fbpx
A password will be e-mailed to you.

Najnowsze zmiany w prawie drogowym to nie tylko kary i obostrzenia. W ostatnim czasie ustawodawca zniósł obowiązek wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia wykupienia ubezpieczenia OC. Rząd pracuje również nad zniesieniem obowiązki posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy.

Obecnie, jeżeli w trakcie kontroli drogowej okaże się, że nie posiadasz przy sobie dokumentów prawa jazdy, to otrzymasz mandat karny w wysokości 50 złotych. Według ministra cyfryzacji, Marka Zagórskiego, ten przepis zniknie jeszcze w tym półroczu! Oczywiście nie będzie tak, że legitymowany nie będzie musiał posiadać przy sobie żadnego dokumentu – jego miejsce zajmie specjalna aplikacja. A sprawę prawa jazdy w naszym imieniu załatwi system CEPiK, to którego funkcjonariusz ma dostęp – tam będzie można sprawdzić wszystkie naszej dane.

Advertisement

– Już dziś moglibyśmy uruchomić prawo jazdy w smartfonie, ale żeby nie wprowadzać kierowców w błąd, bo niektórzy mogliby odnieść wrażenie, że jeżeli mam już w smartfonie, to nie muszę mieć już fizycznie, to niestety musimy najpierw zmienić ustawę, żeby nie było mandatu za brak tradycyjnego prawa jazdy przy sobie – powiedział w rozmowie z dziennikarzami „Rzeczpospolitej” minister, Marek Zagórski.

Elektroniczne dokumenty pojawią się już niebawem!

Wersja elektroniczna prawa jazdy będzie zbliżona do elektronicznego dowodu rejestracyjnego, który już został wdrożony. Wszystko będzie oparte o rządową aplikację mObywatel, którą będzie mógł posługiwać się kierowca, a w której funkcjonariusz znajdzie wszystkie niezbędne informacje informacje

Obecnie nie znamy daty, w której zmiany mogłyby zostać wdrożone. Jak wspomina minister, obecnie najważniejszym punktem zmian, jest zmiana ustawy.

Advertisement

– Od kilku lat budujemy cyfrowe państwo, dostępne dla obywateli. Sporo w tym zakresie już udało się zrobić, ale chcemy więcej. Mamy wiele pomysłów, zależy nam jednak także na wysłuchaniu opinii tych, dla których to robimy. Dlatego rozpoczynamy konsultacje, w których udział może wziąć każdy – dodaje minister – Podpowiedzcie nam, przy załatwianiu jakich spraw papierowy dokument możemy zamienić na elektroniczny, a w których wizytę w urzędzie zastąpić wnioskiem podpisanym profilem zaufanym. Po co nam takie informacje.

Wygląda to uczciwie. Mamy nadzieję, że ustawodawcy uda się bezpiecznie i bezproblemowo wdrożyć taki system. Będzie on dużym ułatwieniem dla kierowców nie tylko samochodów, ale przede wszystkim motocykli. Pamiętajmy, że do tego czasu musimy posiadać pełny komplet dokumentów

KOMENTARZE