fbpx
A password will be e-mailed to you.

W nieco zaskakującym miejscu i przy jeszcze bardziej zaskakującej oprawie, nowopowstały zespół WithU Yamaha RNF MotoGP Racing zaprezentował swoje składy na sezon 2022 zarówno w MotoGP, jak i towarzyszącej kategorii MotoE. Czego możemy spodziewać się po wracającym na pełen etat do Grand Prix Andrei Dovizioso oraz debiutującym w klasie królewskiej Darrynie Binderze?

W teorii sezon 2022 MotoGP będzie debiutanckim dla składy WithU Yamaha RNF MotoGP Racing w klasie królewskiej. W praktyce jednak team powstał na ekipie Petronasa, a część składu – na czele którego stoi Razlan Razali – pozostała bez zmian. Podobnie zresztą wygląda kwestia motocykli – ekipa RNF nadal korzystać będzie z maszyn Yamahy. 

Do roszad doszło jednak wśród zawodników. W tym roku barwy RNF reprezentować będą najstarszy motocyklista w stawce Andrea Dovizioso oraz debiutant Darryn Binder. Po blisko rocznej przerwie, „Dovi” wraca do MotoGP na pełen etat. Tymczasem zawodnika z RPA czeka piekielnie trudne zadanie, bo do klasy królewskiej awansuje bezpośrednio z Moto3, pomijając klasę Moto2. Do MotoE wracają z kolei Niccolo Canepa i Bradley Smith.Cele ekipy RNF – której nazwa powstała z pierwszych imion trójki dzieci właściciela zespołu – na nadchodzący rok są ambitne. „Chcemy być co najmniej najlepszym składem satelickim” – zapowiadał Razlan Razali podczas prezentacji w teatrze w Weronie. Całość uświetnił występ sopranistki oraz tenora!

„Chcemy walczyć o tytuł debiutanta roku, choć wiemy, że Darryna czeka trudne zadanie, bo w tym sezonie będzie w sumie pięciu debiutantów, a on jako jedyny przeskakuje z Moto3 do MotoGP” – przyznawał Malezyjczyk, który liczy na wiele także ze strony Dovizioso. „Andrea natomiast ma sporo do udowodnienia, wracając po ponad sześciomiesięcznej przerwie. Na pewno chce coś udowodnić nie tylko sobie, ale też wszystkim. Chce pokazać, że nadal ma tę motywację, doświadczenie i wolę walki o tytuł mistrzowski”. Andrea Dovizioso w sezonie 2021 miał w ogóle się nie ścigać po tym, jak nie doszedł do porozumienia z Ducati. Kilkukrotnie jednak testował motocykl Aprilii, a pod koniec roku wrócił na zastępstwo właśnie w barwach Petronasa. To zapewniło mu miejsce w barwach RNF na rok 2022, który będzie jego dwudziestym pełnym sezonem w Motocyklowych Mistrzostwach Świata. Po cichu „Dovi” liczy na powiększenie dotychczasowego dorobku 15 zwycięstw w klasie królewskiej.

„Nie mogę doczekać się tego sezonu, do którego ostro trenuję. Na początku grudnia przeszedłem też operację usunięcia tytanowej płytki z obojczyka. Wszystko idzie zgodnie z planem” – mówił Włoch, który w tym roku będzie najstarszym zawodnikiem w stawce. Już w marcu świętować będzie 36. urodziny. „Cieszę się na ten pełny sezon w MotoGP po pięciu startach i testach w zeszłym roku”.

„Dobrze było szybko rozpocząć przygodę z Yamahą, która jest innym motocyklem od tego, do którego przywykłem przez ostatnich osiem lat. Jestem przekonany, że to pomoże mi w lepszym przygotowaniu do sezonu 2022. Wiem więcej o motocyklu, o inżynierach i generalnie o zespole. Nie mogę już doczekać się testów w Malezji!” – przyznawał trzykrotny wicemistrz świata MotoGP, który dosiądzie Yamahy M1 w fabrycznej specyfikacji.

Advertisement

Darryn Binder jest z kolei zaledwie drugim – po Jacku Millerze w 2015 roku – zawodnikiem w historii MotoGP, który awansuje do klasy królewskiej bezpośrednio z Moto3. Na ten moment 23-latek zgromadził na swoim koncie jedno zwycięstwo w najmniejszej kategorii oraz kolejnych pięć finiszów na podium. Ubiegłoroczny sezon zakończył na siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej.

„Wiesz, że sezon 2022 rozpocznie się lada moment, kiedy za tobą jest prezentacja twojego zespołu. Nie mogę się już doczekać!” – mówił młodszy brat Brada Bindera, który do dyspozycji dostanie Yamahę M1 w specyfikacji 2021. „Będzie niesamowicie, a ja jestem niezwykle nakręcony na mój pierwszy sezon w MotoGP. Celem jest robienie postępów krok po kroku. Oczywiście przeskok z Moto3 do MotoGP jest duży, a ja tylko chcę systematycznie się rozwijać i nie robić niczego szalonego. Jestem niezwykle podekscytowany i nie mogę już doczekać się testów na Sepang” – dodawał.

Binder najpierw (31 stycznia-2 lutego) weźmie udział w 3-dniowych próbach na Sepang wraz z innymi debiutantami i zawodnikami testowymi. Potem, w dniach 5-6 lutego, odbędą się pierwsze z dwóch oficjalnych sesji testowych MotoGP przed sezonem 2022. 

KOMENTARZE