fbpx

Zastanawialiście się kiedyś, ile zarabiają zawodnicy MotoGP? Jak wysokie są kontrakty w klasie królewskiej i jak duże różnice są pomiędzy motocyklistami reprezentującymi te same zespoły? Okazuje się, że całkiem spore. To, co zarabia się w MotoGP to i tak jednak „drobne na waciki” w porównaniu z zarobkami z Formuły 1 czy piłki nożnej.

Tam gdzie sport, tam i pieniądze… zwykle duże, ale nie dla wszystkich. Dzięki La Gazzetta dello Sport dowiedzieliśmy się, ile w sezonie 2022 zarobili w MotoGP poszczególni zawodnicy. Warto jednak traktować te liczby nieco z przymrużeniem oka, ponieważ wiele klauzul w umowach pozostaje tajnych. Co ważne, przedstawione liczby dotyczą jedynie kontraktów z zespołami lub producentami w MotoGP, w które nie są wliczone chociażby umowy z prywatnymi sponsorami.

Zarobki w MotoGP – sezon 2022

W MotoGP od kilku lat najlepiej zarabiającym zawodnikiem jest Marc Marquez, który w minionym sezonie zgarnął za kontrakt z Hondą około 12,5 miliona euro. Co mocno zaskakujące, drugi w zestawieniu był jego rodak… Maverick Viñales, który po przedwczesnym odejściu z Yamahy, związał się kosmiczną 10-milionową (!) umową z Aprilią. Dla porównania, jego team-partner Aleix Espargaro, który przed rokiem był o włos od finiszu w TOP3 mistrzostw i wygrał wyścig w Argentynie, za samą umowę z producentem z Noale otrzymał zaledwie 750 tysięcy euro. Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazł się Fabio Quartararo, który do sezonu 2022 przystępował jako obrońca tytułu mistrzowskiego. Tak jak Francuz, 6 milionów euro za kontrakt otrzymał też Joan Mir, który był mistrzem w 2020 roku z Suzuki.

Około 5 milionów euro zarobił w 2022 roku mistrz świata Pecco Bagnaia. Bazowa kwota kontraktu Włocha z Ducati opiewała na połowę tej sumy. Dodatkowe półtora miliona Bagnaia otrzymał za wywalczenie tytułu mistrzowskiego. Reszta zarobków to bonusy za wygrane wyścigi i miejsca na podium. Dodatkowo, za wygranie klasyfikacji BMW M Award dla najlepiej kwalifikującego się zawodnika, Pecco otrzymał od bawarskiego producenta nowiutki samochód BMW M3 Competition Touring.

Pecco Bagnaia w mistrzowskim sezonie 2022 zarobił na kontrakcie z Ducati około 5 milionów euro. To ponad dwa razy mniej, aniżeli Marc Marquez otrzymał z umowy z HRC

Zarobki zawodników MotoGP w sezonie 2022 (wg. La Gazzetta dello Sport):

  • Marc Marquez – 12,5 miliona euro
  • Maverick Viñales – 10 milionów euro
  • Fabio Quartararo – 6 milionów euro
  • Joan Mir – 6 milionów euro
  • Francesco Bagnaia – 5 milionów euro
  • Pol Espargaro – 3,5 miliona euro
  • Jack Miller, Alex Rins , Franco Morbidelli – 3 miliony euro
  • Johann Zarco – 2 miliony euro
  • Alex Marquez, Jorge Martin – 1 milion euro
  • Aleix Espargaro – 750 tysięcy euro
  • Miguel Oliveira – 625 tysięcy euro
  • Takaaki Nakagami, Brad Binder – 500 tysięcy euro
  • Enea Bastianini , Fabio di Giannantonio -375 tysięcy euro
  • Luca Marini – 300 tysięcy euro
  • Darryn Binder, Marco Bezzecchi, Raul Fernandez, Remy Gardner – 250 tysięcy euro

Zarobki w MotoGP w 2023 – co ze sprintami?

