fbpx
A password will be e-mailed to you.

Rok 2020, o którym większość z nas chciałaby zapomnieć, przeszedł do historii. Czas nie stanął jednak w miejscu, a my działamy, by kolejny 2021 okazał się jak najlepszy. Zaczynamy w dobrym stylu – najnowszy, styczniowy numer „Świata Motocykli” właśnie pojawił się w kioskach oraz pozostałych punktach sprzedaży. Co w nim znajdziecie?

Premiera: Nowości sezonu 2021

Tym razem nie jedna, a cały zestaw premierowych maszyn na rok modelowy 2021, przedstawiony i skomentowany przez Simpsona. Motocyklowy światek musiał się tym razem zmierzyć z poważnymi wyzwaniami, takimi jak obostrzenia sanitarne, przez które nie odbyła się żadna impreza targowa, a wszystkie nowości pokazano w internecie czy wchodząca właśnie w życie nowa norma Euro 5, która nieco przetrzebiła katalogi producentów. Mimo wszystko, wciąż jest w czym wybierać!

Premiera: GasGas EC 250/300, EC 250F/350F

Hiszpański GasGas został wchłonięty przez austriackiego giganta Pierer Mobility. Czy w związku z tym motocykle wypuszczane pod tą marką będą po prostu malowanymi na czerwono i być może nieco tańszymi KTM-ami? Na szczęście nie. Eliasz sprawdził dla was cztery nowe modele GasGasa, skupiając się na tym, co je wyróżnia. 

Konfrontacja: Rieju Marathon 125, Malaguti XTM 125, Romet ADV 125

Enduro Rally 24 to impreza dla twardzieli. Kto jednak powiedział, że motocyklowy odpowiednik Rambo i Kamila Stocha w jednym nie może w niej wystartować na motocyklu klasy 125? Nasz dzielna i wesoła ekipa wybrała się tam trzema takimi maszynami, w tym jedną wyspecjalizowaną w podejmowaniu ustrzelonych kaczek i zwożeniu z lasu ton zebranych kurek. Przed wami jeden z najweselszych testów tego sezonu!

Strefa elektro: Barton Energy

Czasem emocje to nie wszystko i szukamy po prostu środka transportu: cichego, czystego i taniego. Lech przetestował jedną z najbardziej przystępnych cenowo opcji na rynku skuterów elektrycznych – Bartona Energy. Bez fajerwerków, ale i bez skuchy. Możemy polecić!

Oldtimer: Lambretta Model D

Pierwsze skutery marki Lambretta wyglądały jak rasowe nakedy, tyle że z przekrokiem. Lech przedstawia historię Modelu D i szereg cech, które odróżniały go od wielkiego konkurenta zza miedzy – Vespy. Kawał ciekawej historii!

Osobowość: Tamás Jakus – Jakusa Design

Czy można projektować kozackie motocykle, nigdy nie mając z nimi do czynienia? Węgierski designer Tamás Jakus udowodnił, że można. Jednoślady pobudzają jego wyobraźnię, a ta przekłada się na niesamowite projekty, które zaczęły juz wychodzić poza świat wirtualny.

Świat Motocyklistów: Gęsi Zakręt

W zimne styczniowe wieczory nie ma nic lepszego niż historia udanej ucieczki z wielkiego miasta w Bieszczady i zbudowania tam pięknego domu, będącego jednocześnie motocyklowym rajem. Ania i Paweł, właściciele pensjonatu Gęsi Zakręt, wyraźnie unikają jednak określenia „ucieczka”. W końcu jest tu cała masa roboty, której ważną częścią jest organizacja warsztatów dla entuzjastów trialu. 

Custom: Motocyklowy cyberpunk

Nowa gra polskiego studia CD-Projekt Red budziła wielkie emocje jeszcze przed premierą, a tego, co dzieje się obecnie, nie trzeba specjalnie opisywać. Mamy za to smaczny kąsek dla tych, którzy chcieliby nocą przemierzać ulice wielkich miast w cyberpunkowym stylu – Suzuki GSX-R 750 „Neo Tokio”. Kiedy znudzi się szklany ekran, dobrze jest poczuć chłód prawdziwego metalu.

Używki: KTM EXC 500

Prawdziwy offroadowy dzikus, który zadowoli fanów długich dystansów. Czterosuw z absurdalnie dobrym stosunkiem mocy do masy. Coś dla tych, którzy wolą jeździć niż wiecznie serwisować. 

Jak to działa: ramy motocyklowe

Co ma wisieć, nie utonie, ale na czymś wisieć musi. Rama to nie tylko „kręgosłup” każdego motocykla, który ma dźwigać inne, ważniejsze organy. Ta solidna konstrukcja, najczęściej ze stali lub aluminium, w dużym stopniu określa charakter maszyny i odpowiada za jej prowadzenie. Tomek wykonał sumienny przegląd rodzajów i przeznaczenia ram motocyklowych.

Sport: podsumowanie sezonu 2020 MotoGP i WSBK

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do sprawdzonych rozwiązań w temacie mistrzów świata w cyklach MotoGP i WSBK. Tym razem tylko król superbike’ów, Jonathan Rea, dołożył do kolekcji kolejny tytuł. W MotoGP małe trzęsienie ziemi i wyraźna zmiana warty. Podsumowaliśmy ten szalony sezon!

Za horyzont: Austria, Słowenia, Włochy

Czy alpejskie winkle pokonywane na skuterach mogą dostarczyć większych emocji? Mogą, i to jeszcze jak! Oczywiście skuter skuterowi nierówny – Honda X-ADV, którą jeździ autor tej relacji, na krętej drodze potrafi narobić wstydu nawet sportowym maszynom. A przy okazji te widoki…

Po więcej zapraszamy do najnowszego, styczniowego wydania naszego magazynu, który kupicie m.in. w:

Zamówienie prenumeraty: sklep.swiatmotocykli.pl

KOMENTARZE