fbpx

Ktoś powiedział, że Speed Day Trophy to „inkubator polskich wyścigów motocyklowych”. Trudno się z tym nie zgodzić, bo w tym sezonie w wyścigach dla amatorów wzięło udział aż 80 zawodników, w tym 18 zawodniczek, a 39 nowych osób zdało na licencję B.

To oznacza, że 39 osób zaraziliśmy naszą pasją, pokazaliśmy ścieżkę rozwoju w tym sporcie, daliśmy szansę ścigania się i wyrobienia licencji. Mam nadzieję, że w przyszłości te 39 osób zasili szeregi zawodników Pucharu, a później i Mistrzostw Polski w wyścigach motocyklowych – mówi Magdalena Molik, szefowa biura Speed Day.

W całym sezonie Speed Day Trophy wystartowało aż 80 zawodników


Wyścigowe Motocyklowe Mistrzostwa Okręgu Poznańskiego – Speed Day Trophy pod egidą Polskiego Związku Motorowego odbywają się od 2013 roku. W wyścigach może brać udział każdy, zarówno amator jak i posiadacz licencji B (wyścigi torowe) PZM. Dzięki odpowiedniemu podziałowi na klasy, każdy ma szansę zdobyć cenne doświadczenie, przeżyć emocje związane ze współzawodnictwem oraz wygrać atrakcyjne nagrody. 


Klasa Speed Day Trophy Ladies przyciągnęła do zmagań 18 zawodniczek

Speed Day to cykliczne treningi na Torze Poznań. Każdy motocyklista w tym kraju zna, a przynajmniej powinien znać tę imprezę. Głównym jej zamysłem jest oczywiście poprawianie techniki jazy i trenowanie w kontrolowanych warunkach. Uczestnicy przechodzą kolejne grupy zaawansowania niczym stopnie wtajemniczenia. Wszystko zaczyna się w grupie D, czyli poziomie dla początkujących, tam można przyjechać praktycznie na każdym motocyklu, instruktorzy czuwają nad przebiegiem jazd, poprawiają pozycję, pomagają zoptymalizować nitkę przejazdu. Na kolejnych treningach, wraz ze wzrostem umiejętności, uczestnicy przechodzą do kolejnych grup – o tym decydują uzyskiwane czasy. Ale, jak się okazuje, Speed Day to również świetny wstęp do sportu motocyklowego. 

www.speed-day.pl
Tu znajdziecie wszystkie informacje o treningach i wyścigach

Na Speed Day Trophy uczymy zasad, zapoznajemy z regulaminami, pokazujemy jak przygotować sprzęt, uczymy jak zachować się na torze i przede wszystkim: jak się ścigać, jak nie popełniać błędów, w jaki sposób czuć się bezpiecznym podczas wyścigu. To także możliwość zdobycia licencji sportowej i wkroczenia do świata wyścigów – tłumaczy Jacek Molik, szef Speed Day-a i trener. – Jazdy treningowe są pierwszym krokiem do rozwoju zawodnika. To tutaj łapie pierwsze „szlify”, umiejętności, które w początkowej fazie są dynamiczne. Następnie w rozwoju wchodzi „wyścig” czyli rywalizacja i poprawa umiejętności w czasie walki wręcz z konkurentem o zbliżonych umiejętnościach – tłumaczy.

Na Speed Day Trophy uczymy zasad, zapoznajemy z regulaminami, pokazujemy jak przygotować sprzęt, uczymy jak zachować się na torze i czuć się bezpiecznym podczas wyścigu

Ścigali się cały sezon

Łącznie w sezonie wystartowało 80 zawodników z podziałem na klasy. Odbyło się sześć edycji, a na zmianę ścigały się dodatkowo małe pojemności i kobiety. Dla większości był to początek przygody z wyścigami.

