fbpx
A password will be e-mailed to you.

Na polskich drogach co roku giną ponad 3 tysiące osób, tysiące rannych wymagają hospitalizacji. Dlatego z potrzeby serca i chęci działania powstała idea akcji MOTOSERCE. Wyrażamy ją, zbierając krew niezbędną do ratowania życia.

MOTOSERCE to cykliczna, ogólnopolska akcją zbiórki krwi, organizowana przez kluby zrzeszone przy Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. Naszym działaniem chcemy zwrócić uwagę na problem braku krwi w polskich szpitalach i bankach krwi, a także przyczynić się do zmniejszenia liczby poszkodowanych w wypadkach drogowych. Podczas akcji zajmujemy się edukacją w zakresie bezpiecznej jazdy i udzielania pierwszej pomocy.

Odbywający się co roku w kwietniu, w ponad 80 miastach w Polsce finał akcji ma charakter jednodniowego pikniku, z koncertami, pokazami ratownictwa drogowego i bezpiecznej jazdy, wystawami i paradami motocykli oraz licznymi konkursami dla najmłodszych i trochę starszych. Duża liczba atrakcji przyciąga w tę jedną z pierwszych, wiosennych sobót całe rodziny, a także miłośników motoryzacji i muzyki. W ciągu pięciu edycji zostało zebranych ponad 15 tysięcy litrów krwi!

Finał tegorocznej, VI edycji MOTOSERCA odbędzie się 26 kwietnia w Warszawie, w Parku Bródnowskim, choć towarzyszyć mu będą dziesiątki lokalnych akcji w regionach (w wielu miejscach także w późniejszych terminach). Tak jak poprzednio, w tym roku są z nami m.in.: Burmistrz Dzielnicy Targówek i Fundacja Jednym Śladem. Do współpracy dołączył Zarząd Dróg Miejskich w ramach kampanii Załóż Odblask. Patronatami MOTOSERCE objęli: Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Motoserce poparł także Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski. Patronami medialnymi imprezy są m.in. TVP Info, Antyradio i ”Świat Motocykli„.

Przewidujemy, iż tegoroczna impreza będzie cieszyła się jeszcze większą popularnością niż poprzednie. Liczymy, że mieszkańcy Warszawy tłumnie stawią się w Parku Bródnowskim, nie tylko, by spędzić miło czas, ale by wspomóc akcję, w której w ubiegłym roku tylko w stolicy wzięło udział 12 tysięcy osób.

Jak co roku, przewidzieliśmy liczne atrakcje:

– koncerty polskich zespołów: Antyradio Cover Band oraz gwiazdy wieczoru, którą będzie w tym roku zespół Piersi,

– prezentacje i wystawy motocykli, w tym jazdy próbne,

– pokazy ekwilibrystycznej jazdy na motocyklach, kaskaderskie, skoków motocyklami,

– paradę motocyklową ulicami Warszawy z udziałem policyjnych patroli motocyklowych oraz Żandarmerii Wojskowej,

– atrakcje dla najmłodszych (trampoliny, zjeżdżalnie, ścianka wspinaczkowa, konkursy z nagrodami itp.),

– pokazy sztuk walki,

– wystawa malarstwa,

– stoiska gastronomiczne.

W zakresie edukacji i bezpieczeństwa poruszania się na drogach Fundacja Jednym Śladem przygotowała m.in. symulator dachowania i zderzeń czołowych, symulator jazdy motocyklem, pokazy ratownictwa medycznego (w tym z udziałem ratowników na motocyklach), pokazy straży pożarnej i edukacyjne bezpiecznej jazdy oraz miasteczko policyjne.

Impreza będzie trwała od godziny 10 do 22 na terenie całego Parku Bródnowskiego, a wstęp i wszelkie atrakcje zapewnione podczas finału MOTOSERCA będą bezpłatne. Informacje o działaniach w innych regionach można znaleźć na stronie: www.motoserce.pl (zakładka: akcje w regionach).

Organizatorami są wyłącznie kluby zrzeszone przy Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych (ponad 140 klubów i ponad 5 tys. motocyklistów), ewentualnie osoby czy stowarzyszenia, które uzyskały zgodę Kongresu. Znak MOTOSERCA jest zastrzeżony na potrzeby KPKM. Głównymi partnerami są Polski Czerwony Krzyż, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz lokalne władze administracyjne.

Publikacja Świat Motocykli 5/2014.

KOMENTARZE