fbpx
A password will be e-mailed to you.

Kask dualowy powinien łączyć zalety kasku asfaltowego z terenowym, a przy tym być wygodny w użytkowaniu i oczywiście zapewniać najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dzisiaj na tapet wzięliśmy propozycję marki Just1, model J34.

Mam spore problemy z kaskami offroadowymi przede wszystkim ze względu na to, że noszę okulary i w niektórych warunkach naprawdę jest mi ciężko jeździć w goglach ze względu na parowanie. Oczywiście Gogle mogą posiadać specjalne nieparujące warstwy, a same okulary możemy zabezpieczyć odpowiednimi środkami chemicznymi zabezpieczającymi przed parowaniem, ale to nie załatwia sprawy, gdyż te czasami po prostu lubią się zsunąć z nosa czy przekrzywić. W goglach poprawienie położenia okularów na nosie wymaga zatrzymania, a nie zawsze mamy taką możliwość – szczególnie na testach motocyklowych.

Największe zalety kasków dualowych

Własnie dlatego uwielbiam kaski dualowe. Oczywiście jazda z szybą w ostrym terenie to sprawa nieco skomplikowana ze względu na to, że cała masa brudu dostaje się do mechanizmu szyby i łatwo i jej uszkodzenie czy porysowanie. Ale mimo wszystko jazda testowa na motocyklach turystycznych bardzo rzadko oznacza przemieszczanie się w trudnym terenie. To raczej jazda w cyklu mieszanym, gdzie duże prędkości asfaltowe łączone są z odcinkami szutrowymi. W takich warunkach idealnie sprawdzają się kaski dual sportowe, takie Jak Just1 J34.

Just1 J34 kask dualowy

J34 dorwałem na początku tego sezonu i szybko doceniłem rozbudowaną i całkiem wydajną wentylację, dzięki której, pomimo że do kasku nie mam pinlocka parowanie szyby jest ograniczone do minimum -przynajmniej w trakcie jazdy. Na postoju lub w trakcie jazdy po wolniejszych odcinkach jest nieco gorzej, ale atutem jazdy z szybą jest możliwość szybkiego jej otwarcia. Zresztą, co tu dużo gadać dokupienie Pinlocka nie jest problemem i nie uszczupli nadto domowego budżetu.

Just1 J34. Relatywnie tani kask na każdą okazję?

Przez większość sezonu jeździłem z założoną szybą, ale kilkanaście razy miałem okazję jeździć z goglami dedykowanymi do tego kasku. Całość pasuje i współgra ze sobą doskonale. Co ciekawe używałem również tego kasku w naprawdę ciężkim terenie i sprawdzał się całkiem nieźle. Jednakże prawdziwym żywiołem J34 są szutrowe przeloty i raczej asfaltowe odcinki drogowe.

To ważne o czym piszę, ponieważ ten kask to doskonałe połączenie wszystkich stylów, dzięki czemu podczas testów np. nowego V-Stroma 1050XT, które były połączeniem jazdy terenowej i asfaltowej, nie musiałem do samolotu pakować dwóch kasków. O ile testy to warunki specjalne, o tyle pewnie wielu z Was doceni takie rozwiązanie w trakcie szeroko pojętych wyprawy, czy wylotów na wakacje gdzie na miejscu planujecie jeździć motocyklem.

Kolejnym atutem tego kasku jest wnętrze. Nie wypina się i nie wypada. Niby prosta rzecz, ale miałem okazję jeździć w dziesiątkach kasków enduro, również zdecydowanie droższych i tam  bywało różnie. Tutaj jest ok. Sam proces wypięcia, wyprawa wnętrza i ponownego wpięcia wyściółki również nie jest problematyczny, a policzki czy centralka po praniu wyglądają jak nowe – prałem woje wnętrze już trzy razy. Kask posiada bezpieczne zapięcie DD oraz awaryjne wyrywanie policzków.

J34 wyposażony jest również w blendę przeciwsłoneczną, co sprawia, że nie muszę używać kolorowych szybek, chociaż coraz częściej zastanawiam się czy nie wyposażyć kasku w takową. 

Jakieś wady?

Znalazłem dwie: skorupa potrafi zaskrzypieć podczas zakładania i śruby, które trzymają daszek lubią się wykręcać. Miałem to szczęście, że zorientowałem się na czas, że dwie śruby odkręciły się samoczynnie, mimo że na pewno były dobrze przykręcone – sprawdziłem to po wyjęciu kasku z pudełka. Finalnie wszystkie zabezpieczyłem klejem do gwintów i jest ok.  

Sporą zaletą jest szeroka gama kolorystyczna kasków Just1, więc dobór ubarwienia do motocykla nie powinien być problemem. Problemem również nie powinna być cena, która wynosi 599 zł.

Dodatkowym atutem jest prężnie działające polskie przedstawicielstwo, ewentualne sprawy gwarancyjne czy zakup części nie powinien być żadnym problemem.

KOMENTARZE