Na starcie do wyścigów SDT ustawią się amatorzy z licencją B, podczas Speed Day możecie także zdać egzamin

To mój debiutancki sezon w wyścigach motocyklowych. Postanowiłem, że chcę startować we wszystkich możliwych pucharach w mojej klasie, aby zdobyć jak najwięcej doświadczenia – mówi Michał Żukierski, zwycięzca Speed Day Trophy 300, startujący na Kawasaki Ninja 400. – W Poznaniu wygrałem wszystkie wyścigi, a szkoda, że było ich tak mało, bo tylko trzy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie ich więcej, tak jak i zawodników. Uważam, że jest to doskonały trening przed Mistrzostwami czy Pucharem Polski, praktycznie w cenie Speed Daya mamy jeszcze wyścig na torze Poznań, co już samo w sobie jest mega przeżyciem, ale też doskonałą lekcją ścigania.


𝐒𝐩𝐞𝐞𝐝 𝐃𝐚𝐲 𝐓𝐫𝐨𝐩𝐡𝐲 1000

  1. Purtak Marcin – Mistrz Okręgu Poznańskiego
  2. Żurawski Krzysztof – Wicemistrz Okręgu Poznańskiego
  3. Wesołowski Michał – II Wicemistrz Okręgu Poznańskiego

𝐒𝐩𝐞𝐞𝐝 𝐃𝐚𝐲 𝐓𝐫𝐨𝐩𝐡𝐲 𝟔𝟎𝟎

  1. Palacz Paweł – Mistrz Okręgu Poznańskiego
  2. Czerka Mateusz – Wicemistrz Okręgu Poznańskiego
  3. Rutkowski Wojciech – II Wicemistrz Okręgu Poznańskiego

𝐒𝐩𝐞𝐞𝐝 𝐃𝐚𝐲 𝐓𝐫𝐨𝐩𝐡𝐲 𝐓𝐰𝐢𝐧

  1. Jaszczak Andrzej – Mistrz Okręgu Poznańskiego
  2. Skoczylas Marek – Wicemistrz Okręgu Poznańskiego
  3. Komajda Przemysław – II Wicemistrz Okręgu Poznańskiego

𝐒𝐩𝐞𝐞𝐝 𝐃𝐚𝐲 𝐓𝐫𝐨𝐩𝐡𝐲 𝟑𝟎𝟎

  1. Żukierski Michał – Mistrz Okręgu Poznańskiego
  2. Kowalczyk Kamil – Wicemistrz Okręgu Poznańskiego
  3. Mikołajczak Piotr – II Wicemistrz Okręgu Poznańskiego

𝐒𝐩𝐞𝐞𝐝 𝐃𝐚𝐲 𝐓𝐫𝐨𝐩𝐡𝐲 𝟐𝟓𝟎

Sterczała Michał – Mistrz Okręgu Poznańskiego


Ladies pokazały moc

Pań w sporcie motocyklowym w ostatnich latach jest naprawdę mało. Właściwie nie ma ich wcale. – W tym roku po raz pierwszy utworzyliśmy klasę Ladies. Dziewczyny zaskoczyły nas frekwencją i chcielibyśmy w przyszłym roku dać im możliwość dalszego rozwijania skrzydeł. Formuła, w której dziewczyny jadą same ze sobą sprawdziła się świetnie i na pewno zostanie podtrzymana w sezonie 2022 – potwierdza Magdalena Molik. 

Pomysł stworzenia oddzielnej klasy dla kobiet powstał na kanwie treningów organizowanych wraz z Kobiecym Portalem Motoryzacyjnym Speed Ladies. Raz w roku „babska” grupa pojawia się na torze Poznań, by wspólnie trenować. Z roku na rok jest coraz liczniejsza. Wspólne jazdy pokazały, że dziewczyny mimo wszystko bardziej swobodnie czują się we własnym gronie, również jeżeli chodzi o rywalizację. Łatwiej im się zdecydować na start, jeżeli na gridzie stają z koleżankami. Po starcie okazuje się, że ich poziom niczym nie odbiega od męskiej części zawodników, a czasy uzyskiwane przez panie były imponujące.

