fbpx
A password will be e-mailed to you.

Rywalizacja o tytuły mistrzowskie wkracza w decydującą fazę, a w najbliższy weekend stawka Grand Prix rywalizować będzie w Aragonii na torze MotorLand Aragon. Kto sięgnie po zwycięstwo w trzynastej rundzie sezonu 2021? Ten weekend zapowiada się pasjonująco, bo na Aprilii oficjalnie zadebiutuje Maverick Vinales, a lider mistrzostw Fabio Quartararo może położyć już jedną rękę na tytule…

Tor MotorLand Aragon dołączył do kalendarza MotoGP w 2010 roku i szybko zyskał ogromną popularność, nawet jeżeli leży w zasadzie pośrodku niczego. Jedno okrążenie ma nieco ponad 5 km długości i 17 zakrętów. Trasę charakteryzują dwie długie proste i kręta sekcja z tzw. europejską wersją słynnego „korkociągu”. 

Jako lider mistrzostw do Aragonii przyjeżdża Fabio Quartararo, mający na koncie pięć zwycięstw – w tym ostatnio na Silverstone – i przewagę aż 65 punktów nad najbliższym rywalem w klasyfikacji generalnej. W przeszłości jednak Francuz nie radził sobie na MotorLand wybitnie. Ubiegłoroczne oba wyścigi zakończył kolejno na osiemnastym i ósmym miejscu. Nic dziwnego, że przed nadchodzącym weekendem zawodnik Yamahy jest pełen obaw, a finisz na podium będzie brał w ciemno. Jeśli na niesprzyjającym mu obiekcie poradzi sobie równie dobrze, co w Niemczech czy Austrii – położy już jedną rękę na tegorocznym mistrzostwie.

W ten weekend warto jednak będzie mieć na uwadze Hiszpanów. Po pierwsze, w gronie głównych faworytów należy umieścić Marka Marqueza. Co prawda jego ostatnie wyniki przeczą trochę temu, że wraca stary, dobry Marc, ale rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. W Austrii zaliczył upadek, choć świetnie wyczuł moment zmiany opon na deszczówki i spokojnie byłby na podium. Na Silverstone był szybki przez cały weekend, jednak szanse na dobry wynik pogrzebał przewrotką już na pierwszym kółku. Biorąc pod uwagę fakt, jak rewelacyjnie Marquez radzi sobie na torach wiodących w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara (jak Sachsenring czy MotorLand), w ten weekend zawodnik Repsol Hondy jest głównym faworytem do sięgnięcia po zwycięstwo.

Ośmiokrotnego mistrza świata optymizmem mogą napawać też ubiegłoroczne wyniki Hondy w Aragonii. Jego młodszy brat Alex Marquez sięgnął tam po podium. Świetnie radził sobie też Taka Nakagami, który wywalczył tam pole position, ale upadając – sam wykluczył się z walki o jego debiutanckie podium. Mocni mogą być więc nie tylko obaj zawodnicy LCR Hondy, ale też team-partner Marka z Repsol Hondy – Pol Espargaro. Hiszpan jest na fali po świetnym dla niego weekendzie na Silverstone i po cichu marzy o swoim pierwszym „pudle” na Hondzie.

Na wiele liczyć też będą zawodnicy Suzuki, którzy przed rokiem zaliczyli w Aragonii dwa świetne wyścigi. W pierwszym Alex Rins triumfował, a Joan Mir był trzeci. Tydzień później wywalczyli oni lokaty numer dwa i trzy, ustępując świetnie dysponowanemu Franco Morbidellemu. Włoch wciąż dochodzi do siebie po operacji kolana, ale wróci do rywalizacji w przyszłym tygodniu na Misano.Rins, Marquez, Mir w GP Aragonii 2020

Wielu skupi się też na Aprilii, na której oficjalnie zadebiutuje zwolniony z Yamahy Maverick Vinales. Hiszpan ma za sobą dwudniowe, podobno udane, testy RS-GP na torze w Misano. Wydaje się, że Mack w końcu odzyskał spokój ducha, dlatego jesteśmy szalenie ciekawi, jak poradzi sobie w debiucie. Tym bardziej, że Aprilia jest przecież świeżo po wywalczeniu z Aleixem Espargaro swojego pierwszego podium w MotoGP.

