fbpx
A password will be e-mailed to you.

Honda, Yamaha, Kawasaki i Suzuki osiągnęły porozumienie w sprawie standaryzacji wymiennych akumulatorów i systemów ich wymiany, umożliwiając współdzielenie akumulatorów i torując tym samym drogę do upowszechnienia motocykli elektrycznych, póki co w Japonii, ale docelowo na całym świecie.

W dniu 26 marca 2021 r. Konsorcjum d.s. Wymiennych Akumulatorów do Motocykli Elektrycznych (Konsorcjum) osiągnęło porozumienie w sprawie standaryzacji wymiennych akumulatorów i systemów ich wymiany, umożliwiając współdzielenie akumulatorów i torując tym samym drogę do upowszechnienia motocykli elektrycznych w Japonii.

Konsorcjum zostało założone przez Honda Motor Co., Ltd., Kawasaki Heavy Industries, Ltd., Suzuki Motor Corporation i Yamaha Motor Co., Ltd. w kwietniu 2019 r., w celu zwiększenia popularności motocykli elektrycznych w Japonii.

Od początku swojego istnienia Konsorcjum formułuje normy dla wymiennych akumulatorów wzajemnego użytku i systemów ich wymiany. Ma to na celu rozwiązanie problemów związanych z zasięgiem i czasem ładowania, które utrudniają upowszechnienie motocykli elektrycznych jako bardziej przyjaznej dla środowiska i wygodniejszej formy mobilności.Dążąc do zwiększenia skuteczności wymiennych akumulatorów wzajemnego użytku i wygody ich wymiany, Konsorcjum od zeszłego roku współpracuje z „e-Yan OSAKA” w zakresie testów terenowych, przeprowadzanych przez Podkomitet ds. Promocji Motocykli Elektrycznych Japońskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów we współpracy z prefekturą Osaka i narodową korporacją uniwersytecką Osaka University. Celem tych działań jest popularyzacja przyjaznych dla środowiska motocykli elektrycznych.

Części wspólnie zatwierdzonych specyfikacji są zgodne z dokumentem technicznym organizacji Society of Automotive Engineers of Japan, Inc. (JASO) TP21003, wydanym 19 marca. Konsorcjum przeprowadzi weryfikację techniczną i standaryzację wymiennych akumulatorów wzajemnego użytku na podstawie tych wspólnych specyfikacji.

Wraz ze wzrostem światowego zapotrzebowania na elektryfikację mobilności w celu stworzenia społeczeństwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla, Konsorcjum będzie współpracować z Japońskim Stowarzyszeniem Producentów Samochodów w celu realizacji międzynarodowego wzajemnego użytku (międzynarodowa standaryzacja).

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej na całym świecie, Konsorcjum uważa, że wspólne rozważania i promocja w całym przemyśle motocyklowym są niezbędne dla stworzenia sprzyjającego środowiska do upowszechnienia motocykli jako formy mobilności wybieranej przez klientów i urzeczywistnienia społeczeństwa neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla.

Noriaki Abe, sekretarz reprezentujący Konsorcjum i Dyrektor Zarządzający ds. Operacji motocyklowych, Honda Motor Co., Ltd, przyznał: „To porozumienie w sprawie standaryzacji akumulatorów do wzajemnego użytku jest osiągnięciem, które było możliwe dzięki dwóm latom współpracy czterech japońskich producentów motocykli. Jestem wdzięczny wszystkim osobom związanym z Konsorcjum i ze Stowarzyszeniem Inżynierów Motoryzacyjnych Japonii, Inc. za zrozumienie i wsparcie.”

„Chociaż będziemy kontynuować współpracę w celu stworzenia środowiska umożliwiającego wzajemne używanie akumulatorów w oparciu o naszą umowę, będziemy również konkurować ze sobą, aby opracować atrakcyjne produkty spełniające potrzeby naszych klientów. Poprzez nasze wysiłki zarówno w zakresie współpracy, jak i konkurencji, będziemy działać na rzecz upowszechnienia motocykli elektrycznych, aby urzeczywistnić wizję zrównoważonego społeczeństwa ”.

KOMENTARZE