fbpx
A password will be e-mailed to you.

Zmiany w prawie to nie tylko obostrzenia i nowe kary finansowe, czekające na kierowców. To również ułatwienia. Pierwszym takim ułatwieniem było zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia umowy OC z ubezpieczycielem w trakcie kontroli policji. Nadciągają kolejne zmiany. Tym razem będzie to prawo jazdy w smarftonie!

Ustawodawca potrzebuje kilku miesięcy, aby zakończyć proces zmian, który umożliwi nam poruszanie się pojazdem po drogach bez klasycznego prawa jazdy. Zastąpi je aplikacja, w której funkcjonariusz znajdzie wszystkie niezbędne informacje, w tym ilość punktów karnych, które aktualnie „zebrał” kierowca.

Prawo jazdy w smartfonie. Ministerstwo jest już prawie gotowe!

Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski w rozmowie z dziennikarzem TOK FM zwrócił uwagę, że czas potrzebny na wprowadzenie zmian w dużym stopniu opiera się o zmiany legislacyjne. Najpierw rząd musi zmodyfikować ustawę, pozwalającą na karanie kierowców za brak posiadania przy sobie prawa jazdy w klasycznej wersji.

prawo jazdy w smartfonie

Klasyczne prawo jazdy zostanie zastąpione przez aplikację e-obywatel, w której będziemy mogli przede wszystkim sprawdzić ile punktów karnych aktualnie posiadamy. Poza tym już teraz platforma pozwala na składanie wniosku o wydanie dowodu osobistego, zgłoszenie narodzin dziecka, czy na dostęp do Konta Pacjenta. Oczywiście abyśmy mogli w pełni korzystać z aplikacji musimy posiadać tzw. Profil Zaufany.

 

 

KOMENTARZE