fbpx

Andrea Dovizioso, który w minionym sezonie zakończył karierę, to kolejny z zawodników Motocyklowych Mistrzostw Świata, który oficjalnie zostanie wprowadzony do grona „Legend MotoGP”.

Andrea Dovizioso to jeden z niewielu zawodników, którzy w czasie tzw. prime Marka Marqueza był w stanie rzucić Hiszpanowi rękawicę. Sezony 2017-2019 Włoch trzykrotnie kończył z tytułem wicemistrza świata, ulegając tylko Marquezowi. W międzyczasie duet ten toczył niesamowite pojedynki na ostrzu noża, z których „Dovi” wielokrotnie wychodził obronną ręką. Pamiętacie jeszcze ich walki na Red Bull Ringu albo w Katarze?

Dovizioso niedługo później, bo po sezonie 2020, zdecydował się na „przerwę od MotoGP”. Wynikała ona z braku interesujących ofert na starty w klasie królewskiej. Po tym jednak Andrea kilkukrotnie testował z Aprilią, by pod koniec sezonu 2021 dołączyć do teamu RNF Yamaha. To z tym składem wrócił na pełen etat w 2022 roku, mając za team-partnera debiutanta Darryna Bindera.

Nie mogąc jednak dogadać się ze słabą Yamahą M1 oraz oponami Michelin, „Dovi” ostatecznie zdecydował się zakończyć karierę jeszcze przed finałem sezonu. Odszedł na „swoich warunkach”, żegnając się z MotoGP podczas domowej rundy o Grand Prix San Marino na torze Misano World Circuit.

Andrea Dovizioso po ostatnim wyścigu w MotoGP

W sumie w ponad 300 startach w Grand Prix, Andrea triumfował 24 razy, 103 wyścigi ukończył na podium i 20-krotnie startował z pole position. Ma na koncie jedno mistrzostwo: w klasie 125cc, a w MotoGP trzykrotnie zostawał wicemistrzem świata.

Organizatorzy MotoGP ogłosili tymczasem, że Włoch podczas czerwcowej rundy na Mugello trafi do grona „Legend MotoGP”. W gronie tym znajdują się tacy zawodnicy, jak Valentino Rossi, Giacomo Agostini, Mick Doohan, Alex Criville, Casey Stoner, Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo, Kevin Schwantz, Barry Sheene, Marco Simoncelli, Freddie Spencer, Casey Stoner, John Surtees czy Franco Uncini.

Kiedy się o tym dowiedziałem, byłem bardzo zaskoczony” – mówił Dovizioso. „Czytając listę nazwisk tych, którzy są Legendami, czuję się naprawdę bardzo dobrze, że wkrótce do nich dołączę. Miałem długą karierę, ale nie spodziewałem się, że zostanę nazwany Legendą MotoGP, tym bardziej tak szybko. To dla mnie ogromne wyróżnienie. Nie mogę doczekać się powrotu do paddocku, a bycie włączonym do tego grona podczas GP Włoch sprawia, że ten moment będzie jeszcze bardziej wyjątkowy. Jestem zaskoczony, ale też bardzo szczęśliwy. Bardzo dziękuję!”

GP Włoch na torze Mugello odbędzie się w dniach 9-11 czerwca i będzie szóstą rundą sezonu 2023.


zdjęcia: Red Bull Content Pool, zespół RNF 

KOMENTARZE