fbpx
A password will be e-mailed to you.

Obowiązkiem ubezpieczeniowym są objęte nie tylko samochody, ale także motocykle. Każdy zarejestrowany jednoślad musi mieć przynajmniej podstawowe OC, którego cena może się różnić w poszczególnych towarzystwach. Warto więc poświęcić nieco czasu, aby znaleźć najtańszą polisę. Podpowiadamy, gdzie i za ile kupić najkorzystniejsze ubezpieczenie motocykla.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Sezon motocyklowy trwa tylko kilka miesięcy w roku, dlatego kierowcy narzekają na konieczność wykupienia polisy na cały rok z góry. Zgodnie z przepisami prawa każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ważne OC, nawet gdy z jakiegoś powodu nie jest użytkowany. Dotyczy to również jednośladów, dlatego na rynku nie znajdziesz ofert krótkoterminowych. Aby nieco odciążyć budżet domowy możesz zdecydować się na ratalną płatność składek, jednak to wiąże się z wyższym całkowitym kosztem ubezpieczenia. Szukanie oszczędności w rezygnacji wykupienia ochrony nie jest najlepszym pomysłem, gdyż za brak obowiązkowego OC grożą dotkliwe kary finansowe. W 2021 roku wynoszą one:

 • 190 zł, jeśli przerwa w ubezpieczeniu trwała od 1 do 3 dni,
 • 470 zł w przypadku zwłoki wynoszącej od 4 do 14 dni,
 • 930 zł, gdy motocykl nie był ubezpieczony dłużej niż 14 dni.

Należy mieć na uwadze to, że brak ubezpieczenia może zostać wykryty nie tylko podczas kontroli drogowej. UFG dysponuje zaawansowanym systemem, w którym gromadzi dane o kierowcach, którzy nie przedłużyli OC w terminie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-oc-i-ac-motocykla. Warto przy tym pamiętać, że kary nałożone przez UFG są znacznie dotkliwsze niż koszt zakupu podstawowego OC. Ceny polis dla motocykli zaczynają się już od ok. 200 zł, jednak ostateczna wysokość składek zależy od parametrów jednośladu i indywidualnej sytuacji kierowcy.

Od czego zależy cena ubezpieczenia dla motocykla?

Podstawowa polisa OC chroni Cię przed konsekwencjami finansowymi w razie spowodowania stłuczki. Zawsze obowiązuje w takim samym zakresie, a różnice w cenie wynikają z polityki prowadzonej przez dane towarzystwo oraz czynników, które podnoszą ryzyko wystąpienia zdarzenia na drodze. Przy wyliczaniu składek zakłady ubezpieczeń biorą pod uwagę m.in.:

 • markę, model i rok produkcji motocykla,
 • pojemność i moc silnika, 
 • przebieg,
 • przewidywaną liczbę kilometrów pokonywanych rocznie,
 • przeznaczenie motocykla,
 • dane właściciela jednośladu, takie jak wiek, miejsce zamieszkania czy wykonywany zawód i stan cywilny,
 • doświadczenie kierowcy,
 • historię ubezpieczenia,
 • zgromadzone zniżki.

Na tej podstawie firmy ubezpieczeniowe określają ryzyko wystąpienia stłuczki, które będzie się wiązać z koniecznością wypłaty odszkodowania. Do grypy najwyższego ryzyka zaliczają się młodzi, niedoświadczeni kierowcy, którzy poruszają się motocyklami o dużej mocy i pojemności silnika. Dodatkowe zwyżki zostaną naliczone, jeżeli byłeś wcześniej uczestnikiem kolizji i przez to ubezpieczyciel poniósł koszty likwidacji szkody.

Gdzie kupić najlepsze ubezpieczenie motocykla?

Obecnie ubezpieczenie możesz zakupić samodzielnie przez internet, nie angażując do tego pośredników sprzedaży. Takie rozwiązanie pozwoli Ci nieco zaoszczędzić i wybrać najkorzystniejszy wariant ochrony. Na stronie https://rankomat.pl jest dostępny specjalny kalkulator, w którym obliczysz wysokość składek, na podstawie podanych przez Ciebie informacji. W tym celu należy wypełnić krótki formularz i odpowiedzieć na kilka prostych pytań, dotyczących Twojej sytuacji osobistej oraz parametrów motocykla. Narzędzie automatycznie przeanalizuje dostępne na rynku oferty i wygeneruje listę polis od różnych towarzystw. W ten sposób sprawdzisz, w której firmie możesz liczyć na najlepsze warunki współpracy i najtańsze pakiety rozszerzonej ochrony. Za pośrednictwem strony od razu wykupisz wybraną przez siebie opcję, a wszystkich niezbędnych formalności dopełnisz przez internet.

 

KOMENTARZE