżdżał w pierwszej dziesiątce. Był tez jedynym polskim motocyklistą, który jako debiutant na arenie międzynarodowej zajął siódmą pozycję w klasyfikacji generalnej Motocyklowych Mistrzostw Świata Grand Prix w klasie 125 ccm. W roku 1969 podczas wyścigu na torze w Opatiji stanął na najniższym miejscu podium.

Do tej pory żadnemu polskiemu motocykliście nie udało się dorównać osiągnięciom Ryszarda Mankiewicza.

Ryszard Mankiewicz stratował w barwach Motoklubu Unia. Za granica natomiast reprezentował natomiast polską kadrę narodową. Zawodnik swoje największe sukcesy osiągnął jeżdżąc wyścigową wersją motocykla MZ 125.

Więcej o tym wspaniałym zawodniku znajdziecie w naszym artykule: Elita motocyklistów polskich: Ryszard Mankiewicz.