fbpx
A password will be e-mailed to you.

Nie tylko Puchar Polski Pit Bike na torach asfaltowych, ale również Puchar Polski Pit Bike w off-roadzie. Nowe tory, dwanaście rund w całym kraju, amatorzy i zawodowcy. Tegoroczna rywalizacja na małych motocyklach zapowiada się pasjonująco!

Minimotocykle rozpędzają się w terenie

Wyniesienie zawodów off-roadowych do rangi Pucharu Polski Pit Bike to chyba największa zmiana, jaka czeka zawodników startujących do tej pory w zawodach okręgowych. Cykl będzie odbywał się na torach w całym kraju od znanego zawodnikom Głażewa, debiutującego w sezonie 2020 Leszna, po Wierzchucin Królewski, Brodnicę czy Dąbrowę Górniczą. Łącznie zawodników startujących w terenie czeka sześć rund.

– Rozwój dyscypliny pit bike determinują sami zawodnicy – podkreśla Łukasz Pawlikowski, MX Otopit Toruń, organizator zawodów. – Z roku na rok przybywa uczestników, a stali bywalcy naszych zmagań podnoszą poprzeczkę i prezentują aktualnie naprawdę wysoki poziom. Mamy coraz więcej zawodników, którzy przechodzą do innych dyscyplin oraz międzynarodowych serii. Dla nas to nie tylko duma – widzieć wychowanków pit bike w wyścigach motocyklowych, na żużlu czy w motocrossie, ale także ogromna odpowiedzialność i mobilizacja do tego, by dalej rozwijać cykle zawodnicze i ich formułę.

Asfalt będzie gorący

Sezon zmagań na torach kartingowych, dedykowany fanom wyścigów płaskich również zapowiada się imponująco. Runda rozgrzewkowa, połączona w tym roku z dniem prasowym, dekoracją PZM za zeszły sezon i prezentacją teamów, zaplanowana została już na kwiecień. W stawce nie zabraknie dobrze znanych torów, takich jak Bydgoszcz, Toruń, Stary Kisielin, a nowością będzie runda na Słomczynie. Po raz drugi w historii zmagań na minimotocyklach zorganizowane zostaną Mistrzostwa Polski. Dwudniowe zawody w tym roku odbędą się w Koszalinie.

– Mam nadzieję, że uda mi się skorelować kalendarze startów z zawodami pit bike i będę osobiście dopingował młodych zawodników podczas Pucharu i Mistrzostw – mówi Marek Szkopek, zawodnik mistrzostw świata w wyścigach długodystansowych FIM EWC oraz trener pit bike. – Jeszcze kilka lat temu z podziwem patrzyliśmy na inne kraje, na to jak kilkulatkowie trenują na placach i torach. Dziś absolutnie nie musimy mieć żadnych kompleksów, w dwa-trzy lata dogoniliśmy wyścigową Europę. Wiem, że za chwile nasi zawodnicy będą rozpychać się łokciami w najważniejszych światowych seriach. I to jest nasz cel! 

Wystartuj w zawodach

Zarówno w Pucharze Polski Pit Bike SM, jak i off-road zawodnicy rywalizują w kilku klasach w zależności od wieku i pojemności pit bike. Starty możliwe są dowolnym sprzęcie: YCF, MRF i Kayo. Standardowo, by uzyskać licencję zawodniczą trzeba mieć skończone 8 lat. Ale dla młodszych dzieci, organizatorzy przewidzieli tzw. jazdy pokazowe – tu zapisać mogę się już sześciolatkowie, to formuła jazd wolnych, bez współzawodnictwa. Starsi zawodnicy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze startami, mają zapewniony debiut w specjalnych grupach – Amator w przypadku off-roadu i Rookie na asfalcie.

Żeby otrzymać status zawodnika, trzeba przejść standardowe procedury. Podobnie, jak w innych odmianach motorsportu – przechodzimy badania sportowe, zdajemy licencję zawodniczą, zapisujemy się do wybranego klubu. Od tego momentu zdobywamy punkty i walczymy o tytuły. Alternatywą jest także udział w treningach przed zawodami, tu poza odpowiednim strojem i sprawnym minimotocyklem, nie trzeba spełniać żadnych wymagań. Standardowo każda runda zawodów pit bike będzie relacjonowana na żywo na kanale organizatora youtube.com/otopit Wszystkie informacji można zaś uzyskać pod adresem klubu: [email protected] lub wypełniając ten formularz: https://forms.gle/chwrU9wBP2t3qG9LA

Kalendarz zawodów Mistrzostwa i Puchar Polski Pit Bike 2021

SM – tory asfaltowe

9-10 kwietnia 2021, Runda rozgrzewkowa, Kartodrom Bydgoszcz

2-3 maja 2021, Runda 1, Puchar Polski Pit Bike SM, Autodrom Słomczyn

5-6 czerwca 2021, Runda 3, Puchar Polski Pit Bike SM, Wallrav Race Center, Stary Kisielin

9-10 lipca 2021, Runda 3, Puchar Polski Pit Bike SM, Kartodrom Bydgoszcz

27-29 sierpnia 2021, Mistrzostwa Polski Pit Bike SM, Motopark Koszalin

9-10 października 2021, Runda 4, Puchar Polski Pit Bike SM, Awix Racing Arena Toruń

Off-road

28 marca 2021, Runda 1, Puchar Polski Pit Bike Off-Road, Głażewo

18 kwietnia 2021, Runda 2, Puchar Polski Pit Bike Off-Road, Dąbrowa Górnicza

27 czerwca, Runda 3, Puchar Polski Pit Bike Off-Road, Brodnica

25 lipca, Runda 4, Puchar Polski Pit Bike Off-Road, Wierzchucin Królewski

12 września, Runda 5, Puchar Polski Pit Bike Off-Road, Mórkowo k. Leszna

3 października, Runda 6, Puchar Polski Pit Bike Off-Road, TBA

KOMENTARZE