Genialna inicjatywa! – stwierdza Aleksandra Kulińska, zwyciężczyni klasy Ladies 1000, jeżdżąca na BMW S 1000 RR. – Przede wszystkim Speed Day Trophy wygrywa świetną atmosferą. Osobiście polecam każdemu spróbować swoich sił. Był fun, emocje, sukcesy, życiówki, nie zabrakło porażek, ale wszystkie trzymałyśmy się razem! Mam wrażenie, że dzięki SDT jeszcze bardziej zżyłyśmy się z dziewczynami. Swój udział oceniam dość przeciętnie. W porównaniu do ubiegłych lat dużo mniej trenowałam w tym sezonie, niestety głównie przez brak czasu. Mimo to cieszę się, że spróbowałam swoich sił. Te sekundy przed startem, gdy emocje sięgały zenitu, były bezcenne! Apel na przyszły rok: prosimy o więcej rund! –

Faktycznie, atmosfera, jako atut Speed Day Trophy, przebija się najczęściej. Jeżeli mogłoby się wydawać, że tyle kobiet w jednym padoku to zdecydowanie za dużo… to nic bardziej mylnego. Na treningach w Poznaniu, a sezon był dość intensywny (przypomnijmy, że przesunięty przez pandemię, złożony z trzech kobiecych rund i wielu treningów), kobiety pokazały swoją moc. Nie było konkurencji, a życzliwość i zrozumienie, pomoc, porady, wsparcie. 18 zawodniczek, które wystartowały w czterech klasach podzielonych na pojemności – wyścigi były łączone – to wielki sukces. Ja osobiście mam nadzieję, że w sezonie 2022 zobaczymy się w jeszcze większym składzie. Ten sezon jeszcze bardziej utwierdził dziewczyny w tym, że są świetnymi zawodniczkami, a przy tym potrafią ten sport traktować na luzie i z dystansem, wyciągając jak najwięcej dla siebie.  

Tegoroczny sezon Speed Day Trophy zakończył się 14 września.


𝐒𝐩𝐞𝐞𝐝 𝐃𝐚𝐲 𝐓𝐫𝐨𝐩𝐡𝐲 𝐋𝐚𝐝𝐢𝐞𝐬 𝟏𝟎𝟎𝟎

  1. Aleksandra Kulińska – Mistrzyni Okręgu Poznańskiego
  2. Anna Bąk – Wicemistrzyni Okręgu Poznańskiego
  3. Ilona Chacińska – II Wicemistrzyni Okręgu Poznańskiego

𝐒𝐩𝐞𝐞𝐝 𝐃𝐚𝐲 𝐓𝐫𝐨𝐩𝐡𝐲 𝐋𝐚𝐝𝐢𝐞𝐬 𝟔𝟎𝟎

  1. Anna Gawrysiak – Mistrzyni Okręgu Poznańskiego
  2. Anna Sobotka – Wicemistrzyni Okręgu Poznańskiego
  3. Joanna Animucka – II Wicemistrzyni Okręgu Poznańskiego

𝐒𝐩𝐞𝐞𝐝 𝐃𝐚𝐲 𝐓𝐫𝐨𝐩𝐡𝐲 𝐋𝐚𝐝𝐢𝐞𝐬 𝟑𝟎𝟎

  1. Dorota Przybyła – Mistrzyni Okręgu Poznańskiego
  2. Patrycja Sowa – Wicemistrzyni Okręgu Poznańskiego
  3. Agnieszka Kucięba – II Wicemistrzyni Okręgu Poznańskiego

𝐒𝐩𝐞𝐞𝐝 𝐃𝐚𝐲 𝐓𝐫𝐨𝐩𝐡𝐲 𝐋𝐚𝐝𝐢𝐞𝐬 𝟐𝟓𝟎

  1. Patrycja Kapka – Mistrzyni Okręgu Poznańskiego
  2. Katarzyna Polańska – Wicemistrzyni Okręgu Poznańskiego

Zdjęcia: Interactive-Press

KOMENTARZE