fbpx
A password will be e-mailed to you.

Zmieniające się przepisy i coraz ostrzejsze normy dotyczące motocykli sprawiają, że jednoślady jeszcze nigdy nie były tak… ciche. Wielu zmienia więc układy wydechowe na głośniejsze, a Francuzi zamierzają z tym walczyć. Mają w tym pomóc radary mierzące źródło i poziom hałasu!

Urządzenia kontrolujące prędkość, z jaką poruszamy się po drogach, albo te rejestrujące przejazdy na czerwonym świetle – nie są niczym nowym. Francja postanowiła jednak pójść o krok dalej i szykuje się do mierzenia poziomu hałasu z rur wydechowych. I to nie tylko wśród motocyklistów, ale też i kierowców samochodów.  W końcu nie od dziś wiadomo, że montowanie układów innych, niż seryjne, jest karalne. Wszystko przez przekraczane dozwolone limity natężenia dźwięku.

System mierzenia hałasu został zainstalowany we francuskiej stolicy – Paryżu, jeszcze w 2019 roku. Takie radary sprawdzające poziom i źródło hałasu działają na bazie czułych mikrofonów i sensorów optycznych. Dzięki temu nie tylko w czasie rzeczywistym mierzą poziom hałasu, ale też potrafią namierzyć jego źródło.

Co prawda, do tej pory technologii tej nie wykorzystywano do nakładania kar indywidualnych, ale wkrótce ma się to zmienić. Urzędnicy niedługo rozpoczną testy, które mają sprawdzić, czy system będzie funkcjonował w pożądany sposób.

Podobne dźwiękoradary mają w tym roku zostać zamontowane w Nicei, Lyonie, Bron i Tuluzie, a także na przedmieściach Paryża. Na razie trzeba czekać na odpowiednią ustawę, która ma zostać przyjęta już jesienią. Kiedy tak się stanie, rozpoczną się testy pierwszych wersji nowego systemu.

Jak miałby działać taki dźwiękoradar? W przypadku przekroczenia norm poziomu hałasu, najpierw namierzane byłoby jego źródło, a następnie radar wykonywałby zdjęcie tablic rejestracyjnych pojazdu. Dokładnie tak samo, jak wtedy, gdy kierowca przekracza prędkość. To, czy jest to motocykl, czy samochód, ma podobno nie sprawiać większej różnicy. Potem osoba, której pojazd uwieczniono na zdjęciu, pocztą otrzyma mandat.

Warto mieć na uwadze, że okres testowy trwa dość długo. W przypadku dopuszczenia systemu do użytku w ruchu drogowym, system wykrywania hałasu zostanie wdrożony zapewne dopiero w 2022 lub nawet 2023 roku.

 

KOMENTARZE