fbpx
A password will be e-mailed to you.

Dominique Aegerter walczy w tym roku o na dwa fronty. Stawka jest wysoka, bo na szali leżą dwa tytułu mistrza świata: jeden w MotoE, drugi w World Supersport. Co stanie się, jeśli dojdzie do konfliktu terminów obu tych serii? Okazuje się, że Szwajcar ma niepisaną umowę ze swoim szefem z MotoE…

Dominique Aegerter to postać znana od dawna w świecie sportów motocyklowych. W tym roku Szwajcar postanowił startować równocześnie w mistrzostwach świata MotoE, gdzie zadebiutował w 2020 roku, a także w serii World Supersport w barwach zespołu Ten Kate Yamaha.

Chociaż w WorldSSP dopiero debiutuje, Aegerter zaskakuje od samego początku sezonu 2021. W dwunastu rozegranych dotychczas wyścigach, Dominique triumfował aż w ośmiu, w tym dwukrotnie w miniony weekend w Nawarze. W konsekwencji prowadzi w mistrzostwach z przewagą aż 47 punktów nad drugim Stevenem Odendaalem.

Z kolei w MotoE rozegrano dotychczas pięć wyścigów. W trzech z nich Aegerter, reprezentujący team IntactGP, stawał na podium, ale jeszcze ani razu nie wygrał. Tym samym w klasyfikacji generalnej zajmuje czwarte miejsce, ale do liderującego Alessandro Zaccone traci tylko jedenaście punktów.

Dominique Aegerter w World Supersport w 2021

Dominique Aegerter vs Steven Odendaal – tak wygląda sezon 2021 World Supersport

Już wkrótce jednak 31-latek będzie miał niemały problem. W weekend 17-19 września nakładają mu się terminy zmagań zarówno w World Supersport, jak i MotoE. Stawka pierwszej serii weźmie udział w wyścigach w Barcelonie, podczas gdy klasa towarzysząca MotoGP pojawi się na Misano World Circuit Marco Simoncelli.

Nie dziwi, że pojawiły się już pytania, którą serię wybierze Aegerter. Szefa jego ekipy z MotoE – Jurgena Lingga zapytano, czy pozwoli podopiecznemu wystartować na Yamasze R6 w Barcelonie, zamiast Energicą we Włoszech. Odpowiedź była jasna: „nie”.

„Na wiosnę pozwoliłem Domiemu na starty w World Supersport dla ekipy Ten Kate. Powiedziałem mu, żeby jeździł! Jedynym postawionym warunkiem było to, że MotoE będzie miało priorytet w przypadku nałożenia się terminów. To dlatego nie można nas o nic oskarżać” – zaznaczał szef IntactGP.

Dominique Aegerter w MotoE w 2021

Dominique Aegerter w akcji podczas rundy MotoE

W MotoE Dominique ma co prawda stratę do lidera, ale runda na Misano będzie podwójną. Do zgarnięcia nadal jest więc 50 punktów, a do odrobienia „tylko” jedenaście. Przed rokiem w sumie w trzech wyścigach na Misano, Szwajcar raz wygrał i raz był trzeci. W rywalizacji numer trzy walczył po podium, ale wjechał w niego jeden z rywali.

W World Supersport do końca sezonu 2021 nadal pozostało pięć rund plus możliwe zmagania w Indonezji. Biorąc pod uwagę formę Szwajcara, opuszczenie dwóch wyścigów w Barcelonie nie powinno sprawić, że wykluczy się z walki o tytuł. Zanim jednak pojedzie do Misano, w dniach 6-8 września czeka go jeszcze rywalizacja w Supersportach na torze Magny Cours. Może okazać się, że opuszczając zmagania w Hiszpanii i tak utrzyma prowadzenie w mistrzostwach.

Jesteśmy szalenie ciekawi, jak poradzi sobie Dominique Aegerter i co najważniejsze: czy uda mu się zgarnąć dwa mistrzostwa świata w jednym sezonie?

KOMENTARZE