fbpx

Już 1 lutego 2021 roku w życie wejdzie rozporządzenie w sprawie wprowadzania do obrotu i używania prekursorów materiałów wybuchowych. Niestety dotknie one również motocyklistów, bo dołączany do akumulatorów suchoładowanych kwas siarkowy znajduje się na liście niebezpiecznych materiałów. Jakie skutki dla nas, motocyklistów, będą miały nowe kroki podjęte przez Komisję Europejską w ramach walki z terroryzmem?

Według najnowszych badań Komisji Europejskiej na terenie całej Unii Europejskiej zagrożenie związane z materiałami wybuchowymi wytwarzanymi w warunkach domowych nadal jest wysokie i ulega stałym zmianom. Kolejnym krokiem w walce z terroryzmem jest nowe rozporządzenie dotyczące prekursorów materiałów wybuchowych, do których zalicza się kwas siarkowy wykorzystywany do napełniania motocyklowych akumulatorów suchoładowanych.

Właśnie odbyła się europejska premiera nowej marki motocyklowej dla... niepokornych. Jeśli więc jesteś motocyklistą z charakterem, korzystającym z życia w 200%, a styl jest nieodłączną częścią Twoich przygód, to BROGER może być dla Ciebie.

Nowe rozporządzenie to nowe przeszkody dla motocyklistów

Od 1 lutego 2021 roku zostanie wprowadzony m.in. zakaz sprzedaży wyodrębnionego kwasu siarkowego osobom prywatnym. Oznacza to, że kupując akumulator suchoładowany (kwasowo-ołowiowy) nie otrzymamy oddzielnie pojemnika z kwasem siarkowym. Zgodnie z rozporządzeniem sprzedawca będzie miał obowiązek napełnić akumulator najpóźniej w momencie wydania go klientowi (sprzedaż stacjonarna) lub przed zapakowaniem do wysyłki (sprzedaż online). Co ważne, jeśli kwas siarkowy znajduje się fabrycznie w akumulatorze, to nie podlega on ograniczeniom rozporządzenia.

Rozporządzenie dotyczy zarówno sprzedaży stacjonarnej, jak i internetowej. W przypadku zakupu w sklepie stacjonarnym nowe ograniczenia nie sprawią problemów. Wręcz przeciwnie – sprzedawca wyręczy nas i sam napełni akumulator kwasem siarkowym. Sprawy się komplikują, jeśli będziemy chcieli zamówić akumulator online, bo sprzedawca będzie musiał wysłać paczkę zgodnie z przepisami dotyczącymi towarów niebezpiecznych. Z pewnością dużym ułatwieniem będzie zakup w największych sieciach sklepów motocyklowych. Wtedy będziemy mogli kupić akumulator przez internet, a odebrać już napełniony w sklepie stacjonarnym, co zaoszczędzi nam pracy podczas montażu.

Wraz z wejściem przepisów w życie osoby prywatne nie będą mogły kupić, posiadać, ani wykorzystywać pojemników z kwasem siarkowym. Rozporządzenie dotyczy materiałów o stężeniu kwasu siarkowego ponad 15%, czyli de facto każdego elektrolitu stosowanego w suchoładowanych akumulatorach motocyklowych. To sprawia, że już od początku lutego tego roku pojemniki z kwasem siarkowym staną się nielegalne wśród osób prywatnych.

Jawa TS 350 - oldtimer

Na jakie wyzwania muszą przygotować się sklepy motocyklowe i warsztaty?

Wszystkie firmy, które sprzedają akumulatory suchoładowane i pojemniki z kwasem siarkowym będą zobligowane do przestrzegania nowych procedur, związanych m.in. ze zgłaszaniem podejrzanych transakcji i niepokojących zachowań klientów w pełnym zakresie łańcucha dostaw.

Kolejnym wymogiem dla m.in. sklepów motocyklowych będzie sprawdzanie, czy podmiot (firma lub osoba upoważniona np. przez uniwersytet w ramach badań) posiada odpowiednie uprawnienia. W tym celu sklep będzie musiał sprawdzić dowód tożsamości potencjalnego nabywcy przed finalizacją zakupu, a dane będą przechowywane przez 18 miesięcy od dnia zakupu. W razie niepokojących zachowań kupującego, sklep będzie musiał wysłać zgłoszenie wraz z jego danymi do odpowiednich organów. Weryfikacja tożsamości i uprawnień będzie dokonywana zarówno podczas sprzedaży stacjonarnej, jak i online.

Pozostałe procedury z nowego rozporządzenia dla sklepów motocyklowych i warsztatów:

  • Pilnowanie ilości sprzedawanych prekursorów materiałów wybuchowych (np. kwasu siarkowego) i weryfikacja, czy zamówienie nie przekracza ustalonych norm.
  • Kontrolowanie okresów pomiędzy zakupem prekursorów materiałów wybuchowych.
  • Zapewnienie odpowiedniej ochrony i warunków przechowywania dla materiałów wchodzących w zakres rozporządzenia. Jako, że cała odpowiedzialność leży po stronie sprzedającego, to wszystkie kradzieże i zaginięcia materiałów mogą rodzić kolejne problemy.

Jeśli sprzedający wykryje jakiekolwiek niepokojące zachowania po stronie kupującego będzie zobligowany do wysłania zgłoszenia odpowiednim organom w czasie nie dłuższym, niż 24 godziny. W rozporządzeniu podano kilka przykładowych sytuacji, które mogą być podstawą do nabrania podejrzeń. Wymieniono m.in. zmianę adresu lub sposobu dostawy, formy płatności lub danych kontaktowych. Podejrzenia może również rodzić niechęć do podania uzasadnienia dla zakupu większych ilości prekursorów materiałów wybuchowych.

Co ciekawe, każdy sprzedawca ma prawo odmówić sprzedaży materiałów (w tym kwasu siarkowego) osobie uprawnionej, gdy tylko nabierze jakichkolwiek podejrzeń. Tak więc, jeśli kupujący wyda się być nerwowy, będzie usiłował zakupić nietypową ilość/połączenie produktów lub odrzuci ofertę proponowanego zamiennika o innym stężeniu prekursora materiału wybuchowego, wtedy sprzedawca ma prawo odmówić sprzedaży.

KOMENTARZE