fbpx

Przyjemność z jazdy motocyklem jest wprost proporcjonalna do tego, jak dobrze opony trzymają się asfaltu.

Gdyby się tak nad tym zastanowić to jakość opon i ich dopasowanie do warunków (stylu) jazdy ma kluczowe znaczenie. Zauważyliście jaka jest różnica w prowadzeniu waszego motocykla zaraz po zmianie starych opon na nowe? A przecież to nadal jest ten sam pojazd.

Wiek ma znaczenie

Jedyną rzeczą, która de facto utrzymuje motocykl na asfalcie są te małe punkty styczności opon i nawierzchni. Z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to jedna z ważniejszych części waszego rumaka.

Dobór właściwych gum nie jest łatwy, mamy na rynku klęskę urodzaju i każdy producent ma jakiś model (lub kilka) we właściwym dla nas rozmiarze. Jeśli nie macie na tyle doświadczenia, żeby powiedzieć na których modelach jeździ wam się lepiej, posłuchajcie głosu rozsądku i nie kombinujcie. Wybierzcie takie, na które was stać.

Najważniejsze żeby były nowe – czyli nie starsze niż 5 letnie. Nie muszą być z bieżącego roku! Jeśli jesteście purystami to mogą być 3 letnie. Naprawdę napinanie się na gumy z bieżącego rocznika to temat rzeka ale dla 90% motocyklistów nie ma to znaczenia. Z doświadczenia mogę tylko dodać że częściej zmieniam tylną oponę, więc jeśli planujecie się z nią związać na 5 lat to wiele z niej może nie zostać. Jeśli już upieracie się nad rocznikiem to przednia opona (prawdopodobnie) spędzi z wami więcej czasu.

Jeśli znajdziecie ofertę ze starszymi rocznikami, które były dobrze składowane to cieszcie się lepszą ceną i kupujcie śmiało (nie starsze niż 5 lat).

Ciśnienie, kwestia kluczowa

Kolejna arcyważna, a często lekceważona sprawa to utrzymywanie właściwego ciśnienia wewnątrz opony… kto i kiedy je sprawdza? Jeśli robicie to na wiosnę, to może się okazać że wartość na manometrze pod koniec sezonu będzie radykalnie inna, a wasze oponki też nie są już tym czym były kilka miesięcy temu.

W naszym filmiku staraliśmy się przedstawić podstawowe informacje o oponach. Oczywiście zawsze jest pokusa poprawiania fabryki. Założenie większej opony zawsze budzi kontrowersje. Tak, być może niektórym podoba się to bardziej, ale może się okazać ze podczas jazdy nie jest już tak kolorowo i pojazd wymaga więcej zaangażowania do prowadzenia niż na standardowym rozmiarze.

Pozdrawiamy serdecznie i życzymy Wam aby opony zawsze kleiły się do asfaltu.

Ekipa Motosapiens.pl

KOMENTARZE