fbpx
A password will be e-mailed to you.

Czy można pojechać na wakacje 125-tką posiadając tylko kat. B? Tak, ale raczej po Polsce.

Często pytacie nas czy 125-tką można się wybrać w dalszą, europejską trasę posiadając tylko prawo jazdy kat. B. Okazuje się, że najciekawsze destynacje są dla nas jednak niedostępne.


REKLAMA

O ile poszczególne kraje wspólnoty honorują prawo jazdy kat. A1 i A2 czy A (nowe dokumenty zgodne z normami z 2006 roku) to już z prawkiem B nie jest tak łatwo. Każdy kraj miał w tym względzie pozostawioną pewną dowolność zatem przepisy bardzo się różnią.

Czechy – Prawo jazdy kat. B pozwala na prowadzenie wszystkich motocykli objętych regulacjami kat. A1, ale z automatyczną skrzynią biegów.

We Włoszech na Łotwie i na Słowacji posiadając kategorię B można prowadzić skuter o pojemności do 125 ccm zarówno z namulaną jak i automatyczną skrzynią biegów. Warto wiedzieć, że w tych krajach wystarczy mieć dwuletnie doświadczenie samochodowe (prawo jazdy od 2 lat) by móc prowadzić skuter lub mały motocykl.

Belgia – okazuje się, że ten kraj jest mało przyjazny dla przyjezdnych. 125-tkę można tam prowadzić na podstawie wyłącznie belgijskiego prawa jazdy kat. B posiadanego przynajmniej od dwóch lat.

Austria – tutaj należy mieć prawo jazdy od co najmniej pięciu lat. Prawo tego kraju wymaga również by kierowca skutera przeszedł sześciogodzinne przeszkolenie.

We Francji i Luksemburgu, podobnie jak w Austrii, konieczne jest odpowiednie przeszkolenie (siedmiogodzinny kurs).


REKLAMAREKLAMA


Hiszpania – tutaj jest praktycznie tak samo jak u nas. kat B pozwala na prowadzenie pojazdów z kat. A1, a prawo jazdy kat. B trzeba mieć przynajmniej od trzech lat. Warto zatem np. dolecieć do Hiszpanii i tam wypożyczyć skuter.

Portugalia- jeżeli chcecie wybrać się do tego kraju 125-tką posiadając tylko kat. B musicie pamiętać, że specyficzne przepisy tego kraju precyzują iż kierowca takiego pojazdu musi mieć ukończone 25 lat i jeszcze mieć uprawnienia do prowadzenia motorowerów.

Słowacja – przepisy podobne jak w Czechach. Trzeba pamiętać, że kierowcy samochodów mogą prowadzić 125-tki tylko z automatyczną skrzynią biegów.

Wielka Brytania – tu konieczne jest przejście specjalnego kursu, bardzo podobnego do kursu na prawo jazdy.

Gdzie na pewno nie będziecie mogli jeździć skuterem na kat. B: Niemcy, Holandia, Grecja, Szwajcaria, Finlandia, Słowenia, Norwegia. Warto wspomnieć, że w niektórych z tych krajów kierowcy posiadający tamtejsze prawo jazdy z automatu dostają pewne przywileje i mogą np. poruszać się lekkimi jednośladami, ale te ”bonusy„ nie dotyczą cudzoziemców.

KOMENTARZE


REKLAMA