fbpx
A password will be e-mailed to you.

Motocross w Stanach Zjednoczonych uważany jest za sport narodowy. Nic w tym dziwnego. Amerykanie ze swoim swobodnym podejściem do życia uwielbiają prędkość, hałas, efektowne skoki i… wypadki.

Wyścigi terenowe w USA przyciągały rzeszę fanów, a wiadomo, że tam gdzie popyt pojawi się i podaż. AMA, czyli amerykański związek motocrossowy w roku 1974 postanowił ułatwić widzom obserwację zawodów. W ten oto sposób powstał Supercross, czyli wyścigi offroadowe na stadionach lub inny obiektach z trybunami. Mogę stwierdzić, że według mnie to najbardziej widowiskowa dyscyplina sportu motorowego. Aktualnie tory budowane na potrzeby SX (Supercross) są wręcz niewiarygodne. Ogromne skoki, które można pokonywać w różnym rytmie, bardzo trudne whoopsy (poprzeczne przeszkody) i idealnie wyprofilowane bandy sprawiają, że każdy start oglądamy z ”wytrzeszczem„. Wyścigi podzielone są na dwie klasy: 250 oraz 450. Motocykliści, którzy dosiadają tych maszyn określani są jako atleci, ponieważ supercross został uznany za najbardziej wymagającą fizycznie dziedzinę sportu. Żeby przetrwać sezon należy wykazać się niesamowitą kondycją, odpowiednim przygotowanie, a wszystko musi być doprawione niemałą ilością szczęścia. Wypadki zdarzają się dość często, a konsekwencje potrafią być ogromne.

Sezon 2015 zapowiada się emocjonująco, ponieważ do królewskiej klasy awansowało wielu utalentowanych młodych zawodników np. Jason Anderson, czy Cole Seely. Pretendentem do tytułu jest reprezentant Niemiec Ken Roczen, jednak zadania nie ułatwią mu ”starzy„ wyjadacze w postaci Chada Reed i Ryana Dungey. Wielkim nieobecnym będzie Ryan Villopoto (czterokrotny mistrz SX), który porzucił amerykańską serię na rzecz startu w Mistrzostwach Świata Motocross. Prawdopodobnie w tym roku zabraknie również jednego z najlepszych zawodników wszechczasów, Jamesa Stewarta. Został on zawieszony przez FIM, ponieważ w jego organizmie wykryto niedozwolone substancje.

Zawody odbywać się będą co weekend. Pierwsza runda w Anaheim zostanei rozegrana już 3 stycznia! Harmonogram oraz dodatkowe informacje możecie znaleźć na www.supercrossonline.com. Zawody relacjonowane są na kanale Fox Sports 1 oraz powinny być ”streamowane„ na w/w stronie. Sportowy kanał Fox jest trudno dostępny w Polsce, ale nie jest to przeszkodą. W przeciągu kilku godzin można obejrzeć pełne wyścigi na Youtube. Zobaczcie jak wyglądał poprzedni sezon i czego możecie się spodziewać w nadchodzących tygodniach!

KOMENTARZE