fbpx
A password will be e-mailed to you.

Przedostatni etap Rajdu Dakar 2023 obfitował w kilka zwrotów akcji, od odpadnięcia dwóch zawodników dotychczas plasujących się w czołowej dziesiątce, przez karę czasową dla najszybszego motocyklisty na sobotnim odcinku specjalnym i wreszcie – na zwycięstwie Kevina Benavidesa. Walka o wygraną rozstrzygnie się jednak na ostatnim, niedzielnym etapie, ponieważ czołową trójkę dzieli tylko półtorej minuty!

Przedostatni etap tegorocznego najtrudniejszego rajdu świata znów doprowadził do przetasowań w klasyfikacji generalnej. Uczestnicy mieli do pokonania stosunkowo niewielki dystans, bo w trybie sportowym czekała ich walka na 154 kilometrach, ale dodatkowo mieli jeszcze do pokonania 520 kilometrów dojazdówek. Był to ostatni odcinek, na którym zawodnicy mieli szansę szaleństwa na wydmach, a dodatkowo czekało na nich kilka pułapek nawigacyjnych.

Jeszcze przed startem z dalszej rywalizacji wycofał się Mason Klein, który mocno poobijał się na 9. etapie, kiedy to zaliczył dwa upadki. Co prawda prześwietlenia wykonane na biwaku po etapie maratońskim nie wykazały niczego niepokojącego, ale Amerykanin słabł z każdym kolejnym odcinkiem specjalnym. Przyznawał, że trudno utrzymać mu głowę w prawidłowej pozycji. Ostatecznie, choć zajmował dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej, zdecydował się przedwcześnie zakończyć swój udział w Dakarze 2023.

Niedługo po starcie problemy napotkał z kolei fabryczny zawodnik KTM-a – Matthias Walkner. Jadący z poobijanym nadgarstkiem, Austriak zajmował dziewiąte miejsce w „generalce”. Triumfator Dakaru z 2018 roku upadł na 55. kilometrze sobotniego etapu i był przytomny, ale narzekał na ból pleców. Przy Walknerze zatrzymał się jego zespołowy kolega Kevin Benavides i razem oczekiwali oni na przybycie służb medycznych. Argentyńczyk stracił na tym około 23 minuty, ale organizatorzy zapowiedzieli, że odliczą mu ten czas z jego ostatecznego wyniku.

Matthias Walkner upadł na początku 13. etapu i musiał wycofać się z dalszej rywalizacji

Dwie godziny po zakończeniu rywalizacji na 13. etapie i podliczeniu wszystkich bonusów oraz kar, okazało się, że to Kevin Benavides był najszybszym zawodnikiem w sobotę! Po ponad dwóch godzinach jazdy Argentyńczyk miał 27 sekund zapasu nad Michaelem Dochertym, który przecież debiutuje w Dakarze. Czołową trójkę uzupełnił drugi z braci Benavides – Luciano. Teoretycznie to właśnie on był najszybszy w sobotę, ale otrzymał minutę kary za przekroczenie prędkości na dojazdówce. W efekcie zawodnik Husqvarny z etapowego pierwszego miejsca spadł na trzecie.

„To zawsze trudny dzień, gdy ktoś się przewrócił, a jeszcze gorzej, gdy to twój kolega z ekipy. Zostałem z Matthiasem do momentu, aż przyjadą służby medyczne. Chociaż był mocno obolały, kazał mi jechać dalej. Potem jechałem na maksimum, ale po takiej sytuacji trudno jest utrzymać skupienie. Wygranie etapu jest niesamowite, a bycie na drugim miejscu w „generalce” i tak blisko Toby’ego (Price’a) to spora niespodzianka. Został jeden dzień rywalizacji i jedyne, co mogę zrobić, to dać z siebie wszystko i zobaczyć, co wydarzy się na mecie” – mówił na finiszu Kevin Benavides, który triumfował w Rajdzie Dakar w 2021 roku.

Toby Price prowadzi w „generalce” po przedostatnim etapie Dakaru 2023, ale czołową trójkę dzieli tylko 1 minuta i 31 sekund!

Adrien van Beveren był po raz kolejny najszybszym z zawodników Hondy, na mecie 13. etapu tracąc dwie minuty do lidera Benavidesa. Tuż za nim znalazł się Toby Price, który utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej pomimo straty 2,5 minuty na etapie do team-partnera Benavidesa. Zaledwie trzy sekundy wolniej od Australijczyka pojechał Romain Dumontier. Siódmy wynik wywalczył z kolei dotychczasowy wicelider klasyfikacji generalnej Skyler Howes, który spadł na trzecie miejsce, ale nadal utrzymuje szanse na końcowy triumf. Dziesiątkę uzupełnili Pablo QuintanillaToscha Schareina oraz Ross Branch. Otwierający trasę zwycięzca 12. etapu Jose Ignacio Cornejo, pomimo bonusu czasowego, był czternasty, a drugi w piątek Daniel Sanders – jedenasty.

Po trzynastu etapach Rajdu Dakar 2023 i przejechaniu 8000 kilometrów w czasie ponad 43 godzin, na czele klasyfikacji generalnej znajduje się duet ekipy Red Bull KTM Factory Racing. Prowadzący Toby Price wyprzedza drugiego Kevina Benavidesa o zaledwie 12 sekund! Trzeci Skyler Howes ma stratę tylko półtorej minuty do Price’a. Dwie kolejne lokaty zajmują reprezentanci Monster Energy Hondy – Adriena van Beverena Pablo Quintanillę dzieli tylko osiem sekund, ale nie mają już szans na końcowy triumf. Kolejne lokaty zajmują Luciano BenavidesDaniel Sanders oraz Jose Ignacio Cornejo. Po wypadnięciu z rajdu Masona Kleina Matthiasa Walknera, do czołowej dziesiątki awansowali Lorenzo Santolino z Sherco oraz Franco Caimi z Hero Motorsports.

Czternasty, ostatni etap Rajdu Dakar 2023 odbędzie się już w niedzielę. Zawodnicy ruszą do rywalizacji w odwrotnej kolejności do tej, w jakiej plasują się w klasyfikacji generalnej po 13. etapie. Walka o triumf rozstrzygnie się na 136-kilometrowym odcinku specjalnym. Będzie to szybki etap z szansą na niewielkie zmiany w tabeli, ale… Zaledwie półtorej minuty różnicy pomiędzy Pricem, Benavidesem i Howesem sprawia, że wszystko jest jeszcze możliwe!

Klasyfikacja generalna (motocykle) po 13. etapie Rajdu Dakar 2023:

# Zawodnik Team Czas Strata
1 8 Toby Price Red Bull KTM Factory Racing 43:11.51
2 47 Kevin Benavides Red Bull KTM Factory Racing 43:12.03 +00:00.12
3 10 Skyler Howes Husqvarna Factory Racing 43:13.22 +00:01.31
4 42 Adrien van Beveren Monster Energy Honda Team 43:27.42 +00:15.51
5 7 Pablo Quintanilla Monster Energy Honda Team 43:27.50 +00:15.59
6 77 Luciano Benavides Husqvarna Factory Racing 43:30.20 +00:18.29
7 18 Daniel Sanders Red Bull GASGAS Factory Racing 43:34.25 +00:22.34
8 11 Jose Ignacio Cornejo Monster Energy Honda Team 43:40.19 +00:28.28
9 15 Lorenzo Santolino Sherco Factory 44:22.19 +01:10.28
10 33 Franco Caimi Hero Motorsports Team Rally 44:42.03 +01:30.12

Zdjęcia: Red Bull Content Pool

KOMENTARZE