Ciekawie będzie też w niższych klasach. W Moto2 szansę na zwiększenie przewagi będzie miał Remy Gardner, obecnie prowadzący z zapasem 44 punktów. Drugi w mistrzostwach Raul Fernandez nabawił się ostatnio kontuzji nadgarstka podczas treningów i w ten weekend nie będzie w pełni sił. Pamiętajcie też, że w Moto2 w ten weekend z dziką kartą jedzie Piotr Biesiekirski!

W Moto3 z kolei pewny awansu do Moto2 w przyszłym roku jest już lider mistrzostw Pedro Acosta. Piekielnie szybki debiutant będzie mógł więc jeździć już z „czystą głową”, będąc pewnym tego, co czeka go w sezonie 2022. Po nieco słabszym występie na Silverstone, przewaga Hiszpana nad drugim Sergio Garcią nadal wynosi jednak imponujących 46 punktów. Trzeci w mistrzostwach jest Romano Fenati, który złapał ostatnio świetną formę, ale traci już 69 „oczek” do lidera generalki.

PS. Nie możemy nie wspomnieć, w jakim stylu na MotorLand Aragon przybył z Francji Johann Zarco. Zawodnik Pramac Ducati pokonał blisko 1000 kilometrów za kierownicą tego pięknego Ducati 900 SS Darmah z 1981 roku.

Harmonogram GP Aragonii 2021:

(godziny sesji plus informacja o tym, gdzie oglądać na żywo)

Piątek, 10 września 2021

9:00 – 9:40 FP1 Moto3 – polsatsport.pl, Polsat GO – na żywo
9:55 – 10:40 FP1 MotoGP – polsatsport.pl, Polsat GO – na żywo
10:55 – 11:35 FP1 Moto2 – polsatsport.pl, Polsat GO – na żywo
13:15 – 13:55 FP2 Moto3 – polsatsport.pl, Polsat GO – na żywo
14:10 – 14:55 FP2 MotoGP – polsatsport.pl, Polsat GOPLA – na żywo
15:10 – 15:50 FP2 Moto2 – polsatsport.pl, Polsat GO – na żywo

Sobota, 11 września 2021

9:00 – 9:40 FP3 Moto3 – polsatsport.pl, Polsat GO (na żywo)
9:55 – 10:40 FP3 MotoGP – polsatsport.pl, Polsat GO (na żywo)
10:55 – 11:35 FP3 Moto2 – polsatsport.pl, Polsat GO (na żywo)
12:35 – 12:50 Kwalifikacje #1 Moto3 – polsatsport.pl, Polsat GO (na żywo)
13:00 – 13:15 Kwalifikacje #2 Moto3 – polsatsport.pl, Polsat GO (na żywo)
13:30 – 14:00 FP4 MotoGP – polsatsport.pl, Polsat GO (na żywo)
14:10 – 14:25 Kwalifikacje #1 MotoGP – polsatsport.pl, Polsat GO (na żywo)
14:35 – 14:50 Kwalifikacje #2 MotoGP – polsatsport.pl, Polsat GO (na żywo)
15:10 – 15:25 Kwalifikacje #1 Moto2 – polsatsport.pl, Polsat GO (na żywo)
15:35 – 15:50 Kwalifikacje #2 Moto2 – polsatsport.pl, Polsat GO (na żywo)

Niedziela, 12 września 2021

8:40 – 9:00 Rozgrzewka Moto3 – polsatsport.pl, Polsat GO (na żywo)
9:10 – 9:30 Rozgrzewka Moto2 – polsatsport.pl, Polsat GO (na żywo)
9:40 – 10:00 Rozgrzewka MotoGP – polsatsport.pl, Polsat GO (na żywo)
11:00 Wyścig Moto3 – Polsat Sport News, polsatsport.pl, Polsat GO (na żywo)
12:20 Wyścig Moto2 – Polsat Sport News, polsatsport.pl, Polsat GO (na żywo)
14:00 Wyścig MotoGP – Polsat Sport News, polsatsport.pl, Polsat GO (na żywo)

Zaznaczamy, że godziny i kanał transmisji mogą ulec zmianie.

KOMENTARZE