fbpx

Bezpieczeństwo to kluczowa kwestia w odniesieniu do jazdy motocyklem. Hamowanie, jazda w korkach, przyspieszanie czy wykonywanie manewrów to z pozoru proste czynności, ale wymagają one od nas wprawy i skupienia.

Wiosna w pełni, a razem z nią na drogi powrócili motocykliści. Powraca także, jak co roku, temat ich bezpieczeństwa. Według policyjnych statystyk, od 1 czerwca do połowy września 2023 roku w 1076 wypadkach z udziałem motocyklistów śmierć poniosło 120 kierujących, a 1018 zostało rannych. Statystyk – choć lepszych niż w latach ubiegłych – nie można nazwać zadowalającymi. Jak bezpiecznie jeździć na motocyklu? Posłuchajcie wskazówek Andrzeja, który co prawda lubi jeździć dziko, to jednak stosując się do pewnych zasad – umie to robić bezpiecznie. Jeśli się z nim zgadzacie, puśćcie ten film w świat.

Bądź czujny, uważny i „myśl” za każdego uczestnika ruchu

To oczywiście jedna z podstawowych zasad jazdy na jednośladzie. Byłoby oczywiście wspaniale, gdyby zachowaniami kierujących pojazdami i pieszymi kierowała wyłącznie życzliwość i znajomość zasad ruchu drogowego. Niestety – to tylko pobożne życzenie. Motocyklista dysponuje znacznie lżejszym i mniejszym pojazdem – w zderzeniu z samochodem nie będzie miał wielkich szans. Dlatego też powinien założyć, że  nigdy nie ma pierwszeństwa. Upewnij się, zwolnij – ostrożność i zwracanie uwagi na wszystkie elementy na jezdni, to absolutna podstawa.

Zadbaj o przyczepność

Ograniczone zaufanie nie dotyczy tylko innych uczestników ruchu, ale także nawierzchni. Niesprawdzone trasy często potrafią zaskoczyć plamami na nawierzchni, zmienną strukturą, uskokami czy wyjątkowo śliskimi liniami. Poruszaj się drogami, które znasz. Jeśli nie masz takiej możliwości, jedź po tej samej trasie, po której poruszają się auta. Na nieznanych terenach nie ufaj ślepo przyczepności swojego motocykla i zachowaj adekwatną prędkość.

Zachowaj spokój w sytuacji kryzysowej 

Wchodzisz w niebezpieczny zakręt, maszyna odmawia posłuszeństwa – co robić? Przede wszystkim, nie panikuj. Zacznij hamować dopiero wtedy, gdy motocykl będzie wyprostowany – na zakręcie może się niebezpiecznie „złożyć”. Pamiętaj o tym, że w trudnych momentach kluczowe jest wykorzystanie lekkości i zwinności maszyny. Trening ten oczywiście wymaga czasu, ale warto pamiętać o tym, by kształtować dobre nawyki.

Bądź kulturalny w mieście (i nie tylko)

Jazda między samochodami jest jak najbardziej legalna – co zrobić, żeby dodatkowo była bezpieczna? Pomiędzy autami poruszaj się najlepiej wtedy, kiedy stoją. Rób to sprawnie, ale z odpowiednią prędkością (przy miejskich korkach 20 km/h to tempo wystarczające). Ważna wskazówka – praktykuj dobrą zasadę, która nakazuje poruszać się między skrajnym lewym, a środkowym pasem. Warto być kulturalnym motocyklistą – chodzi tu o najprostsze rzeczy, jak zatrzymanie się przed przejściem dla pieszych, czy zachowanie spokoju w sytuacjach z agresywnymi kierowcami samochodów. Gesty podziękowania są bardzo mile widziane (oczywiście pod warunkiem, że czujesz się na tyle pewnie prowadząc swój pojazd). Bądź mądry, a nawet mądrzejszy. Nerwy są do niczego niepotrzebne.

Przede wszystkim jednak, bezpieczeństwo na drodze wynika z doświadczenia i pewności samego motocyklisty. Tego nie nauczysz się z filmów na YouTube ani artykułów w Internecie – „motogodzin nie oszukasz”. Im więcej jeździsz, tym jeździsz lepiej. A to podstawa bezpieczeństwa nie tylko motocyklistów, ale i pozostałych uczestników ruchu na polskich drogach.

KOMENTARZE