fbpx
A password will be e-mailed to you.

Chociaż nie wygrali mistrzostwa świata zawodników, to Ducati z pewnością może uznać sezon 2021 MotoGP za udany. Wiele zwycięstw, mnóstwo finiszów na podium i kilka historycznych rekordów – to sprawia, że w przyszłym producent z Bolonii będzie głównym faworytem!

W minionym sezonie 2021, Ducati wystawiało w sumie sześć motocykli, w tym cztery fabryczne. Główny skład, Ducati Lenovo Team reprezentowali Jack Miller i Pecco Bagnaia. Modele Desmosedici GP21 w najnowszej specyfikacji w ekipie Pramac Racing mieli Johann Zarco i Jorge Martin. W składzie Esponsorama Racing w barwach Avintia jeździł Enea Bastianini, a w malowaniu VR46 – Luca Marini. Obaj dosiedli maszyn w specyfikacji z roku 2019.

Z takim składem, sezon 2021 okazał się najlepszym dla Ducati w kwestii finiszów na podium w MotoGP. W sumie zawodnicy ścigający się na Desmosedici dojeżdżali do mety w TOP3 aż 24-krotnie. To pobicie dwuletniego rekordu producenta z Borgo Panigale, który w 2019 roku wywalczył 17 finiszów na pudle.

Historyczne okazało się Grand Prix Walencji, gdy w czołowej trójce finiszowali Bagnaia, Martin i Miller. Po raz pierwszy o czasu swojego debiutu w MotoGP w 2003 roku, Ducati zdobyło na mecie tryplet! Pecco Bagnaia, Jorge Martin i Jack Miller po GP Walencji 2021Imponuje też dorobek w sumie siedmiu zwycięstw – żaden inny producent nie wygrał w MotoGP tak wielu wyścigów. Do pokonania rekordu jedenastu triumfów w jednym sezonie, które włoski producent zdobył w 2011 roku, nadal trochę zabrakło. Co ciekawe jednak, dla Ducati wygrywało aż trzech zawodników.

Najpierw po dwa zwycięstwa z rzędu sięgnął Miller – najpierw w Jerez, a potem w deszczowym Le Mans. Potem na najwyższym stopniu podium stanął Martin, pokonując rywali w GP Styrii. Na koniec  do grona zwycięzców dołączył Bagnaia, najpierw w Aragonii pokonując Marka Marqueza, a potem wygrywając jeszcze w Misano, Algarve i Walencji.Jack Miller świętujący zwycięstwo w GP Hiszpanii 2021

Ducati sięgnęło też po drugie z rzędu, a trzecie w swojej historii w MotoGP, mistrzostwo wśród konstruktorów. Do tej klasyfikacji w sumie 357 punktów uzbierało pięciu zawodników: Pecco Bagnaia (167 pkt.), Jack Miller (63), Johann Zarco (86), Jorge Martín (25) i Enea Bastianini (16).

Wśród zespołów najlepszy był skład Ducati Lenovo Team, który rok temu o włos rozminął się z tytułem na rzecz Suzuki. Tym razem, z dorobkiem 433 punktów, to włoski team był najlepszy. Tym samym, po raz drugi w swojej historii, ekipa wygrała klasyfikację zespołów. Poprzedni triumf padł ich łupem w 2007 roku, gdy po mistrzostwo świata sięgał na Desmosedici Casey Stoner.Ducati Lenovo Team - mistrz MotoGP 2021

W klasyfikacji generalnej obaj zawodnicy Ducati Lenovo Team wywalczyli swoje najlepsze lokaty w karierze. Po wicemistrzostwo świata sięgnął Pecco Bagnaia, zdobywając w sumie 252 punkty i o zaledwie 26 przegrywając tytuł z Fabio Quartararo.

Jack Miller z kolei był czwarty ze 181 punktami na koncie i stratą 97 do lidera. Australijczyk wyrównał też swój rekord pięciu finiszów na podium w jednym sezonie.

Z czterema zwycięstwami na koncie, Bagnaia został czwartym najczęściej wygrywającym zawodnikiem Ducati w MotoGP.

Pecco Bagnaia podczas GP San Marino 2021 w MisanoPo raz pierwszy w historii, na starcie GP Emilii Romanii cały pierwszy rząd zajęli zawodnicy Ducati. Pole position wywalczył wówczas Bagnaia, przed Millerem oraz Lucą Marinim. Podobny wyczyn zawodnicy jeżdżący na Desmosedici osiągnęli podczas finału sezonu w Walencji, gdy lokaty 1-2-3 zajęli Martin, Bagnaia i Miller.

W każdej rundzie sezonu 2021, co najmniej jeden zawodnik Ducati startował z pierwszego rzędu. Ze wszystkich 54 lokat w pierwszej linii, jakie można było zdobyć w tym roku (w 18 Grand Prix), włoski producent wywalczył… trzydzieści! Oznacza to, że motocykle Ducati zajęły 55% dostępnych w tym roku miejsc w pierwszym rzędzie.

Trzykrotnie w kwalifikacjach po dublet sięgali zawodnicy Ducati Lenovo Team. Bagnaia i Miller startowali z dwóch pierwszych miejsc w GP San Marino, GP Emilii Romanii i GP Algarve.
Pecco Bagnaia w Jerez

W ośmiu z osiemnastu tegorocznych wyścigów, na podium stawało co najmniej dwóch zawodników Ducati. 

Jednocześnie zaledwie czterokrotnie na „pudle” zabrakło zawodnika Ducati. W 17 na 18 wyścigów reprezentanci producenta z Bolonii finiszowali w TOP4. „Najgorszym” występem było GP Niemiec, gdy najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem Ducati na mecie był piąty Pecco Bagnaia.

Tymczasem jedynym zawodnikiem we wszystkich trzech klasach Grand Prix, który w tym roku ukończył wszystkie wyścigi, był Luca Marini.

Pecco Bagnaia i Jack Miller w MisanoPo raz pierwszy w historii Ducati w MotoGP, zawodnik włoskiego producenta reprezentujący team satelicki odniósł zwycięstwo. Tegoroczny debiutant Jorge Martin wygrał w Grand Prix Styrii po starcie z pole position.

Wcześniej, bo już w drugiej rundzie (GP Dohy) Martinator sięgnął po swoje debiutanckie pole position w klasie królewskiej. W sumie w tym roku Hiszpan aż czterokrotnie wygrywał kwalifikacje.

Dzień po zdobyciu pierwszego miejsca w kwalifikacjach w Losail, Jorge Martin po raz pierwszy w MotoGP finiszował na podium. Potem do puli dorzucił jeszcze dwa trzy w TOP3. Regularne zdobywanie punktów sprawiło, że pomimo opuszczenia aż czterech rund po wypadku w GP Portugalii – Hiszpan został najlepszym debiutantem MotoGP sezonu 2021.

Jego team-partner Johann Zarco w sumie także cztery razy stawał na podium, za każdym razem na średnim jego stopniu. Dzięki temu to Francuz okazał się najlepszym zawodnikiem satelickim w sezonie 2021.

Wśród ekip prywatnych po mistrzostwo sięgnęła z kolei ekipa Martina i Zarco – w pełni wspierany przez fabrykę team Pramac Racing.Jorge MartinDucati - statystyki sezon 2021 MotoGP

KOMENTARZE