fbpx
A password will be e-mailed to you.

Dzisiejszy etap prowadzący z miejscowości Ha’il do stolicy Arabii Saudyjskiej – Rijadu był dotychczas najdłuższym odcinkiem rajdu i wynosił 830 kilometrów, w tym aż 477 kilometrów odcinka specjalnego. Etap wygrał Ricky Brabec, drugi był jego zespołowy kolega Joan Barreda Bort. Zwycięzca wczorajszego etapu Toby Price, zajął dopiero 11. miejsce ze stratą ponad szesnastu minut do lidera etapu.

Dzisiejsze zmagania po bezdrożach Arabii Saudyjskiej były swoistym popisem zawodników Hondy. To Oni przez cały dzień dyktowali tempo  i zasłużenie znaleźli się na najwyższych stopniach podium. Pecha miał natomiast Toby Price, który walczył o powtórzenie wczorajszego wyniku, ale w związku z awarią motocykla nie był w stanie nawiązać walki z Amerykaninem Rickym Brabeciem. Price już do pierwszego punktu kontrolnego dojechał ze sporą stratą – miał jedenasty czas i nie był w stanie odrabiać strat.

Diametralnie zmieniła się s sytuacja Kevina Benavidesa. Zawodnik, który wczoraj zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu, dziś żegna się z marzeniami o zwycięstwie w rajdzie Arabii Saudyjskiej. Argentyńczyk w momencie, w  którym pierwsza 20-tka etapu wjeżdżała na metę odcinka specjalnego, stał na trasie z uszkodzonym silnikiem – do mety zabrakło mu 44 kilometrów.

Polacy w rajdzie Dakar

W stawce motocykli pozostało dwóch Polaków. Pierwszy, to jadący bardzo rozważnie Maciek Giemza. Zawodnik ORLEN Team po raz kolejny utrzymywał świetne tempo. Nie ustrzegł się jednak błędów i pomiędzy trzecim, a czwartym punktem kontrolnym stracił sporo czasu, finalnie dojeżdżając do kolejnego pomiaru czasu na pozycji 26. Na szczęście szybko zaczął odrabiać straty, dojeżdżając do mety odcinka na 23.  miejscu.

Drugim z Polaków w rajdzie Dakar  jest Krzysztof Jarmuż, jadący w klasie Original by Moto (kiedyś Malle Moto). Motocyklista cały czas jedzie równym tempem i udaje mu się utrzymać doskonałe 9. miejsce w klasyfikacji generalnej ObM. 

Przeczytaj więcej o Krzyśku!

O ogromnym pechu może mówić odrabiający straty Jakub Przygoński, który po raz kolejny w trakcie rajdu boryka się z problemami technicznymi samochodu. Awaria zmusiła Polaka do zatrzymania się i usunięcia usterki pojazdu. W trakcie publikowania tego tekstu kierowca Mini wraz ze swoim pilotem znajdowali się jeszcze na odcinku specjalnym z ponad godzinną stratą do lidera. Zawodnik ORLEN Team, po drugim punkcie kontrolnym zajmował doskonałe 6. miejsce.

Kuba Przygoński, Dakar 2020, etap VI

To również nie był dobry dzień dla jednej z najbardziej rozpoznawanych załóg pojazdów ciężarowych – Eduarda Nikolaeva, Andreya Karginova i Ayrata Mardeeva. Rosyjska załoga Kamaza podczas etapu V borykała się  z poważnymi problemami technicznymi. Na skutek awarii, do mety odcinka, zespół dojechał dopiero dzisiaj rano o godzinie 6.30. Rosyjska załoga bez chwili zastanowienia stawiła się na starcie do kolejnego etapu, niestety ich Kamaz po raz kolejny się popsuł i to zaledwie po 33 kilometrach odcinka specjalnego. Zespół wyczerpany poddał się.

Na wszystkim czeka dzień przerwy!

Już jutro na wszystkich zawodników czeka dzień przerwy wyznaczony w stolicy kraju. Kierowcy znajdą czas na odpoczynek oraz regenerację, a ekipy na przegrupowanie, naprawienie maszyn i przygotowanie się przed kolejną częścią rajdu. Szósty etap był półmetkiem tegorocznego rajdu Dakar. Przed nami kolejne 6 etapów, w tym pierwszy, prowadzący z Rijadu do Wadi Al Wadazir. Odcinek ten będzie się składać ze 195 kilometrów dojazdówki oraz 546 kilometrów odcinka specjalnego. Większa część trasy będzie pokryta piachem, pojawią się również wydmy.

Wyniki VI etapu w kategorii motocykli

 

 1. Ricky Brabec
 2. J.Barreda Bort
 3. M.Walkner
 4. P. Quintanilla
 5. L.Benavides
 6. F.I.Cornejo
 7. F.Caimi
 8. P.Goncalves
 9. S.Svitko
 10. S.Howes
 11. T.Price

Rajd Dakar. Relacja video ORLEN Team

 Etap 5. Najlepsze akcje

 Krzysztof Jarmuż na Dakarze, odcinek 5

 

KOMENTARZE