fbpx
A password will be e-mailed to you.

Na najkrótszym odcinku pomiarowym tegorocznego Rajdu Dakar 2023 doszło do sporych przetasowań w klasyfikacji generalnej motocyklistów. Choć to Ross Branch z Hero Motorsports był najszybszy na 10. etapie, to największym wygranym może czuć się nowy lider – Kevin Benavides ze składu Red Bull KTM Factory Racing.

Po ponad 300 kilometrach odcinka pomiarowego we wtorek, w środę uczestnicy Rajdu Dakar – po raz pierwszy w historii – wjechali w tzw. Empty Quarter (tłum. Pusta Ćwiartka), czyli największy na świecie obszar piaszczystej pustyni! Na terenie pół miliona kilometrów kwadratowych nie ma niczego, poza piaskiem – żadnego miasta, czy osady ludzkiej, a nawet drzewa. Mało tego, nie padało tam od dziesięciu lat! Jako że na tak dzikim terenie na zawodników czekało i tak spore wyzwanie, we wtorek mieli oni do przejechania tylko 114 kilometrów odcinka pomiarowego, za to aż 510 kilometrów dojazdówek.

Advertisement

Jak się jednak okazało, najkrótszy etap tegorocznego Dakaru namieszał jednak w klasyfikacji generalnej. Początkowo świetne tempo narzucił reprezentant fabrycznego składu Hondy Adrien van Beveren i wydawało się, że to on zgarnie wtorkowe zwycięstwo. Ostatecznie jednak szybszy od niego okazał się Ross Branch z ekipy Hero Motorsports, który na finiszu miał 21 sekund przewagi nad Francuzem. Dla Brancha to drugi wygrany w tym roku etap Dakaru, ale po problemach technicznych już na początku rajdu, Botswańczyk nie liczy się w walce o końcowy triumf. Czołową trójkę uzupełnił tymczasem Michael Docherty, będący jednocześnie najszybszym zawodnikiem z kategorii Rally2.

Po raz pierwszy w historii Rajd Dakar wjechał w tzw. Empty Quarter – największy na świecie obszar piaszczystej pustyni!

Czwarty rezultat na 10. etapie padł łupem Kevina Benavidesa, który stracił do lidera tylko minutę. Wykorzystując potknięcia rywali, Argentyńczyk objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej i to pomimo tego, że w Dakarze 2023 nie wygrał ani jednego etapu! Regularna jazda w czołówce sprawiała jednak, że zawodnik Red Bull KTM Factory Racing od czwartego etapu nie wypadł z TOP3 „generalki”. Czołową piątkę na 10. odcinku specjalnym uzupełnił tymczasem jego team-partner Mattias Walkner.

„To był bardzo krótki, ale niezwykle wymagający fizycznie etap, bo jechaliśmy cały czas po wydmach. Rozpoczynałem jako siódmy zawodnik i po prostu starałem się jechać swoim rytmem. Na wydmach czułem się jednak bardzo dobrze, choć zaliczyłem jeden upadek i przeleciałem przez kierownicę. W sumie nie wyszedłem na tym najgorzej, bo straciłem tylko minutę i do 11. etapu wystartuję jako czwarty” – komentował Kevin Benavides, który triumfował w Rajdzie Dakar w 2021 roku.

Szósty czas padł łupem Pablo Quintanilli, którego od najszybszego Brancha oddzieliły niecałe trzy minuty. Zaraz za zawodnikiem fabrycznego składu Hondy uplasowali się Mason Klein z Bas KTM oraz team-partner Chilijczyka Jose Ignacio Cornejo. Dziesiątkę uzupełnili Franco Caimi z Hero Motorsports – team-partner najszybszego Brancha – oraz Daniel Nosiglia Jager na Rieju. Otwierający etap Luciano Benavides, który był najlepszy w poniedziałek, pomimo bonusów czasowych, we wtorek był dwunasty.

Kevin Benavides znów uplasował się w etapowej czołówce, dzięki czemu po 10. odcinku specjalnym objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej motocyklistów!

W klasyfikacji generalnej przewaga nowego lidera Kevina Benavidesa nad drugim Skylerem Howesem (na etapie dopiero 17.) wynosi niespełna półtorej minuty. Trzeci Toby Price, team-partner Argentyńczyka z Red Bull KTM Factory Racing, ma stratę 2 minut i 10 sekund. Czwarty Adrien van Beveren jako ostatni traci do lidera mniej niż 10 minut. Piątkę uzupełnia Pablo Quintanilla, mający za plecami Masona KleinaJose Ignacio CornejoLuciano BenavidesaDaniela Sandersa oraz Matthiasa Walknera. Ten ostatni traci do swojego team-partnera Benavidesa już blisko 40 minut.

Kolejne dwa etapy Rajdu Dakar 2023 także odbędą się na największej na świecie piaszczystej pustyni i co ciekawe – będą miały charakter maratoński. Oznacza to, że uczestnicy na biwaku nie będą mogli korzystać z pomocy mechaników. W takich warunkach sytuacja w klasyfikacji generalnej może wywrócić się do góry nogami!

Klasyfikacja generalna (motocykle) po 10. etapie Rajdu Dakar 2023:

# Zawodnik Team Czas Strata
1 47 Kevin Benavides Red Bull KTM Factory Racing 35:46.06  
2 10 Skyler Howes Husqvarna Factory Racing 35:47.35 +00:01.29
3 8 Toby Price Red Bull KTM Factory Racing 35:48.16 +00:02.10
4 42 Adrien van Beveren Monster Energy Honda Team 35:55.58 +00:09.52
5 7 Pablo Quintanilla Monster Energy Honda Team 36:01.04 +00:14.58
6 9 Mason Klein Bas World KTM Racing Team 36:01.44 +00:15.38
7 11 Jose Ignacio Cornejo Monster Energy Honda Team 36:06.48 +00:20.42
8 77 Luciano Benavides Husqvarna Factory Racing 36:07.50 +00:21.44
9 18 Daniel Sanders Red Bull GASGAS Factory Racing 36:09.46 +00:23.40
10 52 Matthias Walkner Red Bull KTM Factory Racing 36:25.55 +00:39.49

Zdjęcia: Monster Energy, Red Bull Content Pool

KOMENTARZE