fbpx
A password will be e-mailed to you.

W ciągu ostatnich kilku lat na polskim rynku popularność zyskują motocykle typu cafe racer, custom, cruiser. Do tego typu maszyn potrzeba nie tylko klasycznego stroju, ale i kasku. Coraz większa liczba producentów wychodzi naprzeciw temu trendowi – w tym słynący z niezawodnych kasków – Arai.

Arai Concept X, wprowadzony na rynek w 2020 roku, to pierwszy kask z kolekcji Arai stylizowany na klasyczny. Japońska marka Arai od ponad 90 lat specjalizuje się w tworzeniu kasków premium. Opracowała najbardziej zaawansowane technologie stosowane obecnie również przez inne marki, a ponad połowa zawodników wyścigów Isle Of Man TT oraz Formuły 1 jeździ w kaskach Arai.

Bezpieczeństwo nie jest retro

Mimo że Concept X jest stylizowanym kaskiem, to w kwestii bezpieczeństwa wciąż jest liderem. Lekka atestowana skorupa kasku motocyklowego Arai Concept-X wzmocniona opatentowanym paskiem obwodowym jest tak zaprojektowana, aby w razie wypadku sunąć po powierzchni i odbijać się od przeszkód, minimalizując ryzyko urazów głowy i kręgosłupa.

Arai Concept X Arai Concept X

Zewnętrzna powłoka Concept-X wykorzystuje peryferyjnie opasaną konstrukcję z laminatu e-Complex (PB e-cLc) zapewniającą lekkość i wytrzymałość; został zaprojektowany tak, aby odbijał się i rozkładał siły uderzenia. Zastosowano nowe materiały, które zastąpiły matę AR jako warstwę środkową, co pozwoliło na znaczną redukcję wagi przy zachowaniu tej samej wytrzymałości co konstrukcja PB-cLc. A jego kształt nawiązuje do ideologii R75, która ma gwarantować bezpieczeństwo podczas upadku z motocykla.

Dbałość o bezpieczeństwo przejawia się również w zastosowanym zapięciu podwójne D, a także w możliwości awaryjnego wyciągnięcia poduszek policzkowych. Jeżeli chodzi o wyściółkę kasku, to jest w pełni wypinana – zarówno środek, jak i wspomniane poduszki policzkowe.

Wentylacja w wersji premium

Klasyczna powłoka zewnętrzna kasku motocyklowego Arai Concept-X skrywa niezawodny wewnętrzny system wentylacji. Na pierwszy rzut oka nie widać wentylacji górnej. Powietrze wpada przez przedni wlot znajdujący się na wizjerze – w brewkach – i jest zaciągane przez ukryty w wyściółce wielostopniowy kanał wentylacyjny. Tędy powietrze jest rozprowadzane pod wyściółką przez tunele w EPS-ie i znajduje ujście w trzech wylotach z tyłu kasku. Dodatkowo a sześć oczek szczelinowych tworzy kolejne wloty powietrza i zapobiega parowaniu.

Arai Concept X

Spójrz na to z innej strony…

System mocowania osłony VAS-VC nie tylko nadaje wyglądu retro, lecz także poprawia wydajność, obniżając punkt obrotu daszka, aby zmaksymalizować gładki kształt skorupy. Co ciekawe, szyba, która jest montowana w tym kasku, jest standardową szybą dla całej kolekcji. Można więc używać wymiennie także szyb czarnej i lustrzanej.

Arai Concept X – wersje kasku

Model Concept X od Arai możemy kupić w dwóch wersjach. Podstawowa wersja jest jednokolorowa w cenie 2799 zł. Wersja malowana to koszt 3299 zł.

W Dobrych Sklepach Motocyklowych kask jest objęty 5-letnim programem gwarancji. Można go również zarejestrować w programie Assistance.

KOMENTARZE