fbpx
A password will be e-mailed to you.

Broniący tytułu zespół Yoshimura SERT Motul, w składzie Gregg Black, Sylvain Guintoli i Xavier Simeon, rozpoczął sezon 2021 motocykl mistrzostw świata Endurance od zwycięstwa w legendarnym, 24-godzinny wyścigu w Le Mans. Niestety, sporo pecha miały we Francji polskie zespoły Wójcik Racing Team oraz Team LRP Poland.

24-godzinny wyścig w Le Mans rozpoczął się w sobotę punktualnie w południe. Już w pierwszej szykanie doszło do kolizji, w której niestety ucierpiał skład #77 Wójcik Racing Team oraz teamy RAC41 ChromeBurner i Team 18 Sapeurs-Pompiers CMS Motostore. Jadący na pierwszej zmianie Sylvain Barrier upadł tak niefortunnie, że trafił do centrum medycznego.

Na czele znalazł się tymczasem team Yoshimura SERT Motul, gdzie na pierwszej zmianie na Suzuki jechał Gregg Black. Po fatalnym starcie z pole position, wkrótce na drugie miejsce awansował Karel Hanika z ekipy YART Yamaha. To między tymi dwoma ekipami trwała zażarta walka o prowadzenie. Po pewnym czasie Suzuki zyskało kilkusekundową przewagę, ale niczego nie można było być pewnym.

Ekipa Wójcik Racing Team nie wywiesiła tymczasem białej flagi. Po 30 minutach od upadku Bariera, motocykl #77 wrócił na tor. Zaledwie we dwóch jechali Artur Wielebski oraz Balint Kovacs, dla których to pierwszy wyścig 24-godzinny w karierze! Obaj nie odpuszczali, prezentując solidne tempo i sukcesywnie odrabiając straty.Wójcik Racing Team w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans - Artur WielebskiW międzyczasie, problemy miała też inna polska ekipa. Liczący na dobry wynik po mniejszych i większych kłopotach technicznych przez cały weekend, Team LRP Poland musiał przedwcześnie wycofać się z rywalizacji. Niestety, po 97 okrążeniach i niecałych czterech z 24 godzin wyścigu, w BMW S1000RR uszkodzeniu uległo sprzęgło (dostarczone przez zewnętrznego producenta), w konsekwencji doprowadzając do awarii silnika. Team LRP Poland w Le Mans 24 w 2021 rokuPo dziesięciu godzinach, z jazdą pożegnali się walczący o zwycięstwo motocykliści zespołu YART Yamaha EWC. Awarii uległ silnik, a uszkodzenia były tak duże, że o dalszej rywalizacji nie mogło być mowy. Pomimo tego, zespół sięgnął po 14 punktów do klasyfikacji generalnej – 5 „oczek” za pole position i kolejnych 9 pkt. za drugie miejsce po 1/3 przejechanego dystansu. 

Na czele tymczasem umacniali się Gregg Black, Sylvain Guintoli i Xavier Simeon z Yoshimura SERT, mający na półmetku rywalizacji już pięć okrążeń przewagi nad jadącym na drugim miejscu składem F.C.C. TSR Honda France. Ten drugi team wkrótce napotkał problemy techniczne, które zepchnęły go nad ranem z drugiego na dziesiąte miejsce. Tymczasem liderujący skład Suzuki tylko powiększał przewagę. Przy okazji trio zgarnęło bonusowe punkty za prowadzenie po ośmiu i szesnastu godzinach rywalizacji.Yoshimura SERT Motul Suzuki w 24-godzinnym wyścigu w Le MansNiestety, o poranku problemy dopadły Marka SzkopkaMichala Fillę Florenta Tourne z ekipy #777 Wójcik Racing Team. Po pokonaniu wielu przeciwności niemalże od samego startu, kilku upadkach i awariach, po 20 godzinach i 636 przejechanych okrążeniach, skład musiał wycofać się z rywalizacji. Problemy z silnikiem okazały się zbyt poważne. W międzyczasie, na torze nadal walczyli Artur Wielebski oraz Balint Kovacs.Wójcik Racing Team w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans - Marek SzkopekOstatecznie, po zwycięstwo w 24 Heures Motos sięgnęli motocykliści Yoshimura SERT Motul! Gregg Black, Sylvain Guintoli i Xavier Simeon, spędzili na czele 819 z 855 przejechanych w sumie okrążeń. Ekipa ta broni w tym roku mistrzowskiego tytułu w EWC i sezon 2021 rozpoczęła a najlepszym możliwym stylu – zgarniając aż 64 punkty do klasyfikacji generalnej.

Drugie miejsce wywalczył skład Webike SRC Kawasaki France Trickstar (David Checa, Erwan Nigon i Jeremy Guarnoni), tracąc na finiszu osiem okrążeń do triumfatorów. Motocykliści z BMW Motorrad World Endurance Team – Markus Reiterberger, Illya Mykhalchyk i Javier Fores – sięgnęli tymczasem po najniższy stopień podium. I to pomimo upadku na początku rywalizacji oraz po późniejszych problemach technicznych.

Skład #77 Wójcik Racing Team na metę wpadł ostatecznie na 30. miejscu, nie poddając się pomimo rywalizacji tylko z dwoma zawodnikami. Artur Wielebski i Blaint Kovacs przejechali łącznie 657 okrążeń, dzięki czemu przypadła im jedenasta lokata w klasie EWC. Na tor w samej końcówce wyjechał też zespół #777, by przejechać okrążenie honorowe i oficjalnie ukończyć wyścig. 

W kategorii Superstock wygrał team National Motos, którego barwy – na motocyklach Hondy – reprezentowali Stephane Egea, Guillaume Antiga i Kevin Trueb. Drugie miejsce w tej klasie padło łupem zespołu BMRT 3D MAXXESS NEVERS, a podium uzupełnili motocykliści No Limits Motor Team.

Kolejna runda FIM Endurance World Championship już za miesiąc – 17 lipca odbędzie się 12-godzinny wyścig na portugalskim torze Estoril. Wójcik Racing Team w Le Mans 24

Wyniki 24-godzinnego wyścigu w Le Mans (24 Heures Motos):24 Heures Motos – Le Mans 24 wyniki 2021

KOMENTARZE