fbpx
A password will be e-mailed to you.

Część z nas wprowadza swoje pociechy w świat motocyklowej turystyki bardzo wcześnie i zabiera je ze sobą na naprawdę długie wyjazdy. Jak pokazuje praktyka, w naszym kraju nawet polskie przepisy dotyczące jazdy z dzieckiem nie są powszechnie znane. Tym bardziej wybierając się za granicę warto łyknąć minimum wiedzy, ponieważ zapisy w kodeksach drogowych państw europejskich są pod tym względem mocno różnorodne.

Niezależnie od tego, co mówią przepisy w danym kraju, podróżujące z nami dziecko powinno zawsze mieć odpowiedni strój ochronny (w tym oczywiście obowiązkowy kask) i co równie ważne, móc stabilnie postawić stopy na podnóżkach. Młody pasażer z dyndającymi nogami nie tylko stwarza zagrożenie dla siebie i kierowcy motocykla, ale też błyskawicznie zwraca na siebie uwagę miejscowej drogówki. Podstawowe informacje dotyczące jazdy z dzieckiem w poszczególnych państwach znajdziecie w poniższym zestawieniu:


Albania 
Minimalny wiek: 16 lat.

Austria
Minimalny wiek: 12 lat. Dziecko musi sięgać stopami do podnóżków. W wózku bocznym: można przewozić do dwójki dzieci młodszych niż 12 lat, ścianki boczne wózka muszą być na tyle wysokie, by zasłaniać klatkę piersiową. Niższe dzieci muszą jechać w fotelikach, wyższe z zapiętym pasem.


Belgia
Minimalny wiek: 12 lat. Dzieci w wieku 3-8 lat można wozić tylko na motocyklach do 125 ccm, w specjalnych fotelikach. Dla dzieci w każdej grupie wiekowej obowiązkowy nie tylko kask w odpowiednim rozmiarze, ale też rękawice, kurtka z długim rękawem, spodnie z protektorami i buty chroniące kostkę. Dotyczy to również jazdy w wózku bocznym.

Białoruś
Brak danych.

Bośnia i Hercegowina
Brak danych.

Bułgaria
Minimalny wiek: 12 lat, chyba że dziecko jedzie w specjalnym foteliku.


Chorwacja
Minimalny wiek: 12 lat

Cypr
Minimalny wiek: 12 lat

Czarnogóra
Minimalny wiek: 12 lat

Czechy
Minimalny wiek: 12 lat. Dziecko musi sięgać stopami do podnóżków.


Dania
Minimalny wiek: 5 lat. Dzieci o wzroście poniżej 135 cm muszą jeździć w atestowanych fotelikach. W wózku bocznym: brak limitu wieku, dzieci poniżej 5 roku życia muszą jechać w foteliku i przypięte pasami.


Estonia
Minimalny wiek: 12 lat.


Finlandia
Bez limitu wieku. Maksymalnie jeden pasażer. W wózku bocznym: również bez limitu wieku, maksymalnie dwóch pasażerów.

Francja
Bez limitu wieku. Dzieci do lat 5 muszą jeździć w foteliku z uchwytami i miejscem na stopy. Dzieci powyżej 5 lat muszą same sięgać stopami do podnóżków. Ważne – kierowca i pasażer muszą zakładać do jazdy certyfikowane rękawice motocyklowe. W wózku bocznym: bez limitu wieku, do dwóch pasażerów, obowiązkowe rękawice.


Grecja
Bez limitu wieku, jeśli motocykl i wózek boczny mają odpowiednie miejsce dla pasażera.


Hiszpania
Minimalny wiek: 12 lat lub 7 lat, jeśli dziecko jedzie z jednym z rodziców. W wózku bocznym dzieci do 150 cm muszą jechać w foteliku, a wyższe z zapiętym pasem.

Holandia
Bez limitu wieku.


Islandia
Dzieci poniżej 6 roku życia muszą mieć oparcie dla pleców. Dziecko musi sięgać stopami do podnóżków.

Irlandia
Bez limitu wieku.


Kosowo
Minimalny wiek: 12 lat.


Litwa
Minimalny wiek: 12 lat, w wózku bocznym bez limitu wieku.

Luksemburg
Minimalny wiek: 12 lat. Dziecko musi sięgać stopami do podnóżków. W wózku bocznym maksymalnie dwie osoby.


Łotwa
Bez limitu wieku. Minimalny wzrost – 150 cm, chyba że dziecko jedzie w foteliku lub podnóżki motocykla są na tyle wysoko, że może stabilnie oprzeć stopy i utrzymać równowagę.


Macedonia
Minimalny wiek: 18 lat

Malta
Bez limitu wieku. Dziecko musi sięgać stopami do podnóżków. Obowiązkowe ubezpieczenie NNW obejmujące również pasażera.

Mołdawia
Brak danych.


Niemcy
Bez limitu wieku. Dzieci poniżej 7 lat muszą jeździć w foteliku.

Norwegia
Bez limitu wieku, dziecko musi jechać na miejscu pasażera, nie może być przypięte (np. pasem) do pleców kierowcy i powinno sięgać stopami do podnóżków. W wózku bocznym zalecany pas bezpieczeństwa.


Polska
Bez limitu wieku. Przy jeździe z dziećmi do lat 7 obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Portugalia
Minimalny wiek: 7 lat.


Rumunia
Minimalny wiek: 14 lat. W wózku bocznym mogą jechać dzieci w wieku 7-14 lat, ale muszą być trzymane przez osobę dorosłą.


Serbia
Brak danych

Słowacja
Minimalny wiek: 12 lat

Słowenia
Minimalny wiek: 12 lat

Szwajcaria
Bez limitu wieku. Dziecko musi sięgać stopami podnóżków, do 7 roku życia musi jeździć w atestowanym foteliku

Szwecja
Bez limitu wieku. Dzieci powinny mieć odzież ochronną.


Turcja
Bez limitu wieku. Dziecko musi sięgać stopami podnóżków.


Ukraina
Brak danych.


Węgry
Bez limitu wieku. Dziecko może podróżować motocyklem jako pasażer, jeśli jest w stanie samodzielnie zadbać o swoje bezpieczeństwo i jego stopy sięgają podnóżków.

Wielka Brytania
Bez limitu wieku. Dziecko musi sięgać stopami podnóżków i siedzieć na motocyklu okrakiem. W wózku bocznym rekomendowany fotelik.

Włochy
Minimalny wiek: 5 lat. Pasażer nie powinien przeszkadzać kierowcy i zaburzać równowagi pojazdu. 


*Podane informacje pochodzą z przetłumaczonych kodeksów drogowych oraz stron www, forów i grup motocyklowych. Z tego powodu powinny być traktowane orientacyjnie.

KOMENTARZE