Tymczasem sprawa zarobków MotoGP w sezonie 2023 budzi o wiele większe kontrowersje, niż można byłoby się wydawać. Po zmianie harmonogramu weekendu Grand Prix, zawodnicy co sobotę będą brali udział w tzw. sprintach. Chociaż nowy sezon rozpocznie się już za dwa miesiące, większość nadal nie wie, czy wypłacać zawodnikom bonusy za sprinty. W rzeczywistości sprint to po prostu jeszcze jeden wyścig, tyle że rozgrywany na połowie dystansu niedzielnej rywalizacji. Liczba wyścigów zwiększy się zatem z 21 do 42, co siłą rzeczy zwiększa ryzyko upadków. Wielu zawodników zaczęło więc domagać się większych pieniędzy. Kto jednak ma za to zapłacić? Organizatorzy przerzucili odpowiedzialność na zespoły, a te odbijają piłeczkę i chcą interwencji Dorny.

Jak można zobaczyć w innym zestawieniu, na sezon 2023 MotoGP większość podobno otrzymała podwyżki. Cóż, widocznie inflacja dopadła też MotoGP. I tak oto Marc Marquez nadal otwiera listę płac z kwotą 16 milionów dolarów (obecnie ok. 14,5 miliona euro). Miejsce drugie ex-aequo zajmują dwaj ostatni mistrzowie świata – Fabio Quartararo i Pecco Bagnaia z kontraktami opiewającymi na 5 milionów dolarów. Znaczną podwyżkę otrzymał Aleix Espargaro (ok. 3 miliony dolarów), a obniżkę do 4 milionów dolarów musiał zaakceptować jego team-partner Maverick Viñales. Mniej zarobi też chociażby Joan Mir, którego dochody po przejściu do HRC spadną o połowę względem umowy z Suzuki.

Marc Marquez to najlepiej zarabiający zawodnik MotoGP

MotoGP a inni sportowcy – zarobki

A jak zarobki z MotoGP wyglądają na tle innych dyscyplin sportowych? Marc Marquez, czyli obecnie najlepiej zarabiający zawodnik w klasie królewskiej, za kontrakt zgarnia kilkanaście milionów euro. Jeśli wierzyć doniesieniom Forbesa, który swoje wyliczenia oparł na dochodach sportowców w okresie od 1 maja 2021 do 1 maja 2022, wśród 50 najlepiej opłacanych zawodników na świecie – nie ma ani jednego motocyklisty.

Na czele tej listy znajduje się świeżo upieczony piłkarski mistrz świata Lionel Messi, z dochodami wynoszącymi 130 milionów dolarów. 75 milionów dolarów zarobił za aktywności boiskowe, a reszta wynika z kontraktów sponsorskich i innych zadań pozaboiskowych. Drugi na liście jest LeBron James (NBA) z dochodami na poziomie 121 milionów dolarów. Czołową trójkę zamyka inny piłkarz Cristiano Ronaldo, który przed rokiem zarobił 115 milionów dolarów. Zdaje się, że w kolejnym zestawieniu to Portugalczyk będzie nowym liderem. W końcu trzeba będzie wziąć pod uwagę jego nowy kontrakt z klubem Al-Nassr z Ararabii Saudyjskiej, opiewający podobno na 200 milionów euro… rocznie! W czołówce zestawienia z 2022 roku znaleźli się jeszcze Neymar (piłka nożna), Stephen Curry (NBA), Kevin Durant (NBA), Roger Federer (tenis) i Canelo Alvrez (boks).

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Fabio Quartararo (@fabioquartararo20)

Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem reprezentującym szeroko rozumiane sporty motorowe jest siedmiokrotny mistrz świata Formuły 1 Lewis Hamilton. Brytyjczyk w minionym roku zarobił 65 milionów dolarów, z czego ponad połowę (35 milionów dolarów) stanowił sam kontrakt z Mercedesem. Uplasowało go to na siedemnastej pozycji. Urzędujący, dwukrotny czempion królowej sportów motorowych Max Verstappen zajął miejsce numer 26 z zarobkami na poziomie 48 milionów dolarów. Holender podpisał jednak nową umowę z Red Bull Racing i podobno w sezonie 2023 ma zarobić (na samym kontrakcie) 55 milionów dolarów! PS. Tylko dla tej dwójki z F1 znalazło się miejsce we wspomnianym zestawieniu.

Jak widać, zarobki z MotoGP to wciąż przysłowiowe „drobne na waciki” w porównaniu z najlepiej zarabiającymi sportowcami na świecie. Różnice dzielące zawodników jeżdżących na dwóch kółkach, a tych rywalizujących w F1, co prawda pomału się zmniejszają, ale nadal różnice są znaczące.


zdjęcia: Ducati

KOMENTARZE