Podczas targów EICMA 2023 Honda dość niespodziewanie ogłosiła powrót na europejski rynek ulepszonej wersji modelu CBR600RR. Nowa odsłona kultowego Supersporta zapowiada się naprawdę ciekawie!
Na skróty:
Model CBR600RR ma imponującą historię wyścigową. W końcu to na tej maszynie zgarniano mistrzostwa świata World Supersport w latach 2003-2008, a potem w sezonach 2010, 2012 i 2014. W innych seriach wyścigowych także nie brakowało sukcesów. Mało tego, to silnik właśnie z CBR600RR napędzał motocykle wyścigowe Grand Prix klasy Moto2 od 2010 do 2018 roku.
Gdy nasilał się trend odchodzenia od supersportów na rzecz nakedów i „adwenczerów”, na początku 2017 roku model ten zniknął jednak z europejskich salonów Hondy. Motocykle sportowe o średniej pojemności „odrodziły się” jednak już kilka lat później, a kultowy CBR600RR wrócił dwa lata temu na rynki w Japonii i Tajlandii. Teraz nadszedł czas na powrót do Europy!
Supersportowa ikona Hondy wraca na rynek z rzędowym, czterocylindrowym silnikiem o pojemności 599 ccm i mocy 121 KM (89 kW) przy 14 250 obr./min. Do pakietu dorzucono też sprzęgło antyhoppingowe, które pomaga w kontrolowaniu tylnego koła przy szybkich redukcjach biegów i hamowaniu, a także quickshifter.
Jednostkę napędową wpakowano w aluminiową, podwójną ramę kołyskową. Model posiada ponadto aluminiowy wahacz, przedni widelec Showa Big Piston USD o średnicy 41 mm i tylny amortyzator Showa Unit Pro-Link. Czterotłoczkowe montowane radialnie przednie zaciski zapewniają potężną siłę hamowania, a elektroniczny amortyzator skrętu Hondy (HESD) gwarantuje dodatkową stabilność.
Więcej o nowych Hondach prosto z EICMA 2023 opowiada Andrzej:
Model CBR600RR jest też napakowany elektroniką, wywodzącą się z modeli RC213V-S i CBR1000RR-R Fireblade. Obejmuje on elektroniczne sterowanie przepustnicą (TBW), 9-poziomową kontrolę momentu obrotowego Honda Selectable Torque Control (HSTC) oraz kontrolę unoszenia zarówno przedniego, jak i tylnego koła. W centrum akcji i zarządzania wszystkimi tymi systemami, w tym Cornering ABS, znajduje się 6-osiowy inercyjny moduł pomiarowy (IMU), który wcześniej trafił do modelu CBR1000RR-R Fireblade. Dostępne są 3 domyślne tryby jazdy oraz 2 tryby użytkownika, w których do regulacji udostępniono moc silnika, intensywność hamowania silnikiem, ustawienia HSTC i kontrolę unoszenia przedniego koła.
W standardowej specyfikacji znajduje się ponadto w pełni kolorowy ekran TFT obejmujący tryby Street, Circuit i Mechanic. Dostępny jest również wskaźnik sugerowanej zmiany biegu i licznik okrążeń. Sygnalizacja hamowania awaryjnego (ESS) i immobilizer Hondy (HISS).
Podobnie jak wszystkie motocykle z supersportowej rodziny Hondy, CBR600RR model 2024 jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: intrygującej matowej czerni Ballistic Black Metallic i sugestywnej czerwieni Grand Prix HRC TriColour, czyli w charakterystycznej kolorystyce Honda Racing Corporation (